Posle pet meseci lažnih dojava o bombama, nadležna ministarstva u Severnoj Makedoniji su objavila mere kako reagovati u tim slučajevima. Jedna je tajna i odnosi se na Ministarstvo unutrašnjih poslova, a druga na Ministarstvo prosvete i roditelje i tiče se protokola koji se praktikuju u većini skopskih škola do sada.
Uputstva za roditelje
"Roditelji da ne ulaze u škole nenajavljeno", jedna je od mera koja je do sada funkcionisala u većini skopskih škola, a sada je deo novih protokola protiv pretnji bombom, o čemu su direktori škola telefonom obavestili roditelje.
Uputstva, kako kažu direktori, za bezbednost dece koja su namenjena roditeljima, ne razlikuju se mnogo od onih preporuka koje su važile tokom, ali i posle pandemije COVID-19.
Od tada roditeljima nije dozvoljen ulazak u školu bez najave ili upisa u sveske dežurnih učenika. Deca ih već tri godine ostavljaju ispred ulaznih vrata škole.
Premijer najavljuje rešavanje problema
Nakon što su izveštaji o bombama ušli u peti mesec, premijer Dimitar Kovačevski 3. marta u Vladi je organizovao sastanak sa ministrom unutrašnjih poslova i prosvete da razgovara o novim merama za rešavanje i, kako kaže, potpuno neutralisanje ovog problema.
"U cilju sprečavanja napuštanja školovanja, MUP i Ministarstvo prosvete svakodnevno rade na pronalaženju načina za sprovođenje procedura koje će obezbediti da deca mogu da pohađaju nastavu. I ja sam roditelj i suočavam se sa istim problemima u obrazovanju dece", kaže Kovačevski.
Prema njegovim rečima, zemlja nije izgubila, kako kaže, ovu sajber bitku.
Učestale prijave koje su prošle nedelje dostigle vrhunac, u preko 120 škola u jednom danu, konačno su dovele do toga da su Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Ministarstvo prosvete (MP) saopštili da su izvršili određena prilagođavanja, ne govoreći šta.
Pored toga, ministar prosvete Jeton Šaćiri najavio je da nadležni razmatraju da ne uzimaju u obzir prijave dobijene mejlom, jer elektronska pošta nije zakonski obavezna komunikacija između institucija, ali će o tome konačnu reč reći policija.
Prilikom analiza biće uzeta u obzir iskustva iz susednih zemalja.
Na primer, u proteklom periodu u Srbiji su prijave o bombama drastično smanjene, posebno u prestonici Beogradu. Srpski mediji spekulisali su da je država, kako bi destimulisala pošiljaoce, prećutno odlučila da ne objavljuje pretnje bombama.
Možda je ovo i dobra ideja, kaže profesor Zlate Dimovski sa Fakulteta bezbednosti, ali takve stvari se teško mogu sakriti.
"To se dešava sa populacijom koja je ranjiva, sa našom decom i u pojedinim javnim institucijama, javljali mi ili ne, većina građana će ponovo saznati", kaže Dimovski u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
Potezi MUP-a
Ministarstvo unutrašnjih poslova za sada je najavilo ažuriranje protokola za postupanje u slučaju prijave bombe, ali nije saopštilo šta će to značiti za nastavu koja je do sada gotovo svakodnevno prekidana zbog opasnosti od eksplozivnih naprava.
MUP, čiji su pripadnici do sada bili na terenu nakon svake objave bombe, vršili antiterorističke provere i evakuisali decu i nastavnike, sada traže odgovore od drugih bezbednosnih institucija, šta su i sami uradili na povećanju bezbednosti.
"Ukoliko postoje institucije koje nisu preduzele određene aktivnosti iz svoje nadležnosti, ali su bile dužne da ih preduzmu, obavestićemo i javno tužilaštvo", kratko je na tu temu rekao ministar unutrašnjih poslova Oliver Spasovski.
Policija je ažurirala uputstvo za borbu protiv terorizma, ali danas niko iz Ministarstva unutrašnjih poslova ne odgovara na pitanje o detaljima.
Istraga o lažnim pretnjama bombom traje već mesecima, a za sada nema javnih informacija o njenom napretku, osim da je nekoliko osoba osumnjičeno za "terorizam" zbog slanja lažnih pretnji bombom u nekoliko škola.
Učenici izostaju sa nastave skoro pet meseci, a Ministarstvo prosvete i kulture je tek prošle nedelje preporučilo da pređu na onlajn nastavu u dane kada se nastava prekine radi dojave. Maturanti će u ovoj atmosferi morati da polažu i malu maturu.