Neke kancelarije Twittera bile su zatvorene, a ključni zaposlenici najavili su odlazak prkoseći ultimatumu novog vlasnika platforme Elona Muska.
Pojačali su strahovi da će novi odlasci iz Twittera ugroziti samo postojanje jedne od najutjecajnijih svjetskih internet platformi, koja služi kao ključni komunikacijski alat za svjetske medije, političare, kompanije i poznate ličnosti.
Prema bivšim zaposlenicima i američkim medijima, stotine zaposlenih su odgovorili "ne" na Muskov zahtjev da ili budu "ekstremno vrijedni" ili da napuste kompaniju.
"Znači, moji prijatelji su otišli, vizija je mutna, dolazi oluja i nema finansijskih poboljšanja. Šta biste vi uradili”, tweetao je Peter Clowes, koji je odbio Muskovo posljednje upozorenje.
Musk, također izvršni direktor Tesle i SpaceXa, našao se na udaru kritika zbog radikalnih promjena u firmi koju je kupio prije manje od mjesec dana za 44 milijarde dolara.
Već je otpustio polovinu od 7.500 zaposlenih na Twitteru, ukinuo je politiku rada od kuće i nametnuo duge radne sate, a sve to dok se njegovi pokušaji da revidira kompaniju suočavaju s negativnim reakcijama i kašnjenjima.
Njegovi posrnuli pokušaji da se verifikacija korisnika naplaćuje doveli su do niza lažnih profila i podvala, i naveli glavne oglašivače da se distanciraju od platforme.
Činilo se da je u petak Musk nastavio sa svojim planovima i vratio ranije zabranjene račune, uključujući i račun komičarke Kathy Griffin, koji je uklonjen nakon što se pretvarala da je Musk na platformi.
Musk, međutim, nije pozdravio povratak bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, čiji je profil obrisan zbog poticanja mase tokom prošlogodišnjeg napada na Kapitol u cilju ponišavanja rezultata izbora 2020. godine.
"(Odluka) o Trumpu još nije donesena", rekao je.
‘Nisam super zabrinut'
Grozničavi razgovori o skorom nestanku sajta podstakli su rekordno veliku aktivnost na Twitteru, kaže Musk.
"Rekordan broj korisnika se prijavljuje da vidi da li je Twitter mrtav, što ga ironično čini življim nego ikad”, napisao je milijarder.
Musk je dodao da "najbolji ljudi ostaju, tako da nisam previše zabrinut".
Uprkos Muskovim uvjeravanjima, ulaz u urede Twittera bio je privremeno zatvoren do ponedjeljka, čak i sa propusnicom, navodi se u internoj poruci u koju su uvid imali američki mediji.
U procurjelim mailovima objavljenim u The New York Timesu, Musk je zamolio inženjere koji su ključni za funkcionisanje stranice da u petak dođu do sjedišta Twittera u San Franciscu kako bi se lično sastali s njim.
Twitter nije odgovorio na zahtjeve AFP-a za komentar nove mjere.
U ultimatumu koji je poslat u srijedu, Musk je zamolio osoblje da kliknu na link kako bi potvrdili svoju posvećenost "novom Twitteru" do 17:00 po njujorškom vremenu u četvrtak.
Da to nisu učinili, ostali bi bez posla, primajući tromjesečnu otpremninu.
Znakovi da su vladini regulatori postali nestrpljivi zbog Muskovog postupanja sa Twitterom takođe su porasli u petak, posebno zbog sposobnosti platforme da moderira sadržaj uz značajno smanjen broj zaposlenih.
Grupa američkih senatora u četvrtak je rekla da su Muskovi planovi za stranicu "potkopavali integritet i sigurnost platforme... uprkos jasnim upozorenjima da će te promjene biti zloupotrebljene za prevaru, prevare i opasno lažno predstavljanje".
Glavni regulator Evropske unije je u međuvremenu rekao da bi Musk trebao povećati broj moderatora u Evropi, a ne da ih smanjuje.
Musk "savršeno dobro zna koji su uslovi da Twitter nastavi sa radom u Evropi", rekao je evropski komesar Thierry Breton za francuski radio.
Glasnogovornik njemačkog kancelara Olafa Šolca rekao je da vlada "sa rastućom zabrinutošću" prati razvoj događaja na Twitteru i razmatra svoje prisustvo na platformi.