Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica uputio je izvinjenje u svoje i u ime funkcije koju obnaša zbog zločina Handžar divizije tokom Drugog svjetskog rata. On je izvinjenje uputio na konferenciji o kolektivnom sjećanju koja se 10. jula održava u Memorijalnom centru Potočari kod Srebrenice, dan uoči obilježavanja srebreničkog genocida.
Handžar divizija je bila jedinica u okviru nacističke vojske Adolfa Hitlera, a koju su činili muslimani i katolici u BiH, za vrijeme nacističke Nezavisne države Hrvatske (NDH).
Na konferenciji u Potočarima učestvuje i predsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Z. Rosensaft.
"Želim da pokažem da nijedna historija nije elegantna- svaka je grbava i krivudava, ali nemamo izbora nego je prihvatiti. Drugo, zato što vam se obraćam u ime potomaka, djece i unuka generacije Bošnjaka koja je ubijana sa identičnim ili sličnim motivom devedesetih zbog kojih su vaši preci ubijani četredesetih godina prošlog vijeka, zbog kože s kojom su se rodili", kazao je Suljagić.
Jevreji su u Bsonu i Hercegovinu došli u 16. vijeku iz Španije. Tokom Prvog i Drugog svjetskog rata stradalo je 70 posto članova ove zajednice u BiH, a veliki broj njih se iselio tokom 90-ih godina prošlog vijeka.
Sporni nazivi škola u BiH
U Bosni i Hercegovini neke od obrazovnih institucija nose naziv po pripadnicima Handžar divizije.
Među njima je i osnovna škola "Husein efendija Đozo" u Goraždu, na istoku Bosne i Hercegovine.
Đozo je bio imam 28. regimente SS Wafen divizije, poznate pod imenom Handžar divizija, koja je bila jedna od vojnih jedinica Nezavisne države Hrvatske.
Jedna od škola u Sarajevu, "Mustafa Busuladžić" nosi naziv po intelektualcu koji je tokom Drugog Svjetskog rata podržavao nacističke stavove i progon sarajevskih Jevreja.
Vlasti u Kantonu Sarajevo (KS), jednom od deset kantona u entitetu Federacija BiH, su 2016. godine izglasale promjenu naziva škole Osnovne škole "Dobroševići" u školu "Mustafa Busuladžić".
Iako je Skupština KS 2018. godine poništila ovu odluku, naziv škole i dalje je "Mustafa Busuladžić".
Na preimenovanje naziva škola upozorava i Misija OSCE-a u BiH.
U posljednjem izvještaju, na kraju decembra 2021.godine, ova organizacija je navela da škole u BiH i dalje nose nazive po simpatizerima nacizma i osobama povezanima političkim ili vojnim sponama s fašističkim režimom u toku Drugog svjetskog rata.
Bosna i Hercegovina nema državno ministarstvo obrazovanja. Ova oblast u nadležnosti je entiteta Republika Srpska.
U Federaciji BiH, resorno ministarstvo tog entiteta ima koordinirajuću ulogu, a ovlast za obrazovnu politiku prepuštena je kantonima. Svaki od ukupno deset kantona ima ministarstvo za obrazovanje, te vlastite zakone. Vlastite propise u ovoj oblasti ima i Brčko distrikt, kao zasebna administrativna jedinica u BiH.
Resorna ministarstva preuzela su prije 15-ak godina i obavezu da uklone simbole i predmete, te da promijene nazive škola koje bilo koji od konstitutivnih naroda i nacionalnih manjina mogu smatrati uvredljivim.