Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Oružje iz Banjske pokrenulo pitanja u BiH i Crnoj Gori; Tunis odbija finansijsku pomoć EU


Oružje pronađenoj u Banjskoj na severu Kosova posle napada na kosovsku policiju pokrenulo je pitanja i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori
Oružje pronađenoj u Banjskoj na severu Kosova posle napada na kosovsku policiju pokrenulo je pitanja i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

  • Manje od 24 sata nakon što je pritvoren, Milan Radoičić, biznismen i političar sa severa Kosova koji je priznao odgovornost za organizovanje napada na policajce na severu Kosova pušten je iz pritvora. Sud koji je doneo odluku o oslobađanju naložio mu je da zbog "straha od bekstva" ne napušta svoj dom.
  • Demokratska partija socijalista obratila se Evropskoj komisiji i Eurostatu povodom odluke da se popis stanovništva u Crnoj Gori održi od 1. do 15. novembra i zatražila od međunarodnih partnera da se uključe u taj proces. Ta partija takođe traži odlaganje popisa zbog urušenog institucionalnog sistema i političke tenzije.
  • Evropski lideri okupiće se u danas u jednom od najpoznatijih utočišta mira – španskom dvorcu Alhambra – u pokušaju da nađu rešenja za svoj sve turbulentniji kontinent na kome rat i politička nestabilnost počinju da razbijaju nacije i institucije.

Balkan na RSE

Institucije Srbije još ne objašnjavaju na temelju čega Više javno tužilaštvo u Beogradu u postupku protiv Milana Radoičića tvrdi da je iz Tuzle stiglo oružje koje je korišteno 24. septembra u napadu na kosovsku policiju u Banjskoj, tokom kojeg je ubijen kosovski policajac. Međutim, stručnjaci za bezbednost i vojno naoružanje u BiH kažu za da ovo oružje nije moglo biti ni legalno ni ilegalno kupljeno u BiH.

Nakon što je u dvorištu manastira Banjska na Kosovu pronađen arsenal oružja i vojne opreme aktuelizovana je tema o potencijalnom skladištenju oružja u objektima Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Dva su slučaja u kojima se manastiri i hramovi SPC-a u Crnoj Gori dovode u vezu s oružjem i bezbednosno interesantnim osobama. Jedan je objava transkripta razgovora sa SKY aplikacije dvojice navodnih članova "škaljarskog" kriminalnog klana, u kojem se SPC pominje kao navodni finansijer "100 kalašnjikova" pred parlamentarne izbore 2020. Drugi je boravak naoružanih civila u Cetinjskom manastiru tokom ustoličenja mitropolita Joanikija septembra 2021.

Pitanje odgovornosti za napad na kosovsku policiju u Banjskoj ne završava se izjavom bivšeg potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića da je organizovao napad, izjavio je američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer.

Portparolka ministarke spoljnih poslova Nemačke Analene Berbok izjavila je da posle incidenata u Banjskoj, "Srbija ima dužnost da nedvosmisleno pozove na uzdržavanje od nasilja". Berbok u četvrtak odlazi u Albaniju na sastanak ministara spoljnih poslova Zapadnog Balkana. Ona bi, prema najavi, trebalo da razgovara s liderima iz Srbije i Kosova i da nastavi da poziva obe strane na deeskalaciju.

Specijalna predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i šefica UNMIK-a Karolin Zijade, koja se u Beogradu sastala sa zvaničnicima Srbije, pozvala je na transparentnost u istragama i utvrđivanje odgovornosti za dešavanja u Banjskoj.

Srpska premijerka Ana Brnabić izjavila je da će Srbija istražiti sve okolnosti u kojima je došlo do napada na kosovsku policiju u Banjskoj.

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je da smanjeni broj vojnika "uz administrativnu liniju" prema Kosovu sa 8.350 na manje od 4.500 znači "deangažovanje, ne povlačenje dela jedinica". Vučević je demantovao navode da se Srbija "nagomilavanjem jedinica" pripremala da nešto uradi i da je obučavala grupu koja je učestvovala u sukobu u Banjskoj na severu Kosova.

Biznismen Zvonko Veselinović dao je izjavu u beogradskoj policiji, povodom navoda da je naručio i platio organizovanje ubistva policijskih inspektora Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića koji su otkrili aferu "Jovanjica" s plantažom marihuane, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije. Veselinović je krajem 2021. zajedno s Radoičićem stavljen na listu sankcija SAD i Velike Britanije zbog sumnji na korupciju i međunarodni organizovani kriminal. RSE je utvrdio da su tri firme povezane s Veselinovićem i Radoičićem u protekle dve i po godine bile podizvođači na najmanje tri putne deonice u Srbiji.

