Po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) policija u 7. jula u Podgorici uhapsila Jugoslava Raičevića, bivšeg pripadnika specijalnog policijskog tima za podršku Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala.
Tužilaštvo Raičevića sumnjiči za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja u produženom trajanju, saopštila je policija.
Raičević je, prema podacima Europola, bio dio specijalnog policijskog tima za podršku Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala (SPBOK), koji je "sprovodio torturu i mučenja uhapšena lica", objavio je krajem marta portal Libertas.
Podaci Europola govore da je taj tim brojao 15 policajaca, koji su 2020. "otimali ljude i držali ih u svojim, tzv. štek stanovima, tukli ih, stavljali im pištolj u usta, mučili ih strujom, gušili ih, prijetili im i omalovažavali ih i prema njima nečovječno postupali."
Komandat SPBOK u to vrijeme bio je Mirko Banović, na čelu odsjeka bio je Zoran Lazović, a za koordinaciju je bio zadužen njegov sin Petar, koji je u pritvoru od jula prošle godine.
Specijalno državno tužilaštvo Petru na teret stavlja članstvo u kriminalnoj organizaciji, Radoja Zvicera, šverc droge i oružja.
Petar Lazović, koji je i bivši službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost je u spisima Europola označen kao pripadnik tzv. kriminalnog "Kavačkog klana", koji je o mučenju i torturi nad uhapšenima obaviještavo vođu klana, Radoja Zvicera a u nekoliko navrata mu je slao i fotografije tih lica.
Lazović je u više navrata nudio višemilionske iznose u nekretninama kao jemstvo da bi se u nastavku suđenja branio sa slobode što je Viši sud odbio, uključujući i posljednje, u visini od 7.633.400 eura.
Žrtve torture se, navodi Europol, uglavnom dovode u vezu sa suprotstavljenim "Škaljarskim" kriminalnim klanom i većina ih je sudski procesuirana zbog planiranja ili napada na pripadnike "Kavačkog klana".
"Škaljarski" i "Kavački" su kotorski klanovi čiji sukob traje skoro desat godina i vezuje za nestanak oko 300 kilograma kokaina u Valensiji u Španiji. Za to vrijeme ubijeno je preko 50 pripadnika tih kriminalnih grupa u zemljama regiona i Evrope.
Iako su žrtve policijske torture i njihovi advokati nerijetko o mučenjima svjedočili i tokom aktuelnih sudskih procesa koji se protiv njih pokrenuti, Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore se za slučajeve torture zainteresovalo tek nakon što je Libertas objavio fotografije mučenja, pozivajući se na podatke Europola.
"Prema nalazima Europola i transkriptima razgovara, neki od policijskih sluđbenika su činili, prisustvovali ili znali da se čine krivična djela torture nad uhapšenim ljudima", navodi Libertas.
Ranije je Radiju Slobodna Evropa u policiji nezvanično rečeno da je od 15 policajaca tog tima Petar Lazović u zatvoru, jedan službenik je sporazumno prekinuo radni odnos, petorica su radno angažovana, dok je njih osam neraspoređeno.
Tim za podršku SPBOK rasformiran je u martu 2021., nakon što je za direktora Uprave policije imenovan Zoran Brđanin.