Ministarstvo odbrane Republike Srbije je saopštilo da je u sredu 2. novembra Vojska Srbije oborila komercijalni dron na širem području Kopaonika.
Jedinice Vojske Srbije su u popodnevnim časovima neutralisale komercijalni dron koji se kretao iz pravca Kopaonika ka Raškoj, nakon blagovremenog otkrivanja i praćenja, navodi se u saopštenju.
Dron je, kako se navodi, oboren primenom mera elektronskog ometanja, u neposrednoj blizini vojnih objekata u garnizonu Raška.
U saopštenju se ne navodi više detalja o dronu, kao ni u čijem je vlasništvu.
Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je 2. novembra uveče za televiziju Pink da je letelica došla iz pravca Jarinja. On je dodao i da je potraga za oborenim dronom u toku i da očekuje da će do zore biti pronađena.
"Istraga je pred nama, utvrdiće se tačna vrsta drona, i sve ono što ćemo iz toga zaključiti kuda nas tragovi i putevi vode. Tako ćemo saznati sve što nas interesuje, i imaćemo jasniju sliku", rekao je Vučević.
On je naveo i da nije dolazilo do upotrebe protivavionskih mitraljeza i oružja, već da je komeracijalni dron oboren korišćenjem "najmodernijih elektronskih uređaja".
Ministar odbrane je poručio i da Srbija ne želi da ratuje.
"Želimo da se razgovara, mi smo za dijalog, za smirivanje tenzija, ne za eskalaciju. To ne znači da nismo sposobni, da se plašimo i ostalo", dodao je Vučević ne precizirajući o kakvoj eskalaciji je reč.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić 2. novembra je izdao naredbu za podizanje borbene gotovosti nakon što su uočeni dronovi koji su, kako tvrdi, ulazili na teritoriju centralne Srbije sa Kosova.
Ministar odbrane Kosova Armend Mehaj demantovao je dan ranije da su bespilotne letelice za koje su postojali nezvanični medijski izveštaji da su primećeni nad područjem južne Srbije došli sa teritorije Kosova.
Vučević je za javni servis RTS naveo da je Vučić zbog dronova, a "imajući u vidu iskustva na ukrajinskom frontu", podigao borbenu gotovost Vojske Srbije da ne bi dolazilo do administrativnih kašnjenja u lancu komande.
Pojedini mediji u Srbiji preneli su nezvanične informacije 1. novembra da su bespilotne letelice snimale aktivnosti u Kopnenoj zoni bezbednosti i dve kasarne, odnosno da su nadletale Merdara i okolinu Raške, na granici sa Kosovom i na jugu Srbije.
Vučević je za RTS izjavio da je Vučić, povodom pojave dronova, "izdao naredbu da svaki takav objekat bude eliminisan ili stavljen pod našu kontrolu". On je naveo i da borbeni avioni MIG 29, koje je Srbija aktivirala, nisu podignuti zbog dronova, već da oni "patroliraju našim nebom".
Vučević, uz tvrdnju da su letelice došle sa teritorije Kosova, nije pružio više detalja o dronovima, niti o razlozima za podizanje borbenih aviona, kao ni kakve bi oni veze mogli imati sa Kosovom, koje je pod mandatom KFOR-a.
Ministar odbrane Srbije je naveo i da "vojska može topovima", i na druge načine, "da odgovori na ove izazove".
Vučević je naveo da su svi uočeni dronovi dolazili iz dva pravca sa Kosova, uz liniju Kopnene zone bezbednosti, s "povremenim ulazima na teritoriju centralne Srbije i pokušajima da se vrši osmatranje položaja jedinica Vojske Srbije i pojedinih objekata".
Dodao je da "Vojska Srbije ima saznanja" da dronovi nisu uočeni samo u Raškom okrugu, već i u Topličkom i Nišavskom okrugu.
Ministar odbrane je rekao i da su "netačni naslovi prištinskih medija da se vojska koncentriše na administrativnim linijama" sa Kosovom, već da se radi o vežbama koje se odvijaju u celoj Srbiji pod nazivom "Manevri 22".
"Bezbednosni rizici ne mogu da kažem da ne postoje, pre svega zbog neodgovornog ponašanja administracije u Prištini, ali Srbija ne želi nikakave ratove", kazao je Vučević.
Armend Mehaj naveo je u objavi na Fesjbuku 1. novembra da tvrdnje da su dronovi došli sa Kosova predstavljaju "samo izgovor za povećanje broja trupa srpske vojske oko granice sa Kosovom" i sredstvo za širenje panike među građanima.