Dostupni linkovi

Chollet u Beogradu izjavio da Zajednica srpskih opština treba biti formirana


Savetnik američkog Stejt departmenta Derek Chollet i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Beogradu, 12. januar 2023.
Savetnik američkog Stejt departmenta Derek Chollet i predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Beogradu, 12. januar 2023.

Specijalni savetnik američkog Stejt departmenta Derek Šole (Chollet) rekao je 12. januara novinarima tokom posete Srbiji da je formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) ključan potez koji mora biti napravljen i da je to u skladu sa Ustavom Kosova.

"O tome smo razgovarali sa zvaničnicima u Prištini i naša pozicija je da to treba biti sprovedeno", rekao je Šole.

Zajednica opština sa srpskom većinom, na čije formiranje poziva Šole, dogovorena je u okviru dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, ali je Ustavni sud Kosova utvrdio da neke tačke sporazuma nisu u skladu sa kosovskim zakonima.

Šole o predlogu EU za normalizaciju odnosa

Šole je rekao da postoji šansa za kompromis Kosova i Srbije i da je Evropska unija dala predlog koji je obećavajuć.

"To je dobra baza za razgovor. Ono što smo želeli ovom posetom je da pokrenemo te razgovore. Nadamo se da će pregovori biti nastavljeni na bazi tog predloga", rekao je on.

On je rekao i da je dijalog o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova jako važan za stabilnost regiona i Evrope naročito u ovom trenutku kada traje kriza zbog rata u Ukrajini.

On je rekao da je posredovanje EU u dijalogu najbolje rešenje za budućnost Kosova i Srbije.

"Dajemo podršku da lideri stave svoje građane na prvo mesto kada je reč o rešenju. To će zahtevati političku hrabrost i SAD su tu da podrže lidere da preduzmu te ključne korake", naveo je on.

Francusko-nemački, odnosno plan Evropske unije za unapređenje odnosa dveju strana i postizanja potpune normalizacije, je vlastima u Prištini i Beogradu predat krajem leta.

U tekstu plana, u koji je Radio Slobodna Evropa imao uvid, navodi se da su strane svesne da su nepovredivost granica, teritorijalni integritet i suverenitet i zaštita nacionalnih manjina, osnovni uslovi za mir.

Takođe, plan predviđa priznanje državnih simbola i poseban aranžman za srpsku zajednicu na Kosovu.

Novi plan o normalizaciji odnosa je na Kosovu prihvatio premijer Aljbin (Albin) Kurti kao "dobru osnovu za dalje razgovore", dok su zvaničnici u Srbiji u nekoliko navrata izražavali rezerve.

Šole je izjavio u susretu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da Beograd i Priština treba da se usmere na razgovore o francusko-nemačkom predlogu za Kosovo, kao i na brzo formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.

Ovo je saopšteno iz kabineta predsednika Srbije nakon razgovora dvojice zvaničnika u Beogradu 12. januara.

"Specijalni savetnik Šole je naglasio da će Sjedinjene Države uvek podržati sve napore koji se ulažu u cilju održanja mira i stabilnosti, istakavši da se njegova zemlja zalaže za stavljanje u fokus agende prema kojoj strane u dijalogu treba da se usmere na razgovore o tzv. francusko-nemačkom predlogu, kao i na brzo formiranje ZSO", navodi se u saopštenju.

Šole o paravojnoj grupi Vagner

Šole je u odgovoru na pitanja novinara rekao i da je zabrinut zbog prisustva Vagnera u Srbiji, odnosno njhovih pokušaja da regrutuju vojnike u Srbiji i drugim zemljama.

"Mi radimo sa Vladom Srbije i drugim zemljama da stavimo tačku na te aktivnosti", rekao je on.

Pripadnici ove privatne paravojne grupe učestvuju u ratnim dejstvima na strani Rusije u Ukrajini, a ratovali su i u Siriji i nekim afričkim zemljama. Osnivač "Vagnera", Jevgenij Prigožin, je blizak saradnik Kremlja.

RSE je ranije pisao o vezama pojedinih lidera desničarskih organizacija u Srbiji sa Vagnerom, a neki od njih bili su prisutni na barikadama tokom tenzija na severu Kosova.

Šole o odnosima Srbije i SAD

"Moja delegacija i ja smo došli jer se suočavamo sa značajnim momentima u odnosima Srbije i SAD. Ovo je kritičan momenat i za Evropu jer se Evropa suočava sa najvećom krizom od Drugog svetskog rata zbog rata u Ukrajini", rekao je Šole novinarima.

On je naveo i da je Srbija važan partner SAD-a u ključnim pitanjima, kao što je energetika, ekonomija, mir i stabilnost.

"Mi vidimo Srbiju kao konstruktivnog partnera. Čuo sam danas reči entuzijazma i optimizma povodom odnosa Srbije i SAD", istakao je on.

Šole je rekao da je sa zvaničnicima Srbije razgovarao i o energetskoj stabilnosti i energetskoj krizi.

"Dajemo podršku Srbiji u diverzifikaciji izvora snabdevanja i korišćenju obnovljivih izvora energije", rekao je on.

On je rekao i da veruje da države treba da se priključe sankcijama protiv Rusije zbog rata u Ukrajini.

"Verujemo da ruske poteze ne treba samo osuditi, nego i kazniti. Rusija je pokrenula brutalni i nezakoniti rat", rekao je on i dodao da je Srbija svakako partner iako se nije pridružila sankcijama.

"Mi razumemo tešku poziciju u kojoj se države nalaze. Srbija je napravila značajne korake i osudila rat u UN", rekao je on.

Srbija je podržala rezolucije Generalne skupštine UN kojima se osuđuje agresija Rusije protiv Ukrajine.

On je rekao i da je razgovarao sa predstavnicima nevladinog sektora u Srbiji o demokratiji i slobodi medija, kao i da je o tome bilo reči i u razgovorima sa zvaničnicima.

"Mi verujemo da su slobodni mediji klljučni za funkcionisanje demokratije. To nije poruka koju šaljemo samo ovde u Srbiji. Bilo je razgovora o tome, ali ne bih da govorim o detaljima", rekao je on.

Vučić pozvao Šolea da 'utiče' na Prištinu

Vučić je, kako se navodi u saopštenju, izrazio očekivanje da SAD "iskoriste svoj nesumnjivi uticaj i podstaknu Prištinu da ispuni preuzete obaveze u skladu sa prihvaćenim i potpisanim sporazumima, ali i nastavi dijalog u duhu iskrene i otvorene razmene predloga za rešavanje konkretnih izazova".

U saopšenju se navodi i da je Vučić upoznao Šolea sa razvojem događaja na Kosovu.

Predsednik Srbije je rekao da Beograd "ozbiljno i odgovorno pristupa svakoj novoj eskalaciji do koje dolazi usled jednostranih poteza" Prištine, kao i da "ostaje posvećen politici mira, dijaloga i konstruktivnog stava prema svim otvorenim pitanjima".

Vučić i Šole razgovarali su i o energetskoj bezbednosti, inicijativama za regionalno povezivanje i jačanje saradnje između zemalja Zapadnog Balkana, kao i o razvoju bilateralne i ekonomske saradnje Srbije i SAD, saopšteno je iz kabineta predsednika Srbije.

Nakon radnog ručka sa predsednikom Srbije, Šole se odvojeno sastaje sa premijerkom Anom Brnabić i šefom diplomatije Ivicom Dačićem i ministrom odbrane Srbije Milošem Vučevićem.

Kako je saopšteno iz premijerkinog kabineta, Branbić je rekla da Srbija ostaje posvećena miru i stabilnosti i da će nastiviti da kroz dijalog ima konstruktivan pristup.

Savetnik američkog Stejt departmenta u Beograd je doputovao iz Prištine.

On je na Kosovu odvojeno razgovarao sa premijerom i predsednicom Aljbinom Kurtijem i Vjosom Osmani, i sa predstavnicima opozicije i Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koju podržava Beograd.

Šole je posle sastanaka rekao da "Kosovo mora da ispuni sve obaveze iz dijaloga, uključujući i formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom".

Podvukao je da SAD ne podržavaju Zajednicu koja bi ličila na bosanskohercegovački entitet, Republiku Srpsku.

"Ne tražimo od Kosova da podrži bilo koji sporazum koji nije u skladu sa Ustavom i odlukom Ustavnog suda iz 2015. godine", naveo je on.

Šole je u Prištini naveo i da Kosovo i Srbija "treba hitno da se angažuju u dijalogu koji vodi Evropska unija koja radi na sveobuhvatnom sporazumu za normalizaciju odnosa fokusiranog na međusobno priznanje".

Poseta Šolea dolazi par nedelja nakon tenzija na severu Kosova, koje su rezultirale podizanjem barikada od strane lokalnih Srba zbog hapšenja bivšeg policajca Dejana Pantića.

U međuvremenu je Pantiću određen kućni pritvor a barikade su uklonjene.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG