Piše: Reid Standish
Kontraofanziva Kijeva na jugu zemlje je u toku i već ostvaruje ograničene dobitke, ali penzionisani general australijske vojske Mik Rajan (Mick Ryan) kaže da očekuje da će se ukrajinski pritisak odvijati polako i dolaziti u fazama, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Ukrajinska vojska je do sada šutjela o operaciji koju je pokrenula s ciljem vraćanja teritorije pod ruskom okupacijom u južnom dijelu zemlje, ali prvi komentari zvaničnika ukazuju na ukrajinsko napredovanje prema Hersonu.
Herson je bio prvi veliki grad koji je Rusija zauzela nakon početka invazije u februaru, dok širi region osigurava Kremlju strateški "kopneni most" koji preko jugoistočne Ukrajine povezuje aneksirani Krim s Rusijom.
Ako ukrajinski napori prema obali uspiju, to bi povećalo buduću ekonomsku održivost Kijeva ublažavanjem ograničenja na brodskim rutama duž Crnog mora, a također bi izvršilo novi vojni pritisak na Krim.
Ali Rajan, koji je također saradnik u Centru za strateške i međunarodne studije sa sjedištem u Vašingtonu, rekao je za RSE da se trenutna operacija ne oblikuje kao "velika sveobuhvatna ofanziva" već će vjerovatno biti strategija u više koraka, s ciljem da se s vremenom ponovo zauzme okupirana teritorija.
RSE: Vidimo jači podsticaj ukrajinskih snaga na jugu prema Hersonu. Iako je još uvijek puno magle o tome šta bi se tačno moglo dogoditi na frontu, šta ovaj ukrajinski pokret znači za cjelokupnu fazu rata i koliko bi mogao biti uspješan?
Mik Rajan: Najprije mislim da je riječ o ranim danima ove ofanzive i općenito u vojnim operacijama - posebno velikim poput ove koje se sastoje od mnogo različitih napada i pratećih aktivnosti - prvi izvještaji su generalno pogrešni ili grubo netačni u pogledu stvarne situacije na terenu.
Tako da nam vjerovatno još neko vrijeme zaista neće biti jasno koji su zapravo pravi ukrajinski ciljevi i kako će ih doseći. Ako tome dodate ukrajinsku operativnu bezbjednost koju su bacili preko ove jednačine, mislim da će (ciljevi) ostati nejasni još neko vrijeme.
RSE: Ali čak i ako uzmemo u obzir da ovi rani izvještaji možda ne daju holistički pogled na sve, kako se stvari trenutno oblikuju s obzirom na ono što smo vidjeli u sedmicama koje su prethodile ovim nedavnim naporima?
Rajan: Ukrajinci su u posljednjih nekoliko mjeseci na jugu proveli mnoge aktivnosti koje bi bile povezane s tradicionalnim osmišljavanjem, kako u fizičkom tako i u informacionom domenu, kao i pokušajem da razbiju koheziju i moral ruskih vojnika prekidanjem njihovih linija snabdijevanja i uništavajući skladišta (municije) i štabove.
Bilo je tu dosta osmišljavanja (da se ublaži ruska odbrana i da se ukrajinske napredne trupe stave u bolju poziciju), bilo je mnogo pripremnih aktivnosti koje su preduzeli protiv Rusa. Ukrajinci su očito manevrisali na tome šta žele da izvuku iz ove ofanzive i s obzirom na ono što sam do sada vidio, ne mislim da je ovo neka velika ofanziva s kojom očekuju pobjedu u ratu.
Mislim da je ofanziva više ograničena na geografiju i ciljeve za koje Kijev zna da ih može postići s obzirom na veličinu svojih snaga i zalihe municije koje će se suočiti s ruskim snagama koje su sada imale vremena da pripreme više odbrambenih linija širom juga.
RSE: Čuli smo više visokih ukrajinskih zvaničnika koji pozivaju na strpljenje i čini se da će ova borba biti spora i iscrpljujuća. Koliko je svaka strana opremljena za takvu borbu i kako vođenje rata na iscrpljivanje izgleda u praksi?
