Ne damo krađu izbora! To su poručili lideri opozicionih stranaka u Republici Srpskoj na protestu u Banjaluci 6. oktobra.
Centralne ulice Banjaluke bile su blokirane zbog protestne šetnje na kojoj je više hiljada simpatizera i članova opozicije zahtijevalo ponovno brojanje glasova u tom bosanskohercegovačkom entitetu. Protesti su protekli mirno i bez incidenata.
"Nisam pokradena ja, pokraden je narod RS. To im neću priznati, nikada krađu priznati neću, pogotovo narodne volje. Mi ovdje branimo ustavni poredak Republike Srpske", poručila je Jelena Trivić, opoziciona kandidatkinja za predsjednicu RS.
Trivić je u noći, nakon zatvaranja birališta 2. oktobra, proglasila pobjedu, ali je to istovremeno uradio i lider SNSD-a i kandidat vladajuće koalicije Milorad Dodik.
Trivić i opozicione partije koje je podržavaju, tvrde da su glasovi pokradeni upravo u toku izborne noći, u gradovima Prijedor, Zvornik i Doboj.
"Hoćemo da otvorimo te famozne vreće i da otkrijemo pravu istinu", poručio je Branislav Borenović, lider Partije Demokratskog Progresa (PDP), koji je ustvrdio da je na protestima učestvovalo više od 30.000 ljudi.
Sa druge strane, iz Policijske uprave Banjaluka saopšteno je da je na "javnom skupu" prema njihovim procjenama, prisustvovalo 2.500 osoba.
Milan Radović, zamjenik predsjednika Srpske Demokratske Stranke (SDS) rekao je da se protestima "brane volja naroda i glasova".
"Ako budete tjerali inat Banjaluka će biti puna ljudi pa da pokažemo ko je dobio izbore",poručio je Radović.
Učesnici su šetali od Parka "Mladen Stojanović" do Trga Krajine gdje su se obratili opozicioni lideri.
Građani su zviždali i uzvikivali "Mile lopove", aludirajući na Milorada Dodika, lidera Saveza Nezavisnih Socijaldemokrata (SNSD), kao krivca za navodnu krađu glasova.
"Hoćemo fer izbore", " Neće ti proći", "Bando crvena", "Jelena Trivić, predsjednik RS", neki su od transparenata sa protesta.
Na ulazu u Banjaluku policija je zaustavljala autobuse s pristalicama opozicije koji su išli na proteste.
Predstavnici opozicionih stranaka traže ponovno brojanje, a potom i ponavljanje izbora, posebno za predsjednika tog entiteta u BiH.
Opozicioni lideri najavili su na protestima da će dalju borbu nastaviti novim protestima, te pravnim sredstvima.
Prema posljednjim podacima Centralne izborne komisije (CIK) BiH, Dodik je u utrci za predsjednika tog entiteta osvojio oko 281.000 glasova.
Jelena Trivić, kandidatkinja opozicione Partije demokratskog progresa, Srpske demokratske stranke i Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića, osvojila je oko 252.000 glasova ili oko 30.000 glasova manje.
Predstavnici opozicije naveli su da se radi o ''narodnim protestima, a ne stranačkima'' te da je ''cilj sačuvati instituciju predsjednika RS-a od zloupotreba''.
Dan ranije, u srijedu 5. septembra, predali su izbornoj komisiji BiH zahtjev za ponovno prebrojavanje glasova, a traže i ponavljanje izbora u Republici Srpskoj.
Kao primjer krađe navode da Trivić nije dobila nijedan glas za predsjednicu RS-a u selu u kojoj živi njena porodica.
Trivić je ranije kazala je da je na brojnim biračkim mjestima bilo "ratno stanje", da su ''upadali batinaši'' i da su ''članovi biračkih odbora morali bježati''.
- Stotine hiljada nevažećih glasačkih listića u BiH na provjeri
- CIK BiH navodi da su birački odbori najslabija karika izbornog procesa
Dodik je pak kazao da je koalicija s njegovim SNSD-om na čelu pobijedila jer je vodila ispravnu politiku i da nema ništa protiv da se prebrojavanje izvrši u skladu za zakonom, ali i da je poništavanje i ponavljanje izbora ''nerealan zahtjev''.
Tokom izbornog dana 2. oktobra je koalicija nevladinih organizacija "Pod lupom, koja je pratila izbore, zabilježila 83 teže izborne nepravilnosti širom BiH.
Najveći broj se odnosi na proces glasanja, pomoć pri glasanju, nagovaranje na glasanje, porodično glasanje, pomaganje pri glasanju bez prateće dokumentacije, i pritiske na birače.
Tužiteljstvo BiH i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) primili su 27 prijava građana.
Izborni rezultati u BiH
Prema glasovima prebrojanim do 6. septembra, u Predsjedništvo BiH iz entiteta Federacija BiH ulaze Denis Bećirović, kandidat trenutno opozicijske Socijaldemokratske partije (SDP) BiH kojeg je podržalo još deset stranaka, i Željko Komšić, kandidat Demokratske fronte (DF) kojem je ovo četvrti mandat.
Članica Predsjedništva BiH iz Republike Srpske bit će Željka Cvijanović, kandidatkinja Dodikovog SNSD-a koje je pobijedila Mirka Šarovića, predsjednika opozicijskog SDS-a, s više od 90.000 glasova razlike.
Što se tiče državnog parlamenta, stranke koje su osvojile više od deset posto glasova u Federaciji BiH su Stranka demokratske akcije, Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH i koalicija okupljena oko ove stranke, SDP BiH i DF.
U Republici Srpskoj više od deset posto glasova za državni parlament osvojio je SNSD, kojeg slijede SDS i PDP koji su zajedno osvojili oko 66.000 glasova manje od SNSD-a.
Najviše glasova za entitetski parlament, Narodnu skupštinu Republike Srpske osvojio je SNSD, dva puta više od drugoplasiranog SDS-a i tri puta više od PDP-a.
U Parlamentu Federacije BiH najjače stranke ostaju SDA, HDZ BiH s partnerima, SDP BiH i DF.