Dostupni linkovi

LGBT zajednica glasno, premijerka tiho o izjavama predsednika Srbije


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Beogradu 21. juna 2023.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Beogradu 21. juna 2023.

"Mi smo građani Srbije i zaslužujemo da se neko bavi našim problemima i da nas ne ostavlja na margini", rekla je za Radio Slobodna Evropa(RSE) Aleksandra Gavrilović, predstavnica Labrisa i Duginih porodica.

To je bio njen komentar na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da neće potpisati zakon o "istopolnim brakovima".

Usvajanje zakona o istopolnim zajednicama jedan je od glavnih zahteva LGBT+ zajednice u Srbiji. Slične zakone su u regiji usvojile Hrvatska i Crna Gora.

Ovaj zakon je prošao javnu raspravu u martu 2021. godine, ali nije poznato da li će i kada dokument ući u proceduru za usvajanje.

Ovo je drugi put da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio da neće staviti potpis na taj zakon.

Aleksandra Gavrilović kaže da njegova izjava otvara veliku zbunjenost i konfuziju LGBT+ zajednice i pojačava strah da žive u pravnoj neizvesnosti.

"I u našim porodicama mogu da se dese smrtni slučajevi, raskidi, nasilje, gubitak posla", navela je.

"I nepostojanje zakona koji bi nam obezbedio pravnu sigurnost uliva strah šta će se dešavati sa članovima naših porodica kada se jave ovi problemi", dodala je.

Labris je organizacija za lezbejska ljudska prava, a Dugine porodice su njihova grupa.

Šta je predsednik Srbije rekao?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 13. avgusta da dok je predsednik, neće potpisati zakon o istopolnim brakovima, kao ni zakon kojim će, kako je rekao, postojati "neki treći rod gde niste muškarac ili žena".

Vučić je za TV Pink rekao da je premijerku Srbije Anu Brnabić zamolio da dok je predsednik ne potpisuje istopolne brakove.

"Iako postoji inicijativa i Ana se bori za to, ja sam je zamolio dok sam predsednik da ne potpisujem istopolne brakove", naveo je.

On je rekao da je Srbija tradicionalno društvo, ali i da njemu ne smeta LGBT populacija.

Na čelu Vlade Srbije od 2017. godine je Ana Brnabić, koja je javno deklarisana LGBT osoba, ali Zakon o istopolnim partnerstvima nije donet.

Procedura nalaže da predlog zakona treba da usvoji Vlada, a potom Skupština Srbije. Ali, bez potpisa predsednika Republike ne može da stupi na snagu.

Iz kabineta premijerke nisu odgovorili na upit RSE za komentar izjave predsednika države o Zakonu o istopolnim partnerstvima.

Šta stoji u Nacrtu Zakona o istopolnim zajednicama?

Prema Nacrtu Zakona o istopolnim zajednicama, koji je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava objavilo u martu 2021. godine, ovaj akt dozvoljava istopolnim parovima registraciju partnerstva kako bi dobili neka od osnovnih prava.

To su pravo na podelu imovine, nasleđivanja imovine partnera ili učešća u donošenju odluka u slučaju bolesti, te posete partnera u bolnici ili zatvoru.

Ovaj zakon ne priznaje istopolni brak, niti omogućava usvajanje dece istopolnim partnerima.

Zakon je naišao na otpor desničarskih partija, Srpske pravoslavne crkve i dela javnosti.

Desničari i crkva protiv Evroprajda
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

Savić: Vučićeve izjave nedosledne

Aleksandar Savić iz organizacije "Da se zna" ukazao je na, kako je rekao, nedoslednosti predsednika države.

"Krajnje je nedosledno da pozivate ljude na empatiju prema LGBT osobama, da čestitate premijerki koja je lezbejka rođenje deteta, a onda ne želite da potpišete takav zakon", rekao je Savić.

On je ukazao i da predsednik države koristi termin istopolni brakovi, iako je reč o Nacrtu zakona o istopolnim zajednicama.

"Nama se čini da je ovo samo jedna populistička izjava, pogotovo ako uzmemo sve kontradiktornosti o kojima je Vučić na ovu temu u zadnjih godinu dana govorio", ocenio je Savić.

Vučić je u septembru 2022. nakon završetka sednice Saveta za nacionalnu bezbednost rekao da u široj porodici ima ženu koja je gej i da su mnogi njegovi saradnici homoseksualci.

Takođe je dodao da ne voli Parade ponosa i da nikada ne bi učestvovao u šetnji, ali je naveo i ono što bi, po njemu, trebalo da su prioriteti LGBT+ zajednice.

"Da su me pitali za savet rekao bih im da se bave pitanjima posete u bolnici partneru, nasleđivanja, a ne da se bave paradiranjem", poručio je Vučić.

Upravo se tim temama bavi Nacrt Zakona o istopolnim zajednicama koji Vučić odbija da potpiše.

Vučić je već jednom poručio da ne može da potpiše Zakon o istopolnim zajednicama ukoliko ga Skupština usvoji.

To je učinio u maju 2021. kada je u intervjuu listu Blic rekao da Ustav upućuje na Porodični zakon koji brak definiše kao zakonom uređenu zajednicu muškarca i žene.

Vučić je tada takođe rekao da je lični odnos prema Zakonu o istopolnim zajednicama pokazao "izborom Ane Brnabić za premijera", ali da istovremeno nije "gorljivi zagovornik" istopolnih zajednica.

Miletić: 'Ni blizu' usvajanja zakona

Za Gorana Miletića, direktora Beograd prajda poslednja poruka predsednika Srbije je samo još jedan pokazatelj da su bili u pravu kada su se odlučili da slogan septembarske Parade ponosa bude "Nismo ni blizu".

"Punih sedam godina smo na tome radili zajedno sa državom i sada je postalo očigledno da ne postoji politička volja da se taj zakon usvoji", ocenio je Miletić.

Goran Miletić, direktor Beograd prajda
Goran Miletić, direktor Beograd prajda

Beograd prajd je u saopštenju od 13. avgusta naveo da se "zakoni na osnovu ličnih afiniteta političara i političarki donose u autokratskim i diktatorskim režimima, a predsednik Vučić tvrdi da Srbija to nije".

Direktor Beograd prajda Goran Miletić podsetio je u razgovoru za RSE i na međunarodnu obavezu Srbije da donese Zakon o istopolnim zajednicama.

Srbija je kao članica Saveta Evrope (SE) dužna da donese ovaj zakon.

"Predsednik je ovim uputio poruku jednom delu građana Srbije, kojih se ovaj zakon tiče, da on njih smatra manje vrednim, da njihove probleme smatra manje bitnim i tako dalje", ocenio je Miletić.

Miletić je bio član radne grupe koja je radila zakon u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

"Dobili smo neki tekst zakona sa kojim svi možemo biti zadovoljni. On je trebalo da se pošalje Vladi na usvajanje, međutim, predsednik je izašao i rekao zakon neće biti usvojen i tada je krenula izborna kampanja", naveo je Miletić.

On je dodao da tokom mandata ove Vlade, koja je izabrana u oktobru 2022., nije bilo razvoja događaja u vezi sa Zakonom o istopolnim zajednicama.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog nije odgovorilo na upit RSE u kojoj fazi je Nacrt zakona o istopolnim zajednicama niti za komentar Vučićeve izjave.

Nevladine organizacije su u par navrata ove godine pozvale na usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama.

XS
SM
MD
LG