Dostupni linkovi

Istraga o nelegalnim kineskim policijskim stanicama u Holandiji


Policajac ispred Velikog doma naroda u Pekingu za vreme kongresa Kineske komunističke partije, 23. oktobar 2022.
Policajac ispred Velikog doma naroda u Pekingu za vreme kongresa Kineske komunističke partije, 23. oktobar 2022.

Holandska vlada pokrenula je istragu o navodima da Kinu vodi "nelegalne" policijske stanice u Holandiji, posle tvrdnji da su korišćene za vršenje pritiska na kineske državljane u toj zemlji.

Optužbe posle izveštaja holandskih medija o kineskim policijskim stanicama nadovezuje se na sve više dokaza da Peking pokreće operacije u inostranstvu za zastrašivanje i nadziranje kineskih državljana, pišu svetski mediji.

'U startu nelegalne'

Holandski mediji izvestili su ove nedelje da su kancelarije u Amsterdamu i Roterdamu uspostavljene za pomaganje kineskim državljanima u administrativnim poslovima, kao što je pribavljanje zvaničnih dokumenata, takođe korišćene za praćenje i uznemiravanje kritičara vlasti u Pekingu, ukazuje Fajnenšl tajms (The Financial Times).

Portparolka holandskog Ministarstva spoljnih poslova Maksim Hovenkamp (Maxime) rekla je da je ministarstvo pokrenulo istragu o tim centrima i da će po prikupljanju dodatnih informacija pokrenuti adekvatnu meru.

"Ono što je tačno jeste da nas kineska vlada diplomatskim kanalima nikada nije obavestila o tim centrima, tako da ih to u startu čini nelegalnim", rekla je Hovenkamp.

Spor oko kineskih policijskih kancelarija usledio je, kako ističe britanski list, u jeku sve zategnutijih odnosa Pekinga i evropskih zemalja.

U nedavnom dokumentu koji je spoljna služba Evropske unije (EU) pripremila za članice sugeriše se da treba da pooštre svoj stav prema Kini i da tu zemlju vide kao konkurenta s ograničenim oblastima za potencijalnu saradnju.

'Kineska transnacionalna policija'

Holandski mediji, televizija RTL i platforma za istraživačko novinarstvo Follow the Money, izneli su priču kineskog disidenta Vang Đingjua koji je rekao da ga progoni kineska policija u Holandiji, navodi BBC.

Vang je holandskim novinarima rekao da je ranije ove godine primio telefonski poziv od nekoga ko je tvrdio da je iz jedne od takozvanih kineskih "servisnih stanica".

Tokom razgovora je, prema njegovim rečima, pozvan da se vrati u Kinu da "reši svoje probleme" uz upozorenje da "razmišlja o svojim roditeljima". Vang kaže da je posle toga trpeo sistematsku kampanju uznemiravanja i zastrašivanja, za koju veruje da su organizovali agenti kineske vlade.

Slučaj u Holandiji je pokrenut izveštajem španske nevladine organizacije Safeguard Defenders pod nazivom "Kineska transnacionalna policija podivljala" (Chinese Transnational Policing Gone Wild) u kojem se navodi da su biroi za javnu bezbednost iz dve kineske provincije osnovali 54 "policijska servisna centra" u 21 zemlji na pet kontinenata.

U Kini je 2. septembra usvojen zakon protiv telekomunikacionih i internet prevara kojim se tvrdi eksteritorijalna nadležnost nad svim kineskim državljanima širom sveta osumnjičenim za takve prevare, ukazuje BBC, uz ocenu da u teoriji novi zakon, zajedno s kineskim policijskim jedinicama u inostranstvu, kineskim disidentima ne ostavlja prostor da se sakriju.

Sada je, ističe britanski javni servis, pritisak na holandskoj vladi da osigura da kritičari kineske vlade kojima je odobren azil mogu biti zaštićeni i da u Holandiji prevlada holandski zakon.

Peking negira

Kina je odbacila optužbe da vodi "nelegalne" policijske stanice u inostranstvu za koje organizacija za ljudska prava kaže da se koriste za pronalaženje osumnjičenih za kriminal, navodeći da one samo pomažu kineskim građanima u pitanjima poput obnavljanja vozačkih dozvola, navodi Blumberg (Bloomberg).

