Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je 20. juna da moli predsednika Srbije Aleksandra Vučića da posluša preporuku zvanične Budimpešte i vrati uhapšene kosovske policajce u njihovu zemlju.
"Ja te sa poštovanjem molim dragi Aleksandre da dobro razmislite o tome. Neprijatelji Srbije jedva čekaju da naude Srbiji i to je takva situacija i slučaj da mislim da bi bilo dobro da poslušate preporuku Mađarske da ih vratite Kosovu", izjavio je Orban u Subotici na sastanku sa najvišim zvaničnicima Srbije.
On je dodao da bi to pomoglo Srbiji u "sopstvenoj stvari".
"I zato te molim da o tome razmisliš", rekao je Orban Vučiću.
Kosovski policajci se nalaze u pritvoru u Kraljevu, gradu u centralnoj Srbiji. Tamošnje tužilaštvo ih sumnjiči za nedozvoljenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Policajci su, prema vlastima u Beogradu, uhapšeni 14. juna na više od jednog kilometra u dubini teritorije Srbije.
Vlasti u Prištini tvrde da su kosovski policajci oteti na teritoriji Kosova tokom obilaska granice. Zapadne zemlje pozvale su Srbiju da oslobodi policajce.
Orban je rekao i da Mađarska, koja je priznala nezavisnost Kosova, što zvaničan Beograd i dalje odbija, prati događaje.
"Vidimo šta se radi Srbima. Smatram da je neprihvatljivo od strane međunarodne zajednice da jedne izbore sa učešćem od oko 4 odsto prihvata kao legalne izbore i kao legalne rezultate. Mi to vidimo i jasno nam je", dodao je Orban.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 20. juna na zajedničkoj konferenciji sa Orbanom u Subotici da je slučaj uhapšenih kosovskih policajaca "posao nadležnih organa".
On je dodao i da će razmotriti svaku molbu Mađarske.
Vučić je ponovio da neće ići na sastanak sa premijerom Kosova Aljbinom (Albin) Kurtijem, na koji je pozvao Brisel.
- Nema datuma za krizni sastanak između Srbije i Kosova jer lideri nisu potvrdili učešće
- Kurti će odluku o odlasku u Brisel donijeti nakon informacije o stanju uhapšenih policajaca
- Stoltenberg poziva na smirivanje tenzija između Kosova i Srbije
On je ponovio zahteve Srbije kojima se uslovljava susret sa Kurtijem: povlačenje albanskih gradonačelnika iz opština Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, povlačenje kosovske policije sa severa Kosova i prestanak hapšenja Srba.
Poziv na sastanak dvojice zvaničnika iz Brisela je stigao nakon novih tenzija na severu Kosova, koje su počele 26. maja kada je Policija Kosova pomogla novoizabranim gradonačelnicima u tri opštine da pristupe opštinskim objektima, uprkos protestu lokalnih Srba.
Ovi gradonačelnici izabrani su na izborima 23. aprila, koje su lokalne srpske stranke i stanovništvo bojkotovali.
Od tada tenzije između dve zemlje rastu.
Srbija i Mađarska potpisale sporazume o odbrani i bezbednosti
Zvaničnici Srbije i Mađarske potpisali su 20. juna sporazume iz oblasti odbrane i bezbednosti, potvrdio je u izjavi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Mađarska je članica NATO, Srbije nije i ostaje vojno neutralna. Mađarska je članica EU, Srbija nije. Ali smo došli do takvog nivoa međusobnih odnosa da i u tako teškoj oblasti za saradnju možemo da budemo najbliži i da blisko sarađujemo", izjavio je Vučić u Subotici na severu Srbije gde su najviši zvaničnici dve države potpisali niz i drugih bilateralnih sporazuma, među kojima su i oni koji se tiču energetike.
Na Paliću kod Subotice je održana i sednica Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske.
Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da razlike između Srbije i Mađarske ne otežavaju saradnju već, kako je rekao, dodaju vrednost.
"Srbija je ključna zemlja Zapadnog Balkana, Mađarska je kapija za Evropu", dodao je Orban, koji se suočava sa kritikama iz Brisela zbog bliskosti sa Rusijom, ali i zbog nedostataka u oblasti borbe protiv korupcije i vladavine prava.
Zvaničnici Srbije i Mađarske potpisali su 20. juna sporazume o saradnji između Nacionalne generalne direkcije za strance Mađarske i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, za saradnju u oblasti carina, razmenu informacija, u oblasti razvoja putne infrastruture, oblasti odbrane i unutrašnjih poslova.
Takođe je potpisan i sporazum o izgradnji naftovoda kojim će se povezati rafinerija u Novom Sadu sa Mađarskom.
Potpisan je i sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća između državnog preduzeća Srbijagasa i mađarskog preduzeća za elektroprivredu. Ceremoniji su prisustvovale i predsednica Mađarske Katalin Novak i premijerka Srbije Ana Brnabić.
Orban je pre Srbije posetio i Albaniju i Crnu Goru, a najavljeno je da posle Srbije ide u posetu Bosni i Hercegovini.