I dok se vlasti okolnih zemalja suočavaju s posledicama i optužbama posle napada u Banjskoj 24. septembra, situacija u tom selu na severu Kosova postepeno se stabilizuje.

Članovi Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine u bunaru ispred porodične kuće u Brčkom vrše iskopavanja posmrtnih ostataka žrtava proteklog rata, potvrdio je Institut za RSE. Ovo je druga ekshumacija u ovom gradu na severu BiH u poslednjih 15 dana. Pre dve nedelje su u dvorištu brčanskog ortopeda Nebojše Mraovića pronađeni posmrtni ostaci žrtve proteklog rata.

Mirovna aktivistkinja iz Srbije Aida Ćorović posle kazne od 100.000 dinara (oko 850 evra) jer je u novembru 2021. jajima gađala mural osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića u centru Beograda, kaže da bi sve ponovila. "Nijednog trenutka, ni u pozivu za sud, ni u presudi ne piše koga sam ja to tačno gađala. Ne pominje se Ratko Mladić jer odlično znaju da oni krše ustavni poredak, a da ga ja branim", rekla je Ćorović.

Rat u Ukrajini

Vazdušna uzbuna oglasila se u sredu na jugu i istoku, kao i u centralnom delu Ukrajine uz izveštaje o eksplozijama u južnom regionu Dnjipropetrovsk, dok Moskva tvrdi da je "uništila" ukrajinske dronove iznad tri ruska područja.

Usprkos negiranju ruske vlade, vladine zgrade, bolnice i škole u Ukrajini bile su mete i u mnogim slučajevima uništene dronovima, projektilima i zračnim napadima. Na meti ovih napada bile su i moderne arhitektonske znamenitosti iz druge polovine 20. veka.

Ostaci Doma kulture u Zaporižju, 23. mart 2023.
Ostaci Doma kulture u Zaporižju, 23. mart 2023.

Svet

Tunis je saopštio da će odbiti tranšu sredstava koju je poslala Evropska unija kako bi pomogla toj državi opterećenoj dugovima da patrolira Sredozemnim morem radi sprečavanja novih talasa migranata. Odbijanje sredstava dovodi u pitanje sporazum s Evropskom unijom, vredan više od milijardu evra, kojem se pojedine evropske zemlje, uključujući Nemačku, protive uz tvrdnje da se on ne bavi pitanjima ljudskih prava i političkom situacijom u Tunisu nakon što je Kais Saied preuzeo vlast, pišu svetski mediji.

Etnička Jermenka Neli Babajan je tokom svog života više puta morala da beži – prvo iz rodnog grada Bakua, nakon izbijanja nasilja nad Jermenima 1988, a onda je tri i po decenije kasnije, izbegla iz Luganska pošto je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu i smestila se na Nagorno-Karabahu 2022. Ipak, kaže da joj je odlazak iz tog regiona, pošto je pao pod punu kontrolu Azerbejdžana, najbolnija emigracija u njenom životu.

Dok u Jermeniji desetine hiljada izbeglica i dalje pokušavaju da pronađu smeštaj, Azerbajdžan nastavlja da hapsi i optužuje etničke Jermene koji vladali Nagorno-Karabahom.

Premijer Jermenije Nikol Pašinjan planira da prisustvuje na sastanku Evropske unije u Granadi , uprkos izveštajima da je azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev odlučio da ne učestvuje. Na sastanku se očekuju rasprave o mirovnom sporazumu prema kojem su razružani jermenski separatisti u Nagorno-Karabahu.

Predstavnički dom Kongresa SAD prvi put u istoriji je smenio svog predsedavajućeg. Postavlja se pitanje šta sledi pošto su unutrašnje borbe u tesnoj i duboko podeljenoj republikanskoj većini svrgnule Kevina Makartija s položaja.

Pre 30 godina Rusija se suočila s ustavnom krizom koja je označila ključnu prekretnicu u postsovjetskom razvoju Rusije. Pogledajte foto galeriju o obračunu koji eskalirao posle sukoba ruskog predsednika Borisa Jeljcina i parlamenta, kada su stotine ljudi ubijene ili povređe.

Šta ima?

U potcastu pored tema u BiH poslušajte najavu samita Evropske političke zajednice u španskom gradu Granadi i objave Nobelove nagrade za književnost.

Šta ima još...

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG