Krajnje je vrijeme da se 11. juli proglasi Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, poručila je u video poruci komesarka za ljudska prava Vijeća Evrope Dunja Mijatović.
U srebreničkom genocidu, nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela taj gradić na istoku Bosne i Hercegovine u julu 1995. godine je ubijeno oko 8.000 muškaraca i dječaka iz Srebrenice i okoline. Za njih oko 1.000 se još uvijek traga.
Ona je izjavila kako je u Srebrenici počinjen genocid, te da to "nije stvar mišljenja, već istorijska činjenica, koju je utvrdio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, Međunarodni sud pravde i domaći sudovi".
"Nažalost, mnogi ljudi ne znaju i neće da znaju za genocid, a neki ga, čak, i poriču. Ovo je uvreda za žrtve i ozbiljna prijetnja pravdi i miru u regionu", kazala je Mijatović.
Ona je naglasila da kultura poricanja genocida mora prestati, te da politički lideri u regionu snose "primarnu odgovornost za zaustavljanje trenutne spirale poricanja promovisanjem kulture istine, pravde, pomirenja i iskrene empatije prema žrtvama".
"Edukacija o genocidu i očuvanju sjećanja na žrtve, također, je od velike važnosti. Danas i sutra, mi koji nismo bili tu smo potpuno solidarni sa preživjelima i njihovim porodicama. Posvetimo se zajedno trajnom upisivanju genocida koji se dogodio u Srebrenici i Potočarima u anale čovječanstva, naravno radi sjećanja, ali i, što je jednako važno, kao upozorenje", rekla je Mijatović.
U Memorijalnom centru Potočari 11. jula će biti ukopano 30 žrtava srebreničkog genocida.
Njihova nekompletna tijela pronađena su u nekoliko grobnica koje su pripadnici Vojske Republike Srpske više puta prekopavali i prebacivali kako bi prikrili tragove zločina. Među njima su četiri maloljetnika.
Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.