Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Ukrajinski dronovi oboreni iznad Moskve; Strah od širenja ekstremizma na zapadu Afrike posle puča u Nigeru


Pristalice puča u Nigeru s ruskim zastavama, Nijamej, 30. jul 2023.
Pristalice puča u Nigeru s ruskim zastavama, Nijamej, 30. jul 2023.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vesti sa Zapadnog Balkana i sveta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

Balkan na RSE

U novom Mostu Radija Slobodna Evropa, savetnica u Fondaciji za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivana Stradner i dugogodišnji profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Žarko Korać razgovarali su na temu kako se Zapad odnosi prema dva glavna krizna žarišta na Zapadnom Balkanu – Kosovu i Bosni i Hercegovini. Bilo je reči i o tome kako Moskva koristi krize na Zapadnom Balkanu da bi povećala svoj uticaj, imaju li Brisel i Vašington plan kako da smire krize na Kosovu i u BiH, zašto su zapadni zvaničnici toliko popustljivi prema Aleksandru Vučiću i Miloradu Dodiku i kako se to odražava na situaciju na Zapadnom Balkanu.

To što biznismen sa severa Kosova Radule Stević našao na američkoj crnoj listi, nije se pokazalo kao prepreka za nastavak njegovog poslovanja kako u opštinama sa srpskom većinom na severu Kosova, tako i u drugim delovima zemlje. Priština, Srbica (Skenderaj), Gnjilane, Obilić, Klina, Prizren, Lipljan, Vučitrn, Kosovo Polje – samo su neke od 16 opština u kojima bi Stevićeva kompanija "RAD 028", registrovana po srpskom sistemu, trebala da obnovi stambene objekte.

Republičko javno tužilaštvo predložilo je Ustavnom sudu Srbije da zabrani rad ultradesničarske organizacije Levijatan, kako je nezvanično rečeno za RSE, zbog sumnji na kršenja ljudskih i manjinskih prava i izazivanje nacionalne mržnje i netrpeljivosti. Članovi Levijatana, koji se predstavljaju kao borci za zaštitu životinja, više puta su bili privođeni zbog pretnji, zastupaju antimigrantske, antiromske i anti-LGBT stavove, a jedan slučaj napada na migrante i izbeglice rezultirao je i sudskom presudom.

Grafiti "Kad se vojska na Kosovo vrati" osvanuli su krajem jula na više lokacija u Beogradu. Transparent s istom porukom razvili su i navijači fudbalskog kluba Crvena Zvezda tokom prijateljske utakmice sa italijanskim klubom Fiorentina 26. jula u Beogradu. Ovaj događaj na utakmici premijer Kosova Aljbin Kurti ocenio je kao poziv na nasilje, dok je izostala reakcija vlasti u Beogradu.

Prodemokratski nastrojeni Rusi protestovali su u nedelju u Beogradu nakon što su dvojica istaknutih antiratnih aktivista i kritičara ruskog predsednika Vladimira Putina izjavili da se suočavaju sa problemima sa dozvolama za ulazak i boravak u Srbiji. Aktivisti su držali transparente sa natpisima "Došli smo da živimo u miru" i "Volim Srbiju i želim bezbedan i srećan život ovde".

Vlada Crne Gore i kompanija s većinskim američkim kapitalom DoMEn ušle su u ozbiljan spor oko kontrole nad poslom registracije crnogorskog internet domena .me, koji je završio na sudu. Američka kompanija želi da nastavi realizaciju ugovora koji je pre 15 godina sklopila s Vladom Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, koja je pre tri godine prešla u opoziciju. Aktuelna Vlada u tehničkom mandatu Dritana Abazovića pokušava da ugovor proglasi nevažećim i na taj način "otvori vrata" za traženje novog partnera.

Oboleli od najtežih bolesti u Federaciji BiH suočeni su s nemogućnošću da se na vreme leče i dođu na listu Fonda solidarnosti za lekove koji bi im mogli spasiti život. Razlog je nedostatak novca u tom Fondu, koji je prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, od Vlada Federacije prošle godine trebalo da dobije skoro 77 miliona evra, ali je dobio manje od 20 odsto tog novca.

Nedelju dana nakon razorne oluje, poljoprivrednici širom Srbije broje uništene njive, voćnjake i plastenike. Dok država obećava pomoć u saniranju ovogodišnje štete, proizvođači strahuju od novih posledica klimatskih promena.

U Hrvatskoj, u kojoj poslednjih godina sve više nedostaje radne snage, više od 27.000 ljudi iz Azije rade u graditeljstvu, turizmu, dostavi hrane i na drugim poslovima, pokazuju zvanični podaci. Dok neki radnici iz Azije u Hrvatskoj žive i rade u sređenim uslovima, nekima poslodavci ne obezbeđuju ni elementarni human smeštaj, upozoravaju sindikati i leve stranke.

Pogledajte video prilog kako oko 120 mladih volontera iz regiona i Evrope u Podgorici renovira budući Društveno-kulturni centar čije se otvaranje očekuje u septembru.

Rat u Ukrajini

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski upozorio je u nedelju da "rat" stiže u Rusiju nakon što su tri ukrajinska drona oborena iznad Moskve. Ruske vlasti su navele da su u napadu ukrajinskih dronova oštećene dve poslovne zgrade, kao i da je nakratko bio zatvoren moskovski međunarodni aerodrom Vnukovo. Rusija je u nedelju saopštila i da su njene snage osujetile pokušaj Ukrajine da napadne Krim koji je Moskva anektirala 2014.

Ruski raketni napad na Odesu 23. jula pored smrti i ranjavanja doneo je uništenje zgrada od istorijskog značaja u srcu grada, uključujući njegov najveći pravoslavni hram koji pripada Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi, koja je pod žestokim kritikama u Ukrajini zbog veza s Ruskom pravoslavnom crkvom. U reakciji na napad Rusije na čuveni lučki grad u pokušaju da dominira Crnim morem, ogorčeni stanovnici su iskazali prkos i jedinstvo.

Pogledajte i foto galeriju o borbama za teritoriju Ukrajine kroz 20. vek.

Svet

Državni udar u Nigeru su osudili njegovi susedi i međunarodni partneri koji odbijaju da priznaju nove lidere i zahtevaju da se demokratski izabran predsednik Mohamed Bazum vrati na vlast. Dok vojna hunta u Nigeru ne pokazuje znakove povlačenja usred sve većeg međunarodnog pritiska, mnogi se plaše da bi puč mogao dodatno da destabilizuje siromašni zapad Afrike, opterećen nasiljem militanata i državnim udarima, a u kojem Rusija nastoji da poveća uticaj, pišu svetski mediji.

Kaspijsko more, najveće slano jezero na svetu koje dele Azerbejdžan, Iran, Kazahstan, Rusija i Turkmenistan, postepeno se smanjuje, ali je poslednjih nekoliko godina, stopa povlačenja voda porasla, dostigavši vidno kritični nivo. Kazahstanske vlasti su navele da su glavni uzroci "klimatske promene kao egzogeni faktor" i uzvodna "regulacija" reka koje se ulivaju u jezero, kao što su Volga i Ural. Aktivista Azamat Sarsenbaev je nešto oštriji i tvrdi da izgradnja više brana i drugih industrijskih objekata duž ruskih delova te dve reke stvara velike probleme Kazahstanu.

Šta ima?

U današnjem potkastu poslušajte kako se BiH bori s požarima pošto nema vlastite letelice za gašenje požara.

Šta ima još…

Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro,

Andrej Zarević

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!

XS
SM
MD
LG