Na pitanje o izveštajima da Kina ima dve takve policijske stanice u Holandiji, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da "ta tvrdnja jednostavno neistinita".

"To su u stvari kineski servisni centri u inostranstvu", rekao je on na redovnoj konferenciji za medije 26. oktobra, dodajući da pomažu ljudima koji, na primer, ne mogu da se vrate kući zbog COVID-19.

Zvaničnici javne bezbednosti u Kini "strogo poštuju međunarodno pravo i potpuno poštuju pravosudni suverenitet drugih zemalja", dodao je Vang.

Međutim, ukazuje Blumberg, nije jasno zašto rutinske usluge građanima ne mogu obaviti postojeći konzulati ili ambasade koji su obično zaduženi za takva pitanja.

Operacije zastrašivanja i nadziranja

Izveštaj holandskih medija nadovezuje se na sve više dokaza da kineska vlada pokreće operacije u inostranstvu kako bi zastrašila i nadgledala kineske državljane, piše Njujork tajms (The New York Times), ukazujući da su kanadske vlasti saopštile 26. oktobra da istražuju slične kineske operacije u Kanadi.

"Ovo je zaista deo sve veće transnacionalne kampanje za uspostavljanje režima političkog terora kakav postoji u Kini širom sveta", rekla je Lora Hart (Laura Harth), direktorka u organizaciji Safeguard Defenders, čiji je izveštaj prošlog meseca o kineskim policijskim stanicama u Holandiji podstakao istragu holandskih medija.

Ta organizacija navodi da su kineske policijske agencije uspostavile desetine kancelarija širom sveta, uključujući u Njujorku, Parizu, Londonu, Madridu i Torontu.

Te kineske "servisne stanice" imaju dvostruki cilj da pomognu kineskoj dijaspori u inostranstvu u administrativnim poslovima ali i da "odlučno suzbijaju sve vrsta ilegalnih i kriminalnih aktivnosti povezanih s Kinezima u inostranstvu", navodi se u saopštenju komisije za političke i pravne poslove kineske vlade koja nadgleda policiju.

Međutim, ukazuje Njujork tajms, Bečka konvencija, koji su potpisale i Kina i Holandija, kaže administrativna pitanja treba da rešavaju konzulati.

Nevladina organizacija Safeguard Defenders je opisala širu kampanju kineskih vlasti u borbi protiv, kako navode, telekomunikacionih i internet prevara pritiskajući kineske građane u inostranstvu da se vrate kući kako bi bili krivično gonjeni.

Kineski državni mediji izvestili su da je od aprila 2021. do jula ove godine 230.000 državljana bilo ubeđeno da se vrati kako bi se suočili sa krivičnim postupcima. Organizacije za ljudska prava, s druge strane, navode da "ubeđivanje za povratak" uključuje direktno pristupanje ljudima ili njihovim porodicama u Kini, a da navodna krivična dela mogu uključivati političko neslaganje.

'Izbegavaju zvaničnu bilateralnu saradnju'

Španska nevladina organizacija Safeguard Defenders prva je u septembarskom izveštaju ukazala da su policijske službe iz dva grada na istoku Kine otvorila 54 "servisna centra", od kojih se većina nalazi u Evropi, ukazuje Gardijan (The Guardian).

"Te operacije izbegavaju zvaničnu bilateralnu policijsku i pravosudnu saradnju, krše međunarodnu vladavinu prava i mogu narušiti teritorijalni integritet trećih zemalja uspostavljanjem paralelnog policijskog mehanizma korišćenjem nezakonitih metoda", navodi u izveštaju nevladina organizacija.

Holandski mediji objavile su da su u stanici u Amsterdamu radila dva bivša policajca iz grada Lišui, Kingtian snaga, dok je centrom u Roterdamu, koji se nalazi u stanu, upravljao bivši pripadnik kineske vojske iz provincije Fudžou.

Oba regiona se nalaze na istoku Kine, odakle u Holandiju dolaze mnogi kineski državljani.

Gardijan ukazuje da su ranije ovog meseca prodemokratskog demonstranta iz Hongkonga koji je protestovao ispred kineskog konzulata u Mančesteru, prebili ljudi koji su izašli iz konzulata. Demonstrantu je posle bilo potrebno bolničko lečenje što je pokrenulo pozive britanskoj vladi da oštro reaguje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG