Dostupni linkovi

Kineske vakcine u Federaciji BiH sa oznakom 'povjerljivo'


Federacija BiH je u 2021. godini nabavila 500.000 kineskih vakcina Sinopharm.
Federacija BiH je u 2021. godini nabavila 500.000 kineskih vakcina Sinopharm.

Transparency International (TI) Bosne i Hercegovine (BiH) potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da planira tužiti Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, koji ne želi dostaviti podatke o ugovoru o nabavci kineskih vakcina protiv COVID-a 19.

Zavod navodi da se radi o "povjerljivom" dokumentu.

Prošle godine je za potrebe entiteta Federacija BiH (FBiH) nabavljeno pola miliona kineskih vakcina. Vrijednost ugovora je 12,5 miliona maraka (6.4 miliona eura).

RSE o COVID-19

Priče, analize, foto i video zapisi o COVID-u 19.

Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je od Federalne vlade dobio zadatak da nabavi kineske vakcine Sinopharm u martu 2021. godine.

Ugovor je sa dobavljačem vakcina China National Biotec Group Company Limited (CNBG) potpisan polovinom juna prošle godine.

Zašto je ugovor "povjerljiv"?

Krajem iste godine je TI BiH zatražio od Zavoda za javno zdravstvo da dostavi ugovor. Pozvali su se na Zakon o slobodi pristupa informacijama, donesen 2001. godine, koji propisuje da javnost ima pravo pristupiti svim javnim dokumentima koji su u posjedu državnih institucija.

"Dobili smo informaciju da se ne može objaviti ugovor i da je proglašen povjerljivim, jer je to bio zahtjev kineskog ponuđača, te da bi to dovelo u opasnost i nepovoljan položaj FBiH, s obzirom na neophodnost nabavke", kaže za RSE direktorica organizacije TI BiH, Ivana Korajlić.

Ona objašnjava da su Zavod za javno zdravstvo i Vlada Federacije BiH, najprije mjesecima prebacivali odgovornost jedni na druge.

Korajlić: Ugovor je proglašen povjerljivim (januar 2022.)
Korajlić: Ugovor je proglašen povjerljivim (januar 2022.)

Zavod je zatim odbio dostaviti ugovor, a nakon toga je prekinuo komunikaciju sa TI BiH. Ova organizacija je potom poslala žalbu Zavodu za javno zdravstvo, u kojoj su još jednom podsjetili da imaju pravo na pristup ugovoru. Zavod nije odgovorio na žalbu čime je, kako navode u TI-ju, prekršena zakonska obaveza da se na formalnu žalbu odgovori rješenjem.

Polovinom augusta je TI BiH zatražio i reakciju Upravnog inspektorata FBiH, koji ima ovlaštenja da naredi javnom organu da postupi po zakonu, i donese rješenje.

Šta kažu u inspektoratu?

Upravni inspektorat Federacije BiH ima mandat da nadzire zakonitost postupaka javnih institucija. U konkretnom slučaju, njihov je zadatak da ukažu Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH da mora donijeti rješenje o žalbi TI-ja BiH.

"Zatražićemo od Zavoda za javno zdravstvo da postupi po zahtjevu TI-ja BiH. Mi nemamo neku specijalnu nadležnost kad su u pitanju ti ugovori. Nama je bitno postupanje po zahtjevu, znači donošenje rješenja o slobodi pristupa informacijama", kaže glavni upravni inspektor Federacije BiH, Željko Škarica za RSE.

Objašnjava da inspekciju ne zanima da li će Zavod donijeti pozitivno ili negativno rješenje, niti ima mogućnost da cijeni da li je neki zahtjev opravdan ili ne.

"Mi insistiramo na donošenju rješenja po tom zahtjevu i insistiramo na poštovanju zakonom propisanog postupka", dodaje on.

Ivana Korajlić iz TI-ja BiH navodi da se još čeka odgovor upravnog inspektorata. Kaže da će, u slučaju da Zavod nastavi tajiti ugovor, TI BiH iskoristiti i druga pravna sredstva na raspolaganju, kao što je tužba zbog kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama.

"Zaista je poražavajuće da od kraja prošle godine upozoravamo na to da se kriju informacije, nabavka je davno završena, ali i dalje nema spremnosti institucija da objave ugovor", zaključuje ona.

Kakvo je objašnjenje nadležnih?

Vlada FBiH i Zavod za javno zdravstvo FBiH su se prilikom prošlogodišnje nabavke kineskih vakcina pozivali na hitnost procedure. Hitna procedura podrazumijeva da se ne mora provoditi nabavka u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH.

