Dve nedelje uoči početka školske godine roditelji opština sa srpskom većinom na severu Kosova ne znaju da li će njihovi mališani sesti u školske klupe ili će nastavu pratiti online.
Situaciju opisuju kao "složenu" i za Radio Slobodna Evropa (RSE) kažu da još čekaju uputstva nadležnih.
Naime, obrazovne institucije u srpskim sredinama na Kosovu rade u sistemu Srbije. Nastava je, u četiri opštine Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku, prekinuta krajem maja, kada su podignute tenzije jer su albanski gradonačelnici uz pomoć policije ušli u opštinske zgrade.
Na upit RSE o zabrinutosti roditelja zbog neizvesnosti oko početka školske godine iz institucija nisu odgovorili.
Zbog čega su roditelji zabrinuti?
Marina iz Leposavića ima sina koji bi 1. septembra trebao da krene u prvi razred i zabrinjava je mogućnost da umesto u školi, učiteljicu i drugove upozna preko kompjutera.
"Stvarno sam zabrinuta, uopšte mi nije jasno kako će ono (dete) da savlada gradivo online, stvarno ne znam šta će da se desi", kaže Marina RSE.
Marija iz Leposavića se ipak nada da će učenici novu školsku godinu započeti u školi.
"Imam tri đaka, njihovo školovanje je maltene prošlo u online nastavi ili da nisu išli u školu, šta će biti ne znamo", navodi ona.
Ni Dragan iz Severne Mitrovice ne podržava ideju da deca 1. septembra ne budu u školskim klupama ali napominje da je zabrinut zbog velikog prisustva policije i neizvesnosti kada je u pitanju bezbednosna situacija.
"Iz ugla roditelja, nikome nije svejedno kada dete treba da mu krene u školu", navodi on.
Maja iz Zvečana pak podvlači da bi deca trebala da krenu u školu ali samo ukoliko se sa severa povuče specijalna jedinica policije Kosova.
"Ja imam dete koje treba da krene u prvi razred srednje škole, zamislite njega online. Imam tri đaka, ja ne mogu da se posvetim svima. Tako da mislim da bi bilo najbolje da se policija povuče i da deca krenu u školu", navodi ova sagovornica RSE.
Zašto je neizvestan početak školske godine?
Početak nastave u školama na severu Kosova 1. septembra je neizvestan jer se u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku obrazovne institucije nalaze u neposrednoj blizini opštinskih zgrada u kojima se nalazi policija Kosova. Ispred su i pripadnici KFOR-a, koji od kraja maja brinu o bezbednosti.
Srbi na severu Kosova su bojkotovali aprilske izbore zbog čega su na vlast došli albanski gradonačelnici. Njih lokalno stanovništvo ne prihvata i duže od dva meseca protestuju ispred opštinskih zgrada u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.
Došlo je i do eskalacije situacije 29. maja u Zvečanu, kada su se Srbi sukobili sa pripadnicima NATO misije na Kosovu. Tom prilikom je bilo na desetine povređenih na obe strane.
Jedan od razloga za svakodnevne proteste je i to što su do sada u tim zgradama funkcionisale i opštine po srpskom sistemu. Jedino u Severnoj Mitrovici postoji odvojena zgrada opštine koja radi u sistemu Kosova i zato tu do sada nije bilo protesta.
Ranija praksa prekida nastave
Pre maja ove godine, nastava u opštinama na severu Kosova je prekinuta i 12. decembra 2022. godine zbog "pogoršane bezbednosne situacije".
Dva dana pre toga su podignute barikade zbog hapšenja bivšeg kosovskog policajca Dejana Pantića.
Na njima su prisustvovali uglavnom zaposleni u institucijama Srbije, uključujući prosvetne radnike. Tako su sa ovih barikada profesori držali i online nastavu za učenike srednjih škola.
Takođe, učenici i nastavnici škola na severu su učestvovali i u poslednjim protestima ispred opština u Zvečanu, Leposaviću i Zubinom Potoku. Oni su raznim performansima pozivali na spuštanje tenzija.
RSE se obratio Ministarstvu prosvete u Vladi Srbije, koje je nadležno za obrazovne institucije u srpskim sredinama na Kosovu, sa upitom od čega zavisi početak školske godine u opštinama na severu i zašto roditelji još uvek nisu informisani.
Nisu odgovorili ni iz školske uprave za Kosovo, koja radi unutar Ministarstva prosvete Vlade Srbije.
*Saradnja na tekstu Maja Fićović
Facebook Forum