Rajan: Lično, ne mislim da je opisivanje toga kao iscrpljivanje upravo ono što vidimo. Trenutni napor vjerovatno je pokušaj da se dislociraju ruske snage, posebno one koje su sjeverno od rijeke (Dnjepar) i oko Hersona i da ih navede na povlačenje. Mislim da je ovo kampanja koja je više o terenu, a manje o fokusiranju na ruske snage -- i dolaziće u fazama.
Ukrajinci žele da unište što više ruske opreme i vojnika, ali mislim da je to sekundarni cilj. Primarni cilj ovdje je da vrate teren koji su Rusi zauzeli nakon (početka invazije) 24. februara.
RSE: Već mjesecima viđamo izvještaje o tome da se Rusija okreće sve drastičnijim mjerama za popunjavanje svojih redova. Kao neko s vojnim iskustvom poput vašeg, možete li našoj publici objasniti kakav uticaj na bojno polje ima manje obučenih trupa i kako to može uticati na ukupnu strategiju?
Ryan: Obje strane su dosta ograničile individualnu obuku. Vidjeli smo čak i izvještaje o ukrajinskim vojnicima koji su prošli samo nekoliko dana obuke (prije raspoređivanja) tokom ovog rata, ali ruski problemi o zamjeni njihovih vojnika su očigledno pogoršani činjenicom da Kremlj to naziva "specijalnom vojnom operacijom" a ne ratom.
Nisu mobilisali svoje ljude u Rusiji i očigledno imaju mnogo problema s regrutacijom vojnika. Nema naznaka da će ovaj problem nestati za Ruse. Upravo sada, vidimo da se mnogi ljudi, koji se vraćaju, ne regrutuju nakon isteka službe u Ukrajini i ruski zvaničnici pokušavaju da zadrže svoje vojnike u Ukrajini što je duže moguće iz tog razloga.
RSE: Da li ovo nagovještava bilo kakav vremenski okvir za stvari koje su trenutno na terenu? Da li na osnovu onoga što posmatrate i čujete možete pretpostaviti da li Rusi imaju problem s nedostatkom vremena?
Rajan: Iz perspektive Kremlja na političkom i strateškom nivou, oni misle da je vrijeme na njihovoj strani.
Uprkos problemima sa ljudstvom, oni misle da javnost na Zapadu - posebno u Evropi - neće podnijeti veoma visoke cijene energije i inflaciju i da će to natjerati političke lidere u zemljama poput Francuske i Njemačke da izvrše pritisak na Ukrajince i dovedu ih za (pregovarački) sto.
Ali lično ne vidim da se to dešava i ne mislim da je ideja da imaju vremena na svojoj strani tačan odraz situacije. Ukrajinci nisu raspoloženi za pregovore i nema razloga da sada pregovaraju osim ako Rusi nisu voljni da se u potpunosti povuku iz Ukrajine.
RSE: Kako ulazimo u još jedan veoma ključni period ovog rata, koje su to velike stvari na umu koje bi ljudi trebali pažljivo da prate?
Rajan: Mislim da postoji nekoliko faktora koje treba pažljivo pratiti kako funkcionše ova trenutna kampanja na jugu.
Trebalo bi da pogledaju da li postoji neka vrsta naglog kolapsa na bilo kojoj strani koja bi mogla imati veliki uticaj na rat i moral stanovništva zemlje čija vojska propada. To je malo vjerovatno za Ukrajince, ali je barem zamislivo za Ruse, tako da je moja pažnja pomno usmjerena na jug.
Također, ako (Kijev) uspije da povrati jug, onda je Krim u interesantnoj poziciji s obzirom na domet pojedinog ukrajinskog oružja.
Sevastopolj (gdje je sjedište Crnomorske flote) je luka koja postaje sve neodrživija za Ruse. Na istoku Ukrajine ne treba zaboraviti da Rusi i dalje svakodnevno pokušavaju da ostvare napredak, ali je on u velikoj mjeri u zastoju u ovom trenutku.
Rusija bi možda mogla odlučiti da pojača snage na istoku kako bi možda ostvarila neki napredak tamo, dok na sjeveru još uvijek imaju raketne snage koje bi mogle koristiti za napad na sjever Ukrajine, uključujući ciljeve u Kijevu.
Ovaj intervju je uređen i sažet radi jasnoće.
Facebook Forum