Granični prijelaz Merdare, koji povezuje Kosovo sa Srbijom, i dalje je blokiran za kamione i autobuse, dok preko njega mogu proći putnička vozila. Slična situacija je i na graničnom prijelazu Jarinje, dok je prelaz na Brnjaku potpuno blokiran za ulazak i izlazak.
Na prelazu Merdare mali broj putničkih vozila prelazi granicu sa kosovske i srpske strane.
Novinari Radija Slobodna Evropa (RSE) javljaju da iz Srbije na Kosovo ulaze samo vozila sa srpskim registarskim tablicama.
Vozači ovih automobila, sa kojima je RSE razgovarao, navode da nailaze na barikade nedaleko od granice sa Kosovom, ali da ih propuštaju. Takođe, novinari RSE javljaju da je bilo nekoliko vozila sa RKS tablicama koji su sa Kosova prešli u Srbiju preko prelaza Merdare. Nisu se vratili sve dok je ekipa RSE bila na licu mesta.
Policija Kosova na ovom prelazu je takođe navela da se nijedno putničko vozilo, koje je otišlo ka Srbiji, nije vratilo. Kažu da ipak mali broj vozila prolazi, a da od jutros nijedan autobus nije ni pokušao da pređe granicu. Niti jedan autobus nije prešao prelaz Merdare od jutarnjih sati 20. juna.
Vozači kamiona sa srpskim registarskim oznakama, kojima od 14. juna nije dozvoljen prelazak granice na Jarinju, zbog odluke Vlade Kosova o zabrani uvoza robe iz Srbije, od sinoć blokiraju magistralni put Raška-Severna Mitrovica.
Kako je za RSE rekao vozač šlepera transportnog preduzeća iz Novog Pazara, koji je želeo da ostane anoniman, on se sa još dvojicom kolega iz iste firme pridružio protestu kako bi na taj način, kako je rekao, uticali na vlasti u Prištini da otvori granicu na Jarinju.
On je rekao da blokada protiče mirno i da se ne propuštaju samo kamioni i šleperi koji dolaze sa kosovske strane, dok automobili i autobusi nesmetano prolaze.
Od sinoć u 18.30 blokiran je i prelaz Merdare u mestu Rudare u opštini Kuršumlija.
Dragan Milošević, jedan od učesnika te blokade rekao je za RSE da od tada učesnici blokade ne dozvoljavaju kamionima i autobusima sa kosovskim tablicama da nastave put u oba smera.
"Sinoć je iz pravca Kosova stiglo pet šlepera koji su se posle nekoliko sati čekanja vratili nazad. Takođe nismo propustili ni pet autobusa, pa su se i oni vratili nazad na Kosovo. Kosovski kamioni i autobusi koji dolaze iz pravca Niša vraćaju se nazad i odlaze na prelaz Končulj kod Bujanovca koji je otvoren za saobraćaj", kazao je Milošević.
"Na ovaj način želeli smo da odgovorimo Prištini na zabranu ulaska srpskih kamiona sa robom iz Srbije da uđu na Kosovo. Nije normalno da njihovi šleperi neometano tranzitiraju putevima Srbije i idu po robu u Mađarsku i Hrvatsku, a naši kamioni ne mogu da pređu Jarinje, Brnjak, Merdare", ocenio je Milošević i dodao da je blokada organizovana i zbog podrške Srbima na severu Kosova.
Prema njegovim navodima u blokadi učestvuje oko 100 ljudi koji propuštaju samo putničke automobile i kola hitne pomoći.
On je rekao da do sada nije bilo nikakvih incidenata i da protest protiče potpuno mirno, uz prisustvo policije koja reguliše saobraćaj.
Vlada Kosova je 14. juna odlučila da pooštri granične kontrole sa Srbijom.
Odluka je donesena nakon što su srpske snage uhapsile trojicu pripadnika kosovske policije.
Kosovo hapšenje trojice policajaca smatra otmicom koju su na svom teritoriju izvršile srpske vlasti. Prema saopštenju policije Kosovo, policajci su uhapšeni u mjestu Tresave/Bare, u općini Leposavić, na području Kosova.
Nakon što im nije dopušten ulazak na Kosovo, desetine kamiona srpskih i kosovskih registarskih oznaka parkirani su 15. juna na srpskoj strani granice u Merdaru.
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti izjavio je ranije da su sigurnosne institucije pooštrile granične kontrole sa Srbijom, kao odgovor na situaciju koja je nastala nakon što su srpske snage uhapsile tri pripadnika kosovske policije.
Prema podacima Nacionalnog centra za upravljanje granicom na ostalim graničnim prijelazima između Kosova i Srbije vrijeme čekanja na ulazak na Kosovo je tri do pet minuta, dok čekanja nema na izlazu s Kosova.
Blokada prometa na graničnim prijelazima sa Srbijom dolazi u vrijeme sve većih napetosti na sjeveru Kosova, nastanjenom većinom Srbima.
- Nema datuma za krizni sastanak između Srbije i Kosova jer lideri nisu potvrdili učešće
- Kurti će odluku o odlasku u Brisel donijeti nakon informacije o stanju uhapšenih policajaca
- Stoltenberg poziva na smirivanje tenzija između Kosova i Srbije
Na severu Kosova od kraja maja su podignute tenzije jer se lokalno srpsko stanovništvo protivi dolasku albanskih gradonačelnika. Oni su bojkotovali aprilske lokalne izbore i sada ne prihvataju rezultate.
Došlo je i do eskalacije situacije 29. maja, kada su se u Zvečanu srpski demonstranti sukobili sa pripadnicima NATO misije na Kosovu, KFOR. U sukobima je povređeno na desetine osoba s obe strane.
Međunarodna zajednica je pozvala na hitno smirivanje tenzija, odnosno Kosovo da raspiše nove izbore i povuče svoje policijske snage iz opštinskih zgrada, a Srbiju da obezbedi učešće Srba na izborima.