Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov najavio je jačanje veza Rusije i bh. entiteta Republika Srpska (RS), dok predsjednik RS Milorad Dodik, koji je pod američkim sankcijama, ovog mjeseca ide u Moskvu na susret s Vladimirom Putinom.
Peskov je u intervjuu takođe sankcionisanoj televiziji bliskoj Dodiku prenio očekivanja Moskve da Srbija i RS neće "pokleknuti pred pritiscima Zapada" i pridružiti se sankcijama protiv Rusije.
Portparol Vladimira Putina izjavio je da je Beograd trenutno pod većim pritiskom Zapada da uvede sankcije Rusiji nego što je to slučaj s vlastima RS, koje u Bosni i Hercegovini (BiH) koče uvođenje sankcija.
Srbija nije i neće biti platforma za zaobilaženje sankcija koje je Evropska unija uvela protiv Rusije -
Od početka agresije na Ukrajinu, Srbija nije uvela nijednu restriktivnu mjeru protiv Rusije u skladu sa odlukama Evropske unije (EU), što se očekuje od država kandidata. Iz Brisela su upozorili Srbiju ponovo 9. maja da će napredak u pregovorima o članstvu zavisiti od usklađivanja sa sankcijama Unije protiv Rusije.
"Na Srbiji je još veći pritisak nego na Republici Srpskoj. Nadamo se da će imati dovoljno snage da ne stanu u red ovog mainstreama kolektivnog Zapada", rekao je Peskov u intervjuu za banjalučku Alternativnu televiziju, koja se od ranije nalazi pod sankcijama SAD-a.
Intervju je sniman u Moskvi, a voditeljica ga je vodila na ruskom jeziku.
O tradicionalnim vezama Rusije sa Srbijom Peskov je kazao da je Srbija suverena država i da Rusija nema ništa protiv njenih odnosa sa zapadnim zemljama, ali da nikakva saradnja sa zapadnim ili nekim drugim državama, ne smije biti prepreka za nastavak razvijanja odnosa Srbije i Rusije.
Kada je u pitanju RS, Rusija, kazao je Peskov, "kreće od toga da će ti odnosi da se nastave razvijati, i da će samo jačati u svim oblastima".
On je rekao kako Moskva zna kakav je "vanjski pritisak unutar Bosne i Hercegovine, kakav je spoljni pritisak u okviru međunarodnih mehanizama, koji isto funkcionišu u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom".
Brisel je predložio kaznene mere trećim zemljama koje svesno zaobilaze sankcije EU.
"I, naravno, u skladu sa našim mogućnostima, prevashodno ekonomski, spremni smo da podržimo Republiku Srpsku kako bi ona imala snage da dosljedno prati svoj pravac, u okviru te iste države u kojoj se ona nalazi", rekao je Peskov.
Vezano uz status RS unutar BiH, Peskov je rekao da je to jedan od dva entiteta u toj državi i da je apsolutno ravnopravan prema Dejtonskom sporazumu.
Američko Ministarstvo finansija je u januaru 2022. godine stavilo Milorada Dodika na listu sankcija zbog koruptivnih aktivnosti, pokušaja urušavanja Dejtonskog sporazuma i ugrožavanja stabilnosti BiH i cijele regije. Kako je objavljeno, sankcije su uvedene i Alternativnoj televiziji iz Banje Luke zbog povezanosti Dodikom, liderom vodeće partije u RS, Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
U odvojenom intervjuu emitovanom na Radioteleviziji RS isti dan kada je na ATV objavljen intervju sa Peskovom, Milorad Dodik najavio je da će se u Moskvi 23. maja sresti s Putinom, s kojim je razgovarao i u septembru prošle godine.
Šef Predstavništva Republike Srpske u Rusiji Duško Perović rekao je da će Dodik sa Putinom razgovarati o nastavku i razvijanju ekonomske saradnje, o Dejtonskom sporazumu i pritiscima na RS.
"To su neke stvari o kojima Dodik u prijateljskom duhu želi da informiše Vladimira Putina s obzirom na to da odavno imaju lijepu komunikaciju", rekao je Perović agenciji Srna.
On je rekao da bi Dodik, u zavisnosti od protokola posjete Rusiji, trebalo da Putinu uruči Orden Republike Srpske na ogrlici kojim ga je početkom ove godine odlikovao uoči obilježavanja Dana Republike - 9. januara.
Dodik je tada na svečanosti dodjele odlikovanja u Banjaluci istakao da je Putin zaslužan za razvoj i učvršćivanje saradnje, te političkih i prijateljskih odnosa RS i Rusije.
Na dan kad je objavljen intervju Peskova, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt pred Vijećem sigurnosti UN je upozorio da je secesionistička politika u RS u porastu.