Revizorski izvještaj, objavljen početkom augusta, ukazuje kako ova procedura nije opravdana, jer je proces nabavke trajao duže od tri mjeseca.

Revizori su objasnili da hitnost, koja opravdava zaobilaženje Zakona o javnim nabavkama BiH, predstavljaju samo situacije u kojima je nužno reagovati u roku od jednog ili dva sata, ili čak u nekoliko minuta, zbog čega je objektivno nemoguće primijeniti Zakonom propisane procedure javne nabavke.

U izvještaju su revizori naveli i da je Vlada, proglašavajući ugovor tajnim, prekršila princip transparentnosti propisan Zakonom o budžetima FBiH.

Kritika revizora i zbog kršenja Zakona o javnim nabavkama

Ured za reviziju nije kritikovao samo tajnost ugovora o nabavci kineskih vakcina, već i činjenicu da je prilikom nabavke prekršen Zakon o javnim nabavkama BiH.

Ovaj zakon je donesen 2014. godine kako bi osigurao da javne institucije kupuju robe, usluge i javne radove transparentno, a javni novac troše odgovorno i ekonomično.

Revizori su u svom Izvještaju naveli da je Zavod za javno zdravstvo u aprilu 2021. godine povjerio poslove transporta kupljenih vakcina firmi "Hercegovinalijek" iz Mostara, na jugu BiH.

Posao, vrijedan više o 470.000 maraka (235.000 eura), je takođe sklopljen uz pozivanje na hitnost i zaobilazeći Zakon o javnim nabavkama BiH.

Nije bilo osnova za izuzeće od Zakona o javnim nabavkama BiH, naveli su revizori. Objasnili su da je ugovor o transportu sklopljen mnogo prije nego što su vakcine nabavljene.

Šutnja Vlade, sadašnjeg i bivšeg direktora Zavoda

Na zahtjev RSE za razgovor o nabavci vakcina nisu odgovorili predstavnici Vlade Federacije BiH, ni Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.

Davor Pehar, koji je bio vršilac dužnosti direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH u vrijeme nabavke vakcina, nije želio detaljnije govoriti o ovoj temi za RSE.

Davor Pehar dao je u maju prošle godine ostavku na poziciji v. d. direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH (maj 2020.)
Davor Pehar dao je u maju prošle godine ostavku na poziciji v. d. direktora Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH (maj 2020.)

"Ne želim komentarisati, jer je meni muka kad moram govoriti o nabavci vakcina. Ako treba ići na sud neka ide na sud", rekao je Pehar.

On je dao neopozivu ostavku na ovu dužnost 21. maja 2021. godine, dvadesetak dana pred potpisivanje ugovora o nabavci vakcina, koja je realizovana potpisivanjem ugovora 10. juna prošle godine.

Kao razlog ostavke je naveo "nenabavljanje vakcina", ali ni tada ni danas nije pristao obrazložiti detaljnije svoje postupke.

Vakcine u sjeni suđenja za nabavku respiratora

Nabavka kineskih vakcina u prvoj polovini prošle godine odvijala se u sjeni suđenja za nezakonitu nabavku medicinskih "respiratora" iz Kine.

U tom predmetu su još uvijek na optuženičkoj klupi premijer Vlade Federacije BiH, Fadil Novalić, ministrica finasija Federacije BiH, Jelka Milićević, suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite, Fahrudin Solak, te vlasnik kompanije "Srebrena malina", Fikret Hodžić.

Put respiratora iz Kine preko malinara do Tužiteljstva BiH
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

Sud BiH je 30. decembra 2020. godine potvrdio optužnicu, kojom se ova grupa tereti za nezakonitosti pri nabavci 100 medicinskih respiratora iz Kine vrijednih 10,5 miliona maraka (5,38 miliona eura), te zaštitne opreme vrijedne 2,9 miliona maraka (1,48 miliona eura), za potrebe borbe protiv korona virusa.

Novalić, Solak i Hodžić optuženi su za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, pranje novca, falsifikovanje ili uništenje zvaničnih dokumenata i izvještaja. Ministrica Milićević je optužena za nesavjestan rad u službi.

Prva pošiljka od 80 respiratora je u BiH stigla 24. aprila 2020. godine, a vještačenjem je Tužilaštvo BiH utvrdilo da njihovo korištenje nije preporučljivo u jedinicama intenzivne njege.

XS
SM
MD
LG