Severna Koreja je rano u sredu, 17. avgusta, ispalila dve krstareće rakete iz grada Ončona na zapadnoj obali, rekao je južnokorejski vojni izvor dodajući da zvanični Seul i SAD analiziraju detalje leta.
Pjongjang je to učinio dan nakon što su Južna Koreja i SAD započele četvorodnevne preliminarne zajedničke vežbe u sklopu priprema za dugo obustavljenu terensku obuku (Ulchi Freedom Shield), koja je predviđena od 22. avgusta do 1. septembra.
Seul i Vašington su smanjili kombinovane vojne vežbe poslednjih godina zbog COVID-19 i pada tenzija u odnosima sa Severnom Korejom, koja tvrdi da su najavljene vežbe proba za invaziju.
U međuvremenu, Pentagon je u utorak saopštio da su SAD, Južna Koreja i Japan prošle nedelje učestvovale u vežbi odbrane od balističkih raketa kod obale Havaja - prvoj takvoj vežbi od 2017. godine, u trenutku kada su odnosi između Seula i Tokija pali na najniži nivo u poslednjih nekoliko godina.
Pjongjang nije sproveo raketni test dva meseca jer se borio protiv izbijanja COVID-19 pre nego što je prošle nedelje proglasio pobedu nad virusom. Međutim, primećeno je da se Severna Koreja priprema za moguću nuklearnu probu, prvu od od 2017.
U odvojenom saopštenju za javnost, sestra severnokorejskog lidera Kim Džong Una okrivila je propagandne letke iz Južne Koreje pronađene u blizini granice za izazivanje epidemije korona virusa i obećala "smrtonosnu odmazdu".
Uprkos takvim upozorenjima, južnokorejski predsednik Jun Suk-jeol je u sredu ponovio da je spreman da obezbedi postepenu ekonomsku pomoć Severnoj Koreji ako ona okonča razvoj nuklearnog oružja i počne denuklearizaciju.
"Bilo kakav dijalog između lidera Juga i Severa, ili pregovori između zvaničnika na radnom nivou, ne bi trebalo da bude politička predstava, već treba da doprinese uspostavljanju suštinskog mira na Korejskom poluostrvu i u severoistočnoj Aziji," rekao je on.
Komentari su bili očigledna kritika samita na kojima su učestvovali njegov prethodnik Mun Džae-in, severnokorejski lider Kim Džong Un i tadašnji američki predsednik. predsednik Donald Tramp.
Uprkos tim sastancima, pregovori o denuklearizaciji su zaustavljeni 2019. i Severna Koreja je rekla da neće odstupiti od svoje samoodbrane, iako je pozvala na prekid sankcija.
Jun je rekao da Južna Koreja nije u poziciji da garantuje bezbednost Severne Koreje ako se odrekne svog nuklearnog oružja, ali da Seul ne želi prinundu promenu statusa kvoa.
Nedavne raketne probe Severne Koreje i razvoj njenog nuklearnog oružja, oživeli su debatu da li bi Južna Koreja trebalo da takođe ima nuklearno oružje.
Jun je rekao da je posvećen Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja (NPT) i da radi sa Sjedinjenim Državama na jačanju „proširenog sistema odvraćanja“
"Od NPT ne treba odustati i toga ću se pridržavati do kraja," kazao je južnokorejski predsednik.