Dostupni linkovi

Srpski ministar odbrane negirao da Srbija izvozi oružje Ukrajini


Miloš Vučević
Miloš Vučević

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević negirao je da Srbija izvozi oružje u Ukrajinu i Rusiju.

Vučević je tako u Narodnoj skupštini odgovorio na pitanje poslanika opozicije da li su tačni navodi objavljeni u ruskim medijima da je 3.500 raketa iz srpske fabrike Krušik preko Turske i Slovačke isporučeno oružanim snagama Ukrajine.

"Srbija apsolutno ne ne izvozi naoružanje ni za Ukrajinu, ni za Rusiju", rekao je Vučević i napomenuo da Srbija neće prodavati oružje učesnicima ratnih sukoba.

Ruski portal "Mash" je objavio da je navodno 3.500 komada Krušikovih raketa "M-21 GRAD" 122 mm isporučeno oružanim snagama Ukrajine.

Vučević je dodao da Srbija ima pravo da izvozi naoružanje "svima onima koji su legitimisani i legalni kao krajnji korisnici".

"Da li privatne kompanije kupuju na trećim tržištima i prodaju kompanijama u nekim drugim državama, to nije pitanje za Srbiju – to je međunarodna trgovina. Za nas to može da bude interesantno obaveštajno u smislu informacija, a ne zakonske obavezne ili regulative", rekao je Vučević.

On je dodao da namenska industrija Srbije mora da se razvija.

"Imamo pravo da izvozimo kao i svi drugi. Ne radujemo se sukobu u Ukrajini ili na bilo kom drugom ratištu. Ali, niko ne može da kazni Srbiju da ne izvozi zato što postoji sumnja gde će šta i kako da završi“, naveo je Vučević.

Kako se navodi na ruskom portalu, kanadska firma JNJ Export Import naručila jenavodno rakete od Krušika. Sanduci su doleteli iz Srbije u Tursku gde se tranzitom, kao posrednik, bavila turska firma Arca Savunma Sanayi Ticaret.

Iz Turske je ovaj tovar otišao za Slovačku, a odatle za – Ukrajinu.

"Mash" je na svom Telegram kanalu objavio snimak na kojem se navodno vidi pretovar ovih raketa u jednom skladištu u Bratislavi.

Portal je objavio i niz dokumenata, čiju autentičnost Radio Slobodna Evropa (RSE) nije uspeo da potvrdi.

U dokumentaciji se pojavljuje i firma Sofag doo iz Beograda, koja je od Ministarstva trgovine Srbije navodno dobila dozvolu za izvoz ovog oružja.

Miroslav Aleksić, poslanik opozicione Narodne stranke, je 27. februara u parlamentu Srbije izjavio da je firma Sofag u vlasništvu kćerke Slobodana Tešića, trgovca oružjem iz Srbije koji je na crnoj listi Sjedinjenih Država i Velike Britanije zbog nelegalne trgovine oružjem sa više zemalja i davanja mita.

Ko je Slobodan Tešić, trgovac oružjem iz Srbije?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Sofag je registrovana aprila 2022. godine.

Firma JNJ Export Import je registrovana u Agenciji za privredne registre januara 2001. godine, a kao delatnost se navodi posredovanje u prodaji raznovrsnih proizvoda. Sedište firme je u Beogradu, a kao direktorka se vodi Jelena Hajduković.

Radio Slobodna Evropa se ovim povodom obratio fabrici Krušik, Ministarstvu odbrane, Ministarstvu trgovine, kompanijama JNJ Import Export i turskoj kompaniji Arca Savunma Sanayi Ticaret.

Odgovor nije stigao do zaključenja teksta.

Ovo nije prva afera u kojoj se Srbija navodi za prodaju oružja u rusko-ukrajinskom ratu. Ukrajinski avion srušio se 16. jula 2021. godine na severu Grčke, a utvrđeno je da je za Bangladeš prevozio vežbovne mine koju je srpska firma Valir kupila od državne fabrike Krušik.

Mediji su u vezu sa Valirom dovodili Slobodana Tešića, ali RSE nije mogao da potvrdi da li je ova informacija tačna.

Izvestilac UN za ljudska prava u Mijanmaru Tom Endrjuz (Tom Andrews) rekao je 22. februara da Rusija, Kina i Srbija "nastavljaju da hunti u toj zemlji isporučuju oružje koje je od vojnog puča u toj zemlji korišćeno za napade na civile". Dan posle Ministarstvo spoljnih poslova Srbije demantovalo je te navode.

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) saopštila je da je, kako je navela, u avgustu 2021. identifikovala oružje srpske proizvodnje u video zapisima koje su objavile naoružane grupe u afričkom regionu Sahel, u pograničnom području između Malija, Nigera i Burkine Faso.

Iz Ministarstva trgovine Srbije tada su saopštili da je krajnji korisnik oružja koje je 2020. izvezeno u Burkinu Faso bilo njeno Ministarstvo odbrane.

XS
SM
MD
LG