Dostupni linkovi

Opozicija u Južnoj Koreji traži istragu o navodnoj špijunaži SAD


Jedna od rasprava u Parlamentu Južne Koreje, ilustrativna fotografija, 2020. godine
Jedna od rasprava u Parlamentu Južne Koreje, ilustrativna fotografija, 2020. godine

Južnokorejska opozicija zatražila je od vlasti da istraže navode o špijunaži SAD-a iz procurelih tajnih dokumenata koji otkrivaju da Vašington navodno nadzire i svog azijskog saveznika, javlja agencija Frans pres (AFP).

Posebno osetljivi tajni američki dokumenti objavljeni onlajn poslednjih nedelja naizgled ukazuju da su SAD špijunirale savetnike južnokorejskog predsednika Jun Suk Jeola po pitanju nacionalne bezbednosti da bi garantovali isporuku oružja Ukrajini.

Objava o ovom procurelom dokumentu izazvala je kritike u Južnoj Koreji po pitanju osetljivosti komunikacija unutar ključnih tela zemlje, među kojima je i njeno predsedništvo.

Politički protivnici optužili su vladu da pokušava da ignoriše incident i da smiri odnose sa američkim saveznikom uoči posete predsednika Juna Vašingtonu kasnije ovog meseca.

"Vlada treba u potpunosti da rasvetli navode o prisluškivanju i ako se pokažu osnovanim treba da dobije izvinjenja od SAD i garancije da se neće ponoviti", rekao je danas Li Dže-mjung, vođa opozicione Demokratske partije.

Južnokorejsko predsedništvo pokušalo je u utorak, 11. aprila da umanji značaj curenja dokumenata navodeći da je znatan broj njih falsifikovan.

Dogovor o pozajmici pola miliona granata

Istog dana, u sredu, 12. aprila, južnokorejski mediji su objavili da je zvanični Seul postigalo sporazum da pozajmi Sjedinjenim Državama 500.000 artiljerijskih granata kalibra 155 mm, što bi Vašingtonu moglo dati veću fleksibilnost u snabdevanju Ukrajine municijom.

Agencija Rojters prenosi navode lista DongA Ilbo koji se poziva na neimenovane izvore
koji kažu da je Južna Koreja odlučila da "pozajmi" municiju umesto da proda, kako bi minimizirala mogućnost upotrebe južnokorejskih granata u sukobu u Ukrajini.

I Seul i Vašington su potvrdili da pregovaraju o sporazumu o snabdevanju artiljerije, ali nije bilo zvaničnih izjava o tome da li je sporazum finalizovan.

List navodi da je sporazum postignut prošlog meseca. Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopštilo je da saveznici istražuju načine da podrže Ukrajinu, ali je odbilo da potvrdi konkretne razgovore.

Američki Stejt department nije odmah dao komentar.

Šta sprečava Seul da šalje oružje Ukrajini?

Desetine fotografija dokumenata cirkulišu nekoliko nedelja na društvenim mrežama i servisima kao što su Tviter, Telegram i Diskord.

Pentagon je naveo da utvrđuje da li su dokumenta autentična i ukazao da je najmanje jedan dokument menjan.

Kopija jednog od dokumenata koji je procurio, a u koji je Frans pres imao uvid pokazuje razgovore između visokih zvaničnika južnokrejske nacionalne bezbednosti koji se pitaju o isporuci oružja Ukrajini i municije proizvedene u Južnoj Koreji.

Južnokorejski stav je da ne prodaje oružje nijednoj zemlji u ratu.

Jedan od zvaničnika predložio je da se oružje izveze u Poljsku da bi se zaobišla ta mera, pokazuje dokument.

Južna Koreja je potpisala velike ugovore o isporuci stotina tenkova, aviona i drugog oružja Poljskoj, članici NATO-a, otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 24. februara 2022.

Predsednik Jun Suk Ieol rekao je da južnokorejski zakon koji zabranjuje snabdevanje oružjem zemlje uključene u sukob otežava slanje oružja Ukrajini.

Jun bi trebalo da se sastane sa predsednikom SAD Džoom Bajdenom 26. aprila tokom državne posete Vašingtonu.

XS
SM
MD
LG