Dostupni linkovi

Poljska nazvala skandal sa vizima preuveličanom 'medijskom pričom' da bi diskreditovala vladu


Poljski vojnici postavljaju bodljikavu žicu na granici sa ruskom enklavom Kalinjingrad
Poljski vojnici postavljaju bodljikavu žicu na granici sa ruskom enklavom Kalinjingrad

Poljska vlada je poslala pismo komesaru Evropske komisije za bezbednost navodeći da je skandal sa vizama preuveličana "medijska priča" tempirana da diskredituje vladajuće poljske nacionaliste u teškoj borbi za reizbor sledećeg meseca.

Zamenik ministra spoljnih poslova Poljske uputio je pismo komesarki EU za unutrašnje poslove Ilvi Johanson nakon što je pozvala zvaničnu Varšavau da se pozabavi optužbama da je do 350 hiljada migranata kupilo šengenske vize EU u poljskim konzulatima preko posrednika. Ona je rekla da je to izazvalo zabrinutost da je Poljska možda prekršila zakon EU, posebno vizni

Skandal je izbio u trenutku kada vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) nastoji nastojala da obezbedi treći mandat na izborima 15. oktobra, sa oštrom antiimigrantskom retorikom u središtu kampanje.

Ministarstvo spoljnih poslova otpustilo je prošle nedelje šefa svoje pravne službe i raskinulo sve ugovore za podnošenje zahteve za vize preko posrednika, nakon što je sedam osoba optuženo za nepravilnosti u davanju radnih viza.

Skandal je izbio 31. avgusta kada su zvaničnici poljskog Biroa za borbu protiv korupcije izvršili pretres Ministarstva inostranih poslova, a zamenik ministra inostranih poslova je smenjen.

U pismu, koje je potpisao državni podsekretar Pavel Jablonski, navodi se da je ministarstvo znalo za slučaj od jula 2022. godine i da ga od tada istražuje.

On je negirao navode poljskih medija i opozicionog levog centra da su stotine hiljada migranata dobile poljske radne vize uz previsoke naknade i ušle u zemlju bez bezbednosnih provera.

Tužioci su istražili samo 268 slučajeva, navodi se u pismu, a sve migrante koji su podneli zahtev preko spoljnih kompanija detaljno su proverile službe bezbednosti.

Na brifingu za medije u petak u Briselu, portparolka Evropske komisije Anitta Hiper rekla je da je primila pismo, ali da je istakla da "ne daje dovoljno odgovora na sva postavljena pitanja". Komisija će sačekati pun odgovor do 3. oktobra, dodala je ona.

Kao odgovor na skandal, Nemačka je rasporedila još stotine graničnih policajaca na nemačko-poljsku granicu i pozvala poljskog ambasadora tražeći pojašnjenje.

Prema podacima Eurostata koje je citirao dnevnik Rzeczpospolita, Poljska je izdala skoro dva miliona radnih viza u protekle tri godine, uključujući 600 hiljada 2020., što je više od četvrtine ukupnog broja u 27-članoj EU te godine.

Izvor: Reuters

XS
SM
MD
LG