Zemlje Evropske unije spremne su da odobre paket vanrednih mjera uključujući poreze na neočekivanu dobit energetskim kompanijama.
Na istom sastanku u petak, 29. septembra članice EU će takođe raspravljati o tome hoće li ograničiti cijene plina.
Blok 27 zemalja pregovara o mjerama koje je prošle sedmice predložio Brisel kako bi se pokušalo obuzdati skok cijena energenata koji potiče rekordno visoku inflaciju i prijeti recesijom.
Diplomate iz nekih evropskih zemalja bili su uvjereni da će ministri energetike Evropske unije (EU) odobriti mjere na sastanku u 30. septembra, iako s izmjenama izvornih planova, za koje je Brisel rekao da bi mogli prikupiti 140 milijardi eura. Ovaj novac vlade bi potrošile na pomoć potrošačima i kompanijama da se nose s velikim izdacima.
Dogovorom bi sve zemlje EU uvele porez na višak profita kompaniji za fosilna goriva ostvaren 2022. ili 2023. i vratile prihode koje jeftini proizvođači električne energije ostvaruju od ogromnih troškova električne energije.
Ali čak i prije nego što su te mjere odobrene, zemlje tjeraju Brisel na daljnje korake, konkretno, ograničenje cijene plina.
Petnaest zemalja, uključujući Francusku, Italiju i Poljsku, pozvalo je u utorak (27. septembar) EU da predloži široko ograničenje cijena za sve veleprodajne transakcije plina.
Evropska komisija je u srijedu (28. septembra) sa zemljama podijelila analizu različitih opcija za ukroćivanje cijena plina. Analiza je izazvala skepticizam u pogledu ograničenja veleprodajne cijene plina upozoravajući da bi biti komplikacija i uzrokovati poremećaje u dostavi plina.
Komisija je međutim rekla da bi EU trebala nametnuti ograničenije gornje granice cijena za određene isporuke plina.
"Čvrsto vjerujem da nam treba ograničenje cijena za sav uvoz ruskog plina", rekao je u 29. septembra komesar EU za energetiku Kadri Simson.
Simson je rekao da je EU takođe spremna uvesti posebnu gornju cijenu, posebno za plin koji se koristi u proizvodnji električne energije. Veću gornju granicu trebalo bi razmotriti samo ako to ne uspiju pregovori EU s dobavljačima plina.
Do sada Evropska komisija, koja sastavlja politike EU, nije službeno predložila ograničenja cijena.
Njemačka, Holandija i Danska su među onima koji se protive ograničenju cijene plina.
Nakon rasprave o tom pitanju 30. septembra u petak, očekuje se da će Komisija sljedeće sjednice podijeliti detalje o mogućim novim mjerama EU za smanjenje cijena plina, moguće, putem ograničenja.