Svetski lideri pozvali su na hitan prekid neprijateljstava između Jermenije i Azerbejdžana.
Obe zemlje su izvestile da je ukupno 155 vojnika poginulo u ovonedeljnim obnovljenim neprijateljstvima.
Jermenski premijer potvrdio je 105 žrtava, dok je azerbejdžanska strana izgubila 50 vojnika.
Dve strane razmenjuju optužbe u vezi sa granatiranjem u njihovim pograničnim područjima.
Jermensko Ministarstvo odbrane tvrdi da su azerbejdžanske snage koristile borbene bespilotne letelice u području grada Jermuk – otpočevši granatiranje i upotrebu minobacača.
Azerbejdžanska vojska uzvratila je tvrdnjama da su jermenske snage granatirale dva okruga u blizini separatističkog područja Nagorno-Karabah.
Broj žrtava u novom sukobu Jermenije i Azerbejdžana najsmrtonosniji je bilans od rata dve zemlje 2020. godine.
Sjedinjene Države, Rusija i Ujedinjene nacije pozvali su obe strane na prekid borbi.
Jermenija i Azerbejdžan su vodili 44-dnevni rat krajem 2020. godine u kojem je poginulo više od 6.500 ljudi i koji se završio prekidom vatre uz posredovanje Moskve, a Azerbejdžan je povratio kontrolu nad svim okruzima oko Nagorno-Karabaha, kao i velikim delovima teritorije unutar bivše autonomne oblasti.
Oko 2.000 pripadnika ruskih mirovnih snaga raspoređeno je u regionu da nadgledaju primirje.
Region Nagorno-Karabah, uglavnom naseljen Jermenima, koji je imao status autonomne oblasti u okviru Sovjetskog Azerbejdžana, proglasio je nezavisnost od Bakua usred raspada Sovjetskog Saveza, što je izazvalo rat 1992-94, koji je odneo oko 30.000 života, a raseljeno je stotine hiljade ljudi.
Taj rat je ostavio etničke Jermene iz Nagorno-Karabaha pod kontrolom većine regiona, kao i nekoliko susednih okruga samog Azerbejdžana.
Pregovori uz međunarodno posredovanje uz učešće Minske grupe pri Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju, kojom kopredsedavaju SAD, Rusija i Francuska, nisu doveli do rezolucije.