Dostupni linkovi

Ministar policije Srbije najavio krivične prijave za neke učesnike Evroprajda


Fotoarhiv: Koncert na Stadionu Tašmajdan tokom Evroprajda u Beogradu, 17. septembar 2022.
Fotoarhiv: Koncert na Stadionu Tašmajdan tokom Evroprajda u Beogradu, 17. septembar 2022.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin najavio je da će podneti krivične prijave protiv pojedinih učesnika manifestacije Evroprajd (Europride) održane u Beogradu, kao i da će nekima biti izrečena zabrana ulaska u Srbiju.

"Znamo ko su, znamo odakle su, znamo iz kojih su zemalja. Postoji pravni put da se dođe do njih i mi ćemo krenuti tim pravnim putem", rekao je Vulin 22. septembra za Televiziju Pink.

On je u gostovanjnu na beogradskoj TV Pink komentarisao fotografije nastale 17. septembra ispred crkve Svetog Marka u Beogradu tokom Prajd šetnje, glavnog događaja sedmodnevnog Evroprajda u glavnom gradu Srbije od 12. do 18. septembra, ali nije konkretno rekao protiv koga će biti pokrenut postupak.

Protivnici Evroprajda, manifestacije za promociju LGBT prava koja se svake godine održava u drugoj zemlji, nakon beogradske Prajd šetnje u javnosti su isticali pojedine scene koje su okarakterisali kao neprimerene i uvredu za javni moral.

Milica Đurđević Stamenkovski, iz opozicione desno orjentisane parlamentarne stranke Zavetnici, javno je osudila, kako je rekla, “skidanje donjeg veša i zadizanje suknje pred crkvom” jednog od učesnika marša za LGBT prava i “venac od trnja na glavi jednog od učesnika koji simbolizuje Hrista”.

Organizatori Prajda javno su se ogradili i izrazili žaljenje ukoliko je došlo do povrede religijskih i nacionalnih osećanja.

“Beograd prajd ne podržava bilo kakav vid ponašanja koji nije u skladu sa prethodno izdatim uputstvima i zakonima Srbije, objavila je organizacija Beograd Prajd.

Goran Miletić, koordinator te manifestacije, ponovio je da su se organizatori odmah ogradili od neprimerenog ponašanja pojedinaca i da je za te pojave "kriva policija".

“Zbog zabrane Prajd šeetnje nisu imali punktove na kojima bi se kontrolisalo ko i kako ulazi na događaj”, rekao je Miletić za regionalnu Televiziju N1.

Posle višenedeljnih tenzija, zabrana i neizvesnosti, marš za LGBT prava dug nekoliko stotina metara, od zgrade Skupštine Srbije do obližnjeg stadiona Tašmajdan, prošao je 17. septembra bez većih incidenata uz masovno prisustvo policije.

Vlada Srbije saopštila je da su se tog dana u Beogradu dogodila dva veća incidenta - u Ulici kralja Milana i kod Karađorđevog parka. Grupa protivnika Evroprajda naoružana signalnim bakljama, palicama i kamenicama napala je policiju kod Krađorđevog parka u blizini trga Slavija.

MUP je saopštio da je do 18.30 časova 17. septembra zbog narušavanja javnog reda i mira u glavnom gradu privedeno 64 osobe, da je u napadima huligana povređeno 13 policajaca i oštećeno pet policijskih vozila.

Učesnici zabranjenog antiprajd okupljanja napali su tog dana nekoliko novinara i osoba koje su dolazile na Prajd šetnju. U večernjim satima, nakon povratka sa koncerta na Stadionu Tašmajdan, osam LGBT aktivista iz Albanije napadnuto je, a dvoje od njih povređeno. Organizatori Evroprajda potvrdili su da je više od petoro učesnika i učesnica napadnuto prilikom povratka sa Evroprajda i da su uglavnom u pitanju strani državljani.

Za bezbednost na ulicama Beograda tokom Prajd šetnje bilo je zaduženo 5.200 policajaca.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG