Tajvan je izveo vojne vježbe 11. avgusta, dan nakon što je susjedna Kina završila velike vježbe u Tajvanskom moreuzu.
U tajvanskim vojnim vježbama, koje su trajale gotovo sat vremena, učestvovalo je stotine vojnika i artiljerije.
Ove vježbe su se održavale na južnom dijelu ostrva. Tajvan je održao slične vježbe u istom području 9. avgusta.
Tajvanska vojska je rekla da su obje vježbe planirane ranije i da nisu održane kao odgovor na akcije Pekinga.
Napetosti na tom području porasle su otkad je prošle sedmice predsjednica Predstavničkog doma Kongresa Nancy Pelsoi zajedno s delegacijom američkog Kongresa posjetila Tajvan.
Pelosi je najviši američki zvaničnik koji je posjetio Tajvan u posljednjih nekoliko decenija.
Kina tvrdi da je Tajvan njena teritorija i odbija da isključi mogućnost upotrebe sile kako bi povratila kontrolu nad ostrvom.
Kina i Tajvan razdvojeni su tokom građanskog rata 1940.
Odnosi između Pekinga i Taipeija pogoršali su se od 2016., kada je Tsai Ing-Wen postala predsjednica Tajvana na osnovu platforme nepriznavanja tvrdnji Pekinga da polaže pravo na samoupravno ostrvo.
Tsai i njezina Demokratska progresivna stranka ne smatraju Tajvan dijelom Kine.
Njihova platforma potpada pod široku kinesku definiciju tajvanskog separatizma, koja uključuje one koji zagovaraju identitet ostrva odvojen od kopna.
Kina je 10. avgusta saopštila da ima nultu toleranