Ruske snage pretvorile su grad Bakhmut na istoku Ukrajine u ruševine, rekao je predsjednik Volodimir Zelenski, dok je ukrajinska vojska 10. decembra prijavila raketne i zračne udare u više dijelova zemlje koje Moskva pokušava osvojiti nakon višemjesečnog otpora.
Zelenski je rekao da je situacija "i dalje veoma teška" u nekoliko gradova na frontu u provincijama Donjeck i Lugansk na istoku Ukrajine.
Zajedno, pokrajine čine Donbas, ekspanzivnu industrijsku regiju koja se graniči s Rusijom koju je Putin identificirao kao fokus od početka rata i gdje su se separatisti koje podržava Moskva borili od 2014. godine.
"Bakhmut, Soledar, Maryinka, Kreminna. Odavno na zemljištu ovih područja nije ostalo živog mjesta koje nije oštećeno granatama i vatrom", rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju, navodeći gradove koji su se ponovo našli na nišanu. "Okupatori su zapravo uništili Bakhmut, još jedan grad Donbasa koji je ruska vojska pretvorila u spaljene ruševine."
Neke zgrade i dalje stoje u Bakhmutu, a preostali stanovnici i dalje kruže po ulicama, piše AP. Ali, kao i Mariupolj i drugi sporni gradovi, izdržao je dugu opsadu i proveo sedmice bez vode i struje čak i prije nego što je Moskva pokrenula masovne napade kako bi zaustavila rad javnih preduzeća širom Ukrajine.
Guverner Donjecke oblasti Pavlo Kirilenko procijenio je prije sedam sedmica da je 90 posto prijeratnog stanovništva grada od preko 70.000 ljudi pobjeglo u mjesecima otkako se Moskva fokusirala na zauzimanje cijelog Donbasa.
Ukrajinski vojni generalštab izvijestio je o raketnim napadima, oko 20 zračnih napada i više od 60 raketnih napada širom Ukrajine između petka i subote. Portparol Oleksandr Štupun rekao je da su najaktivnije borbe bile u okrugu Bakhmut, gdje je više od 20 naseljenih mjesta bilo pod vatrom. Rekao je da su ukrajinske snage odbile ruske napade u Donjecku i susjednom Lugansku.
Oštra ofanziva Rusije na istoku uspjela je da zauzme skoro cijeli Lugansk tokom ljeta. Donjeck je izbjegao istu sudbinu, a ruska vojska je posljednjih sedmica izlila ljudstvo i resurse oko Bakhmuta u pokušaju da opkoli grad, kažu analitičari i ukrajinski zvaničnici.
Nakon što su ukrajinske snage ponovo zauzele južni grad Herson prije skoro mjesec dana, bitka se zahuktala oko Bakhmuta, demonstrirajući Putinovu želju za vidljivim dobitcima nakon sedmica jasnih neuspjeha u Ukrajini.
Zauzimanje Bakhmuta bi prekinulo ukrajinske linije snabdijevanja i otvorilo rutu za ruske snage da napreduju prema Kramatorsku i Slavjansku, ključnim ukrajinskim uporištem u Donjecku. Rusija je raketirala Bahmut više od pola godine. Kopneni napad je ubrzan nakon što su njene trupe primorale Ukrajince da se povuku iz Luganska u julu.
No, neki analitičari dovode u pitanje rusku stratešku logiku u nemilosrdnoj potrazi za zauzimanjem Bakhmuta i okolnih područja koja su također bila izložena intenzivnom granatiranju proteklih sedmica i gdje su ukrajinski zvaničnici izvijestili da neki stanovnici žive u vlažnim podrumima.
"Troškovi povezani sa šestomjesečnom brutalne, brušene i iscrpljujuće borbe oko #Bakhmuta daleko nadmašuju svaku operativnu prednost koju #Rusi mogu dobiti od zauzimanja Bakhmuta", objavio je Institut za proučavanje rata u Washingtonu, na svom Twitter profilu u četvrtak.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je u subotu da su ruske trupe takođe izvršile ofanzivu na Donbas u pravcu donjeckog grada Limana, koji je 65 kilometara (40 milja) sjeverno od Bakhmuta. Kako navode iz ministarstva, "uspjeli su da zauzmu povoljnije pozicije za dalje napredovanje".
Ruske snage su prvi put okupirale grad u maju, ali su se povukle početkom oktobra. Ukrajinske vlasti saopštile su tada da su pronašle mine na tijelima mrtvih ruskih vojnika koje su se spremale da eksplodiraju kada je neko pokušao da očisti leševe, kao i na tijela civila ubijenih granatiranjem ili koji su umrli od nedostatka hrane i lijekova.
Putin se u petak osvrnuo na nedavne komentare bivše njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je rekla da je mirovni sporazum za istočnu Ukrajinu iz 2015. o kojem su pregovarale Francuska i Njemačka kupio vrijeme Ukrajini da se pripremi za rat s Rusijom ove godine.
Taj sporazum je imao za cilj da smiri tenzije nakon što su proruski separatisti zauzeli teritoriju u Donbasu godinu dana ranije, što je izazvalo rat s ukrajinskim snagama koji su prerasli u rat sa samom Rusijom nakon februara 24.
Ukrajinska vojska je u subotu izvijestila i o napadima u drugim provincijama: Harkivu i Sumi na sjeveroistoku, Dnjepropetrovsku u centralnoj Ukrajini, Zaporožju na jugoistoku i Hersonu na jugu. Posljednja dva, zajedno sa Donjeckom i Luganskom, četiri su regiona za koje Putin tvrdi da su sada ruska teritorija.
Prije mjesec dana, ruske trupe su se povukle sa zapadne strane rijeke Dnjepar gdje ona prosijeca provinciju Herson, omogućavajući ukrajinskim snagama da proglase glavni grad regije oslobođenim. Ali Rusi i dalje zauzimaju većinu provincije i nastavili su da napadaju sa svojih pozicija preko rijeke.
Pišući na Telegramu, zamjenik šefa ureda Zelenskog Kirilo Timošenko rekao je da su dva civila poginula, a još osam ranjeno tokom desetina minobacačkih, raketnih i artiljerijskih napada prethodnog dana. Stambena područja, bolnica, prodavnice, skladišta i kritična infrastruktura u oblasti Herson su oštećeni, rekao je on.
Na zapadu, napadi bespilotnih letjelica tokom noći ostavili su veći dio provincije Odesa, uključujući i njen istoimeni lučki grad na Crnom moru, bez struje, rekao je regionalni guverner Maksim Marčenko. Odjednom je uništeno nekoliko energetskih objekata, pa su svi korisnici, osim bolnica, porodilišta, kotlarnica i crpnih stanica, ostali bez struje, saopštila je u subotu elektrokompanija DTEK.
Odeljenje za energetiku regionalne administracije Odese saopštilo je kasno u subotu da bi potpuno obnavljanje struje moglo da potraje čak tri meseca i pozvalo porodice čiji su domovi bez struje da napuste region ako je moguće.