Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić ocenio je da je uništavanje imena grada na mađarskom jeziku u tom gradu na severu Srbije "vandalski čin".
Bakić je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao da je događaj "neprimeren za Suboticu i njene građane i da službe rade svoj posao".
Natpis na mađarskom jeziku postavljen je krajem juna 2023. na inicijativu predsednika Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvana Pastora i, kako je tada rečeno, u dogovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Vučićeva vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) i Pastorov SVM koalicioni su partneri. Ova manjinska stranka participira u vlasti i u Vladi Srbije ima svoje državne sekretare.
U subotičkoj policiji potvrđeno je za RSE da intenzivno tragaju za počiniocima koji su u subotu, 2. septembra, tokom noći uništili natpise "Szabadka" (Subotica) u pojedinim delovima grada - na Paliću i u Bikovu.
Da je postupak u toku, navode i u Osnovnom tužilaštvu Subotice.
Osnovna javna tužiteljka Livija Panić potvrdila je za RSE da je reč o NN licima i da se intenzivno radi na tome da počinioci budu pronađeni. Slučaj je, kako je rekla, okvalifikovan kao krivično delo oštećenja tuđe imovine.
Panić podseća i da je u julu ove godine takođe u tom gradu bio uništen natpis, ali ćirilični.
"I jedno i drugo je zaista neprimereno i ne odgovara duhu našeg grada", navela je Panić.
Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, takođe, podseća na sličan događaj iz jula uz ocenu da oba događaja ne čine dobro gradu.
"To su uradile osobe koje žele da pokvare odnos između Srba i Mađara, i između Srbije i Mađarske", ocenio je on.
Svetleći natpisi "Subotica" postavljeni su i na srpskom, ćiriličnim i latiničnim pismom.
Šta kažu Subotičani?
"Žao mi je što se ne reaguje na adekvatan način, a reakcija bi trebalo da bude mnogo jača, jer ovakve stvari ne bi trebalo da se dešavaju u gradu kakav je Subotica", poručio je Subotičanin David Sič (Szűcs Dávid).
On smatra da je ovaj vandalski čin planiran ranije s obzirom na to da se dogodio na dva različita mesta u gradu.
Istog je mišljenja i Dojčilo Andrić koji je smatra da je u pitanju vandalizam, ali sumnja da je u pozadini dublji politički razlog.
"Narod je ovde ogorčen na Savez vojvođanskih Mađara zbog nedavne dodele titule počasnog građanina predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Ja mislim da je to možda neka pozadina ovakvih dešavanja", ocenio je on.
Aleksandar Vučić proglašen je, odlukom gradske skupštine, za počasnog građanina Subotice, 6. jula ove godine.
"Želim da verujem da su to samo pojedinci koji na taj način doživljavaju svet i to je tragično. Verujem da tome doprinosi i neka klima koja postoji u društvu i neki narativ koji nikako da popusti", naveo je Subotičanin Boris Telečki.
Međutim, dodaje da ipak veruje da većina ljudi u Subotici bez obzira na nacionalnost prihvata jedne druge i da je možda reč o izolovanom slučaju.
Osude uništavanje natpisa
Ministar trgovine Tomislav Momirović ocenio je 4. septembra da je uništavanje znaka sa natpisom Subotica na mađarskom jeziku u tom gradu vandaski čin, koji je, prema njegovim rečima, pre svega usmeren protiv bezbednosti i interesa Srbije.
Momirović je tokom obilaska uništenog natpisa u Subotici u ime Vlade Srbije osudio taj čin, prenelo je ministarstvo u saopštenju.
"Ovakav čin je potpuno neprihvatljiv i ne sme da se toleriše. Ja sam siguran da će svi građani Subotice i svi građani Srbije ovo prevazići", naveo je on.
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor je u nedelju, 3. septembra, na svom Fejsbuk profilu, naveo da je uništavanje natpisa na mađarskom jeziku u ovom gradu "poruka upućena predsedniku Vučiću", a da ih "posledice ovog čina više bole".
"Vandalizmu se mora stati na put bez obzira od koga dolazi. Nadam se da predsednik Vučić razume njemu upućenu poruku počinilaca i da njegov odgovor neće izostati", istakao je Pastor.
On je poručio da će učiniti sve da ovi natpisi ponovo sijaju punim sjajem, i da počinioce sustigne zaslužena kazna.
"A mi sa naše strane ostajemo tu gde jesmo, ne idemo nigde", dodao je Pastor.
Događaj u Subotici osudio je i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Srbije Tomislav Žigmanov.
On je u nedelju 3. septembra u saopštenju poručio da je to u "apsolutnoj suprotnosti s proklamovanom politikom integracija i ostvarivanja prava pripadnika nacionalnih manjina koju vodi Vlada Srbije".
Dodao je da očekuje da će se u najkraćem roku natpisi na mađarskom jeziku obnoviti i vratiti u prvobitno stanje.
Slično je poručila i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
"Lomljenje natpisa Subotica na mađarskom jeziku, u bojama mađarske zastave, za svaku je osudu. Ustav i zakoni garantuju pripadnicima nacionalnih manjina pravo na službenu upotrebu svog jezika i pisma", navela je Janković u saopštenju, 4. septembra.
Zaštitinik građana Zoran Pašalić je istakao da uništavanje natpisa krši prava Mađara na upotrebu jezika i pisma.
"Grad Subotica, kao i država Srbija pripadaju svim njenim građanima i vandalski čin koji se desio proteklog vikenda na veoma ružan način krši prava mađarske zajednice na službenu upotrebu njihovog jezika i pisma i predstavlja vid provokacije kojoj nema mesta u Srbiji", naveo je Pašalić u saopštenju.
Iz opozicionog Pokreta slobodnih građana je poručeno da najveći rezultat delovanja koalicije Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i Srpske napredne stranke (SNS) to što su pokidane "sve tanane veze nekadašnjeg suživota u Subotici".
Poslanica PSG Ana Oreg je u izjavi za javnost, povodom poslednjih dešavanja u Subotici, istakla da su te partije odnos dve nacije svele na "trgovinsko-interesne odnose" sa ciljem ostvarivanja privilegija i postizanje jeftinih političkih poena.
"Kao prirodna posledica, kad kreneš da deliš ljude, dođe i najnovija vest o vandalstvu i uništavanju svetlećih natpisa na mađarskom jeziku", istakla je Oreg.
Subotica je grad poznat po svom multietničkom sastavu. U njemu živi veliki broj Mađara. Poslednji popis u Srbiji 2022. godine pokazao je, međutim, da je Mađara u Srbiji manje u odnosu na popis pre 11 godina.