Dostupni linkovi

Hil: SAD će pomoći Srbiji da diverzifikuje snabdevanje energijom


"Ono što je Srbiji veoma potrebno je da diverzifikuje svoje izvore snabdevanja energijom i da se u tom pogledu odmakne od Rusije koja se pokazala kao vrlo nepouzdan snabdevač", rekao je Hil
"Ono što je Srbiji veoma potrebno je da diverzifikuje svoje izvore snabdevanja energijom i da se u tom pogledu odmakne od Rusije koja se pokazala kao vrlo nepouzdan snabdevač", rekao je Hil

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da je neophodno da se Srbija odmakne od Rusije u pogledu snabdevanja energijom i da se trenutno "mnogo toga radi" da se Srbiji u tome pruži pomoć.

Komentarišući najavu novog naftovoda kojim bi Srbija naftu iz Rusije dobijala kroz naftovod Družba, Hil je izjavio da se Rusija pokazala kao nepouzdan snabdevač te da će SAD "koliko mogu" pomoći Srbiji u diverzifikaciji izvora snabdevanja energijom.

"Ne znam da li sam u poziciji da komentarišem to jer ne znam još uvek detalje, ali ono što je Srbiji veoma potrebno je da diverzifikuje svoje izvore snabdevanja energijom i da se u tom pogledu odmakne od Rusije koja se pokazala kao vrlo nepouzdan snabdevač", rekao je Hil novinarima u Nacionalnoj akademiji za javnu upravu i dodao da se trenutno radi na tome da se Srbiji pruži pomoć u "odmicanju od Rusije", prenosi Beta.

Srbija i Mađarska dogovorile su izgradnju naftovoda koji bi omogućio da se Srbija snabdeva "jeftinijom naftom sa Urala priključenjem na naftovod Družba (Prijateljstvo)", saopštile su u ponedeljak mađarske vlasti.

Izgradnja naftovoda dogovorena je nakon što je Evropska unija (EU) nametnula 6. oktobra nove trgovačke sankcije Rusiji i proširila listu osoba kojim zamrzava imovinu i zabranjuje putovanja na prostor EU u okviru osmog paketa sankcija.

Kako je RSE već pisao, EU zbog Srbije nije izuzela Zapadni Balkan iz mera oko ruske nafte. Naime u prvom nacrtu predloga o novom paketu sankcija, Zapadni Balkan je bio izuzet od ograničenja koje se odnosi na uvoz ruske sirove nafte, kako bi se zaštitila energetska bezbednost regiona.

"Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, stoga ne bi trebalo da profitira od derogacije. Ostale države članice (EU) su se složile sa ovim stavom", rekao je jedan diplomatski izvor koji je bio uključen u razgovore o novom paketu sankcija pre nego što je donesen.

Ruska nafta u Srbiju stiže preko Jadranskog naftvoda (JANAF).

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prozvao je Hrvatsku da je odgovorna zbog toga što Srbija nije izuzeta iz zabrane uvoza ruske nafte, koja će stupiti na snagu 5. decembra.

Mađarska, koja se takođe najvećim delom oslanja na rusku naftu i gas, podržala je poslednji paket sankcija Rusiji.

Južni krak naftovoda "Družba", ide preko Ukrajine do Mađarske, kroz Slovačku i Češku, i glavni je izvor sirove nafte za tri zemlje.

XS
SM
MD
LG