Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio 29. septembra da će Milan Radoičić "morati da se odazove" pozivu nadležnih državnih organa.
To je prva Vučićeva reakcija nakon što je Radoičić preuzeo odgovornost za organizovanje napada u Banjskoj.
"Siguran sam da organi imaju razloga da postavljaju pitanja, a da li će tužilac da ga goni i za koje krivično delo, to nije pitanje za mene. To je pitanje za tužioca i druge nadležne državne organe", rekao je Vučić.
"Ako je neko mislio da će on da beži ili da se krije, neće", dodao je.
Ocenio je i da se Radoičić "ponosi" svojom ulogom u oružanom sukobu i da "on i momci koji su tome učestvovali gledaju to na drugačiji način".
"Ne mislim da neko ima pravo nekoga da ubije, moraće neka pitanja da se postave. Možda nije učestvovao u tom delu, pa će tužilac naći nešto drugo, ili neće naći ništa, to je pitanje za tužilaštvo. Znam da policija mora da prikupi informacije, pa dolazi tužilac koji donosi odluku", rekao je Vučić.
Komentarišući to što je Radoičić naveo da Beograd nema nikakve veze sa dešavanjima na Kosovu, Vučić je rekao da Srbija ne bi "uništila svoju poziciju".
Vučić je reagovao i na navode da je u akciji na severu Kosova korišćeno oružje iz Srbije.
"Pa šta ako je to oružje Srbije? Kad naiđete na deset puta više našeg oružja u Ukrajini to znači da smo mi poveli rat u Ukrajini? Kakve su to gluposti?", rekao je Vučić.
Milan Radoičić je preuzeo odgovornost za napad na kosovsku policiju u selu Banjska i podneo ostavku na mesto potpredsednika Srpske liste, preneo je njegov advokat Goran Petronijević 29. septembra.
Radoičić u pismu navodi da će se odazvati pozivu nadležnih organa Republike Srbije.
On negira učešće države Srbije u napadu, za šta su zvanični Beograd optuživali predstavnici vlasti Kosova.
Radoičić je u pismu ocenio da napadači u Banjskoj nisu "nikakvi teroristi", već "borci za slobodu sopstvenog naroda".
U napadu naoružane grupe na kosovsku policiju u Banjskoj u opštini Zvečan ubijen je policajac Afrim Bunjaku. Potom su u sukobu policije i oružane grupe u ovom delu severa Kosova, naseljenom većinom Srbima, poginula trojica napadača srpske nacionalnosti.
Radoičića su kosovske vlasti optužile da je organizator i učesnik oružanog napada, kojeg su okarakterisale kao teroristički čin.
Vučić o razgovoru sa Blinkenom
Vučić je na konferenciji za novinare 29. septembra rekao da je imao "dug" i "ne lak" telefonski razgovor sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom (Antony Blinken).
"Stvar oko koje smo se saglasili je da je potrebna deeskalacija, da je potrebna značajno veća uloga KFOR-a”, rekao je Vučić dodajući da bi voleo da je uloga KFOR-a "isključiva, posebno na severu" Kosova.
NATO je, inače, 29. septembra, saopštio da je odobrio dodatne snage zbog rasta tenzija na severu Kosova i pozvao "sve strane na hitnu deeskalaciju".
Vučić je rekao i da je negirao "neistine o najvišem stepenu borbene gotovosti Srbije" jer, kako navodi, to nije potpisao.
"Nismo se usaglasili oko onoga što je priroda onoga što se desilo na Kosovu, posebno oko kosovskog suvereniteta", rekao je Vučić ponavljajući raniju tvrdnju zvaničnika u Srbiji da postoje dokazi da su pojedini napadači likvidirani od strane Policije Kosova, a da su se prethodno predali.
RSE nije dobio ranije odgovor Policije Kosova na ovu tvrdnju.
"Nisam mogao da se usaglasim da je to bila perfektna, profesionalno urađena akcija (kosovske policije)", rekao je on.
Vučić je rekao i da je Blinken govorio i o mogućim merama "ukoliko se ne budemo ponašali na odgovarajući način".
Vučić je rekao da je na to, između ostalog, odgovorio da "postoje stvari koje mi moramo da se držimo, a to je istina".
Napad u Banjskoj osudili su SAD i Evropska unija. Mnoge članice Evropske unije traže uvođenje mera protiv Srbije ako se dokaže povezanost Beograda s napadima u Banjskoj, rekli su diplomatski izvori za Radio Slobodna Evropa.