U pucnjavi u selima u blizini Beograda kasno uveče 4. maja ubijeno je osam osoba.
Policija je ujutru 5. maja uhapsila osumnjičenog za napad.
U napadu je ranjeno 14 osoba.
Ko je izvršio napad?
Za masovna ubistva nadomak Beograda sumnjiči se dvadesetjednogodišnji mladić.
On je uhapšen 5. maja ujutru u okolini Kragujevca, grada u centralnoj Srbiji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da je U. B. (2002) uhapšen nakon opsežne potrage.
Gde je izvršen napad?
Policija je saopštila da se uhapšeni mladić sumnjiči da je 4. maja uveče u selu Malo Orašje kod Smedereva vatrenim oružjem usmrtio pet osoba i šest ranio.
Potom da je u selu Dubona kod Mladenovca usmrtio još tri osobe i osam ranio.
Kako je izvršen napad?
Napad je izvršen vatrenim oružjem.
Policija je saopštila da je u vikendici koju je koristio osumnjičeni pronađen arsenal oružja.
Među tim oružjem je karabin sa optikom, pištolj, signalni pištolj, dva prigušivača. Pronađena je i različita vrsta municije uključujući i 164 metka različitog kalibra.
U drugoj kući koja je isto pretresana u vezi sa masovnim ubistvom, takođe je pronađeno oružje među kojima su ručne bombe, pištoljska municija, kao i automatska puška bez fabričkog broja.
Šta su videli meštani sela u kome se dogodio napad?
Meštani Dubine, jednog od sela u kojima se dogodila pucnjava, rekli su za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su čuli rafalno pucanje.
"Odjednom se čuo rafal. Prvo je bio dugačak, ispalio je sigurno 25 metaka. Drugi je bio posle minut, pa onda i treći", rekao je Slobodan Nikolić, meštanin sela Dubona.
Dragan iz istog sela je ispričao da je bio u dvorištu kada se desila pucnjava, na 30-40 metara od njega.
"Video sam auto, da je izašao iz auta i počeo da puca, ali sam ja prvo mislio da baca petarde. I vraćao se prema autu, ja reko petarde, međutim…", rekao je ovaj meštanin.
Šta je bio motiv?
Policija nije saopštila motiv ovog masovnog ubistva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom obraćanja javnosti 5. maja naveo da je uhapšeni rekao da je zločin počinio zbog "omalovažavanja".
Kako je napad okvalifikovan?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je masovno ubistvo u selima kod Beograda teroristički akt.
"Noćašnji napad je bio teroristički napad, akt u kojem su naše specijalne antiterorističke jedinice imale zadatak da uhapse ili neutrališu teroristu", rekao je Vučić.
Kakvo je stanje ranjenih?
Policija je saopštila da je u napadu ranjeno 14 osoba.
Kasnije je ministarka zdravlja Danica Grujičić rekla da je povređeno 13 lica.
Prema njenim rečima oni imaju ozbiljne povrede.
Grujičić je novinarima rekla da su oni sada stabilno, ali da su u životnoj opasnosti.
Kako je objasnila, čak su i oni sa naizgled lakšim povredama životno ugroženi jer kod prostrelnih rana "nikada ne možete biti sigurni šta je tačno oštećeno".
Šta je prethodilo pucnjavi kod Beograda?
Pucnjava u dva sela nadomak Beograda je drugo masovno ubistvo koje se u Srbiji dogodilo u dva dana.
Do pucnjave kod Mladenovca je došlo dan nakon višestrukog ubistva u beogradskoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", u kojoj je 13-godišnjak ubio devetoro, a ranio sedmoro učenika i zaposlenih.
Ubijeno je osam đaka i radnik obezbeđenja, a ranjeno je šestoro učenika i nastavnica.
Šta je preduzela Vlada Srbije?
Vlada Srbije najavila je strožije mere za posedovanje oružja.
Prema odluci Vlade od 5. maja Ministarstvo unutrašnjih poslova treba hitno da pripremi izmene i dopune Zakona o oružju i municiji.
Njima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja.
"Ova mera se donosi kako bi se broj kratkog vatrenog oružja, u posedu pravnih i fizičkih lica, smanjio za devedeset procenata", navedeno je nakon sednice Vlade Srbije.
Izmenama Zakona biće predviđene i obavezne provere građana kojima je dozvoljeno posedovanje oružja, uključujući i lovačko oružje.
Provere bi podrazumevale obavljanje lekarskih, psihijatrijskih i psiholoških pregleda, kao i obavezan test na psihoaktivne supstance.
MUP će takođe razmotriti potrebu pooštravanja uslova za posedovanje lovačkog oružja.
MUP će preduzeti, kako je saopšteno, mere kako bi se obezbedio moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje lovačkog oružja na dve godine.
Miloš Jovanović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) rekao je za RSE da je uvođenje mera dobar potez.
"One će trenutno da pomognu da se umire građani i da se neki širi efekat panike koja postoji smiri, da se ta tenzija koja vlada na svakom koraku smanji", ocenio je Jovanović.
Nenad Ljubišić, stručnjak za oružje iz Strukovnog udruženja policije, izjavio je za RSE da vlasnici oružja pored zakonske obaveze vlasnici oružja imaju i moralnu obavezu da se postaraju da oružje ne dođe u ruke neovlašćenog lica.
"Same kontrole, redovne ili vanredne jesu dobre, ali smatramo da one nisu dovoljne da se sporne stvari dovedu pod kontrolu. Šta posle kontrole, ako neko nema moralni stav o tome kako oružje treba čuvati, pa ono dospe u ruke dece", rekao je Ljubišić.
On je naveo da je velika količina oružja koje ilegalno poseduju građani Srbije posledica ratova vođenih na prostorima bivše Jugoslavije tokom 90-ih.
Facebook Forum