Dostupni linkovi

Šta podrazumeva mirovni plan Zelenskog od deset tačaka?


Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski sa vojskom u gradu Izjumu, 14. septembar 2022. Od Zapada je tražio da podrži njegov mirovni plan. Šta je odgovorila Rusija?
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski sa vojskom u gradu Izjumu, 14. septembar 2022. Od Zapada je tražio da podrži njegov mirovni plan. Šta je odgovorila Rusija?

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski promoviše svoj mirovni plan od deset tačaka.

U decembru je pozvao lidere Grupe sedam nacija (G7) da podrže njegovu ideju Globalnog mirovnog samita tokom zime koja bi se fokusirala na mirovni plan "u celini ili na neke konkretne tačke posebno".

Razgovarao je o tome, između ostalih, i sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom (Joe Biden), francuskim predsednikom Emanuleom Makronom (Emmanuel Macron) i indijskim premijerom Narendrom Modijem, čija je zemlja preuzela predsedavanje G20, pozivajući ih da na osnovu njega održe Globalni mirovni samit.

Svoju formulu mira Zelenski je prvi put objavio na novembarskom samitu Grupe 20 velikih ekonomija. Evo deset tačaka njegovog mirovnog plana:

  1. Energetska sigurnost, sa fokusom na ograničenja cena ruskih energenata, kao i pomoć Ukrajini u obnavljanju njene energetske infrastrukture. Polovina je oštećena u ruskim napadima.
  2. Nuklearna sigurnost i zaštita od radijacije. Fokus je na obnavljanju sigurnosti oko najveće evropske nuklearne elektrane, Zaporožje, koju sada okupiraju ruske snage.
  3. Sigurnost opskrbe hranom, uključujući zaštitu i osiguranje izvoza žitarica iz Ukrajine u najsiromašnije države sveta.
  4. Oslobađanje svih zarobljenika i deportovanih, uključujući ratne zarobljenike i decu deportovanu u Rusiju.
  5. Obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine, što i Rusija treba da potvrdi u skladu sa Poveljom UN-a.
  6. Povlačenje ruskih trupa i prekid neprijateljstava, obnavljanje državnih granica Ukrajine sa Rusijom.
  7. Pravda, uključujući uspostavljanje specijalnog tribunala za procesuiranje ruskih ratnih zločina.
  8. Prevencija ekocida, potreba za zaštitom životne sredine, sa fokusom na deminiranje i obnovu objekata za prečišćavanje voda.
  9. Sprečavanje eskalacije sukoba i izgradnja sigurnosne arhitekture na evroatlantskom prostoru, uključujući garancije za Ukrajinu.
  10. Potvrda o završetku rata, uključujući i dokument koji će potpisati uključene strane.

Kakav je odgovor Rusije?

Moskva ističe da se neće odreći nijedne teritorije koju je zauzela silom, i koje su anektirali, što je oko petine Ukrajine. Kažu da je moguć jedino mirovni plan koji uključuje pridruživanje Rusiji četiri anektirane teritorije.

Kremlj je u sredu, 28. decembra, odbacio mirovni plan Zelenskog.

"Ne može biti mirovnog plana za Ukrajinu koji ne uzima u obzir današnju realnost u vezi sa ruskom teritorijom, sa ulaskom četiri regiona u sastav Rusije. Planovi koji ne uzimaju u obzir ovu realnost ne mogu biti mirni", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Rusija je u septembru proglasila ukrajinske oblasti Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje delom svoje teritorije nakon referenduma koje su osudile Ukrajina i zapadne zemlje. Rusija ne kontroliše u potpunosti nijedan od četiri regiona.

Kako su reagovali svetski lideri?

Podrška Zapada ukrajinskoj vojsci iznosi milijarde dolara, na čelu sa Vašingtonom kao najvećim donatorom, a nacije su požurile da pomognu Kijevu u deminiranju i popravljanju energetske infrastrukture. No, odgovor na mirovni plan Zelenskog i njegov predloženi mirovni samit bio je oprezniji.

Tokom posete Zelenskog Vašingtonu 22. decembra, Predsednik SAD Džo Bajden je u javnim izjavama samo rekao da on i Zelenski "dele potpuno istu viziju" o miru i da su Sjedinjene Države posvećene obezbeđivanju toga da Ukrajina može da se brani.

Premijer Indije Narendra Modi, čija vlada nije eksplicitno osudila rusku invaziju na Ukrajinu, rekao je nakon što je Zelenski predstavio plan da je "snažno ponovio" svoj poziv na hitan prekid neprijateljstava i preneo podršku Indije svim mirovnim naporima.

Lideri G7 rekli su da su posvećeni uspostavljanju mira u Ukrajini "u skladu sa njenim pravima sadržanim u Povelji Ujedinjenih nacija".

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres rekao je da su šanse za bilo kakve mirovne pregovore male u skorije vreme. "Verujem da će se vojna konfrontacija nastaviti i mislim da ćemo još morati da sačekamo na trenutak u kome će ozbiljni pregovori o miru biti mogući", rekao je on krajem decembra.

Rat u Ukrajini počeo je 24. februara 2022. Više o tome:

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Izvor: Reuters

XS
SM
MD
LG