Na ulazu u Partizansko spomen- groblje u Mostaru ponovo su 12. maja iscrtani nacistički simboli, nekoliko dana nakon što je u tom gradu počela zamjena tabli sa nazivima ulica po ustaškim zvaničnicima.
Spomen-groblje u Mostaru, na jugu Bosne i Hercegovine (BiH) je godinama na meti vandala, a do sada nije pronađen nijedan počinilac.
"Traga se za počiniocima", kazao je za Radio Slobodna Evropa Ljudevit Marić, portparol MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u petak, 12.maja.
Ove godine groblje se našlo na listi sedam najugroženijih mjesta baštine u Evropi. Listu je 13. aprila objavila Europa Nostra, koja se smatra najreprezentativnijom mrežom baštine u Evropi sa članovima iz preko 40 zemalja.
Devetog maja u Mostaru je počela zamjena tabli na ulicama koja su nosila imena ustaških zvaničnika iz Drugog svjetskog rata.
Posljednjih 28 godina su u takozvanim zapadnom dijelu Mostara, u kojem pretežno žive građani hrvatske nacionalnosti, ulice nosile nazive po osobama koje su u istoriji zabilježene kao predstavnici fašističkog terora.
Skrnavljenje Partizanskog groblja
Jedan od najtežih napada na to groblje dogodio se 14. juna 2022. godine, kada su nepoznati počinioci porazbijali svih 700 spomen-ploča poginulim antifašistima.
Iz Udruženja antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata (UABNOR-a) podsjećaju da je Partizansko groblje od 1995. godine do danas tri puta obnavljano, te da je potrošeno preko milion eura donatorskog i domaćeg novca.
Partizansko spomen-groblje u Mostaru, na jugu Bosne i Hercegovine, izgrađeno je 1965. godine i djelo je beogradskog arhitekte Bogdana Bogdanovića. Bilo je jedan od najmonumentalnijih antifašističkih spomenika u regiji.