Dostupni linkovi

Vučić potvrdio da je 90 posto onog što je izašlo u javnost o sadržaju evropskog plana tačno


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je u Skupštini Srbije da je 90 posto onog što je izašlo u javnost o sadržaju predloga Evropske unije (EU) za rešavanje spora sa Kosovom - tačno.

"U tački 4, u drugom stavu, piše da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji", naveo je.

Vučić je tokom obraćanja u parlamentu rekao da ne sme da pokaže ceo evropski plan za Kosovo, ali da će izneti ono što je najgore za Srbiju. Naveo je da u planu ima i dobrih stvari.

"Ono što je važnije od plana je politički okvir, momentum u kom se sve dešava", poručio je Vučić.

Rekao je da će politika Srbije biti da se po svaku cenu sačuva mir i stabilnost, kao i da će Beograd uporno istrajavati i na formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom. Među prioritete je naveo i očuvanje samostalnog i nezavisnosg odlučivanja, kao i očuvanje vitalnih državnih i nacionalnih interesa.

"Nastavićemo da čuvamo svoju vojnu neutralnost", dodao je Vučić i poručio da je cilj da Srbija ostane na evropskom putu.

Posledice ukoliko Srbija ne prihvati plan

Predsednik Srbije ponovio je i šta mu je evropsko-američki diplomatski tim tokom sastanka u Beogradu 20. januara preneo da će biti posledice ukoliko Srbija ne prihvati evropski plan za Kosovo.

"Rečeno mi je bićete suočeni sa zaustavljanjem pristupnih pregovora sa EU, ne samo sa prekidom dolaska daljih investicija već i sa povlačenjem svih investicija iz vaše zemlje i sa drugim sveobuhvatnim merama koje treba da pokažu kako oni koji nisu u saglasju sa EU moraju da prođu", rekao je Vučić.

"Bili bismo evropska parija, potpuno izolovani, niko sa nama ne bi razgovarao", rekao je Vučić navodeći zašto je prihvatio razgovore o francusko-nemačkom planu.

"Ne bismo imali pristup evropskim fondovima", dodao je.

Takođe je naveo da na Srbiju niko ne bi gledao kao na saveznika zbog ratnog sukoba u Ukrajini. "I zbog činjenice da Srbija nije uvela sankcije Rusiji."

'Svrha današnjeg dana nije da se prebaci odgovornost'

Skupština Srbije raspravlja 2. februara o Izveštaju Vlade o pregovorima sa Kosovom. Parlament zaseda nakon što je predsednik Srbije dobio predlog Evropske unije (EU) za rešavanje spora sa Prištinom.

Predlog EU je poznatiji kao francusko-nemački plan i podržale su ga Sjedinjene Američke Države.

Taj plan nije javno objavljen, ali je predstavljen obema stranama.

Vučić je na sednici Skupštine Srbije izjavio da svrha "današnjeg dana nije da se prebaci odgovornost na ovaj dom ni na narod".

"Svrha je da izađem pred vas i građane i da iskreno i otvoreno podelim šta nam predstoji i sa čim se suočavamo", rekao je Vučić u parlamentu.

Na kraju svog govora u parlamentu poručio je da ukoliko dođe do toga da Kosovo postane članica Ujedinjenih nacija, za njega će Ustav Srbije biti "sveto pismo".

"Između svog ostanka na vlasti, u mandatu koji mi je Ustavom zagarantovan, znam šta mi je činiti, jer ne postoji izbor Vučić ili Srbija.
Izabraću Srbiju", poručio je.

Dodao je da kapitluacija i predaja nisu opcija.

Deo opozicije ga je dočekao u sali sa natpisom "izdajnik" i "ne kapitulaciji".

Poslanici opozicione Narodne stranke dočekali su predsednika Srbije Aleksandra Vučića transparentom optužujući ga da je izdajnik.
Poslanici opozicione Narodne stranke dočekali su predsednika Srbije Aleksandra Vučića transparentom optužujući ga da je izdajnik.

Blinken o razgovoru sa Vučićem

Američki državni sekretar Antony Blinken je na Twitteru napisao kako je razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i zahvalio mu na konstruktivnom angažmanu sa timom iz SAD i EU prošle sedmice, "na otvorenosti za EU predlog kako bi se osigurao mir i stabilnost u regionu, što je od suštinske važnosti za evropsku budućnost Srbije".

XS
SM
MD
LG