NATO i Evropska unija ulažu intenzivne napore kako bi se smanjile tenzije na sjeveru Kosova, a na tom putu ključne su podrške misija KFOR i EULEKS, koje su pomogle da se u potpunosti vrati sloboda kretanja širom Kosova.
To je ocijenjeno na sastanku specijalnih predstavnika Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan Miroslava Lajčaka i Gabrijela Eskobara sa visokim zvaničnikom NATO-a Mirčeom Džoanom 9. januara u Briselu, na temu odnosa Beograda i Prištine.
Zamjenik generalnog sekretara Džoana je istakao da je KFOR oprezan, da prati situaciju i da će sprovoditi mandat za dobrobit svih zajednica koje žive na Kosovu, saopšteno je iz NATO-a.
"Ovo doprinosi bezbjednosti na Kosovu i stabilnosti u cijelom regionu. NATO nastavlja da podržava dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU, kao glavne platforme za izgradnju trajnog mira i bezbjednosti širom regiona, i sve napore usmjerava ka unapređenju evropskih i evroatlantskih integracija Zapadnog Balkana", kaže se u saopštenju.
Naime, poslednje tenzije na Kosovu izbile su kada su postavljene barikade koje su grupe lokalnih Srba držale na sjeveru Kosova dvadesetak dana uoči Nove godine zbog hapšenja bivšeg pripadnika kosovske policije iz srpske zajednice.
Prethodno su lokalni Srbi napustili kosovske institucije na sjeveru protiveći se odluci Prištine da registarske tablice koje izdaje Srbija za kosovske gradove zamijeni kosovskim.
Iako je u međuvremenu postignut dogovor o tablicama između Beograda i Prištine, Srbi za povratak u institucije zahtevaju formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
ZSO je dogovorena Briselskim sporazumom iz 2013. godine, ali do danas nije formirana. Ustavni sud Kosova utvrdio je da principi o formiranju Zajednice nisu u potpunosti usklađeni sa duhom Ustava jer se ona ne zasniva na multietničnosti.