Sud u Moskvi produžio je istražni pritvor na tri mjeseca američkom novinaru Evanu Gershkovichu, optuženom za špijunažu, što su on, njegov poslodavac, The Wall Street Journal (WSJ) i američka vlada odbacili.
Okružni sud u Lefortovu presudio je 24. avgusta da 32-godišnji novinar mora ostati u pritvoru najmanje do 30. novembra. Ročište je održano iza zatvorenih vrata jer se slučaja smatra povjerljivim, prenosi redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Gershkovich je uhapšen krajem marta u gradu Jekaterinburgu na Uralu. Ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB) saopštila je u vrijeme hapšenja da je otvorila slučaj špijunaže protiv Gershkovicha zbog prikupljanja, kako je rekla, državnih tajni o vojno-industrijskom kompleksu.
- Ambasadorka SAD u Rusiji posjetila zatvorenog novinara Gershkovicha
- Blinken: Američki novinar neopravdano zadržan u Rusiji
Gershkovich, američki državljanin koji živi u Moskvi, bio je u Jekaterinburgu i izvještavao o stavu Rusa prema ratu Kremlja protiv Ukrajine i plaćeničkoj grupi Wagner.
Ako bude proglašen krivim, prijeti mu kazna do 20 godina zatvora.
Od hapšenja, Gershkovich je držan u moskovskom zatvoru Lefortovo, ozloglašenoj ustanovi koja datira još iz carskih vremena. Smatra se simbolom sovjetske represije, Lefortovo je mjesto gdje Rusija drži većinu osumnjičenika u slučajevima špijunaže.
Gershkovich je prvi američki novinar pritvoren u Rusiji pod optužbom za špijunažu od kraja Hladnog rata.
Bijela kuća i WSJ odbacili su optužbe i rekli da je Gershkovich aktivni akreditovani novinar.
Američki State Department označio je Gershkovicha kao "nezakonito pritvorenog" od strane Rusije i pozvao na njegovo momentalno oslobađanje. Predsjednik SAD Joe Biden, zajedno s međunarodnim novinarskim organizacijama, takođe je pozvao Rusiju da oslobodi Gershkovicha.
Angažovan od strane WSJ-a neposredno prije invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022., Gershkovich je u vrijeme hapšenja više od pet godina izvještavao o Rusiji.
Gershkovich, koji tečno govori ruski, sin je emigranata koji su iz Sovjetskog Saveza otišli u Sjedinjene Države tokom Hladnog rata.