Borelj: Imamo dogovor
Šef diplomatije Evropske unije Žozep Borelj rekao je da su Kosovo i Srbija posle 12 sati razgovora postigli dogovor o evropskom predlogu.
"Kosovo i Srbija su se dogovorili o aneksu sprovođenja sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa među njima", rekao je on, osvrćući se na evropski predlog koji su strane prihvatile 27. februara u Briselu.
Borelj je rekao da je radi implementacije člana 7 sporazuma Kosovo pristalo odmah, i to "stvarno odmah" na pregovore u okviru dijaloga o uspostavljanju aranžamana i garancija da bi se obezbedila odgovarajuća samouparava za sprsku zajednicu na Kosovu.
Strane su se, kako je rekao, obavezale i da podrže Deklaraciju o nestalim licima kao što je ispregovarano u okviru dijaloga kao hitno pitanje.
Eskobar čestitao na postignutom dogovoru
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar je čestitao stranama na postignutom dogovoru uz ocenu da je to "težak ali neophodan sporazum".
"Ovo otvara vrata za evroatlanske integracije za obe zemlje, ali otvara vrata i regionu da uđe u novu eru mira", rekao je on u obraćanju novinarima.
Dodao je da će SAD pomoći stranama oko implementacije evropskog predloga, te da će strana pružati "političku i ekonomsku pomoć".
Kurti: Ovaj sporazum je de fakto priznanje
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je poručio da je postignut "javni dogovor" ali da je Srbija odbila da ga potpiše.
Rekao je da je sada na EU je da pronađe mehanizam da implementacija aneksa sporazuma bude pravno primenljiva.
"Osnovni dogovor je de fakto priznanje. Dakle, ovo je de fakto priznanje Kosova i Srbije", rekao je Kurti.
Dodao je da će aneks, oko kog su se Kosovo i Srbija usaglasili na sastanku u Ohridu, objaviti Evropska unija.
Tekst Aneksa za sprovođenje evropskog predloga
Evropska unija objavila je tekst Aneksa za implementaciju evropskog predloga, nakon što su ga lideri Kosova i Srbije usaglasili na sastancima održanim u Ohridu u Severnoj Makedoniji 18. marta. Ovo je sadržaj tog teksta:
- Kosovo i Srbija se u potpunosti obavezuju da će poštovati sve članove Sporazuma i ovog Aneksa i sprovesti sve svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma i ovog Aneksa ekspeditivno i u dobroj veri.
- Strane uzimaju u obzir da će Sporazum i Aneks za implementaciju postati sastavni delovi odgovarajućih procesa pridruživanja Kosova i Srbije EU. Strane primećuju da će Facilitator (EU) odmah nakon usvajanja Sporazuma i ovog Aneksa započeti proces izmene merila za Poglavlje 35 za Srbiju kako bi se odrazile nove obaveze Srbije koje proističu iz Sporazuma i ovog Aneksa. Dnevni red Kosovske Specijalne grupe za normalizaciju će podjednako odražavati nove obaveze Kosova koje proizilaze iz Sporazuma i ovog Aneksa.
- Strane su saglasne da hitno prihvate Deklaraciju o nestalim licima, kako je dogovoreno u okviru Dijaloga uz posredovanje EU.
- Da bi se primenio član 7 (koji se odnosi na samoupravljanje Srpske zajednice na Kosovu), Kosovo odmah pokreće pregovore u okviru Dijaloga uz posredovanje EU o uspostavljanju specifičnih aranžmana i garancija za obezbeđivanje odgovarajućeg nivoa samoupravljanja za srpsku zajednicu na Kosovu, u skladu sa relevantnim prethodnim sporazumima iz dijaloga koje je utvrdila EU.
- Strane su saglasne da u roku od 30 dana uspostave Zajednički odbor za praćenje, kojim predsedava EU. Sprovođenje svih odredbi će biti obezbeđeno i nadgledano od strane Zajedničkog odbora za praćenje.
- Da bi se primenio član 9, EU će organizovati donatorsku konferenciju u roku od 150 dana kako bi se uspostavio investicioni i finansijski paket pomoći za Kosovo i Srbiju. Isplata neće biti izvršena pre nego što EU utvrdi da su sve odredbe Sporazuma u potpunosti sprovedene.
- Kosovo i Srbija se slažu da će se svi članovi sprovoditi nezavisno jedan od drugog.
- Redosled stavova ovog Aneksa ne dovodi u pitanje redosled njihovog sprovođenja.
- Kosovo i Srbija se slažu da neće blokirati primenu nijednog člana.
- Sve diskusije u vezi sa implementacijom Sporazuma odvijaće se u okviru Dijaloga koji vodi EU.
- Kosovo i Srbija priznaju da svako nepoštovanje svojih obaveza iz Sporazuma, ovog Aneksa ili prethodnih sporazuma o dijalogu može imati direktne negativne posledice po njihove procese pristupanja EU i financijsku pomoć koju dobijaju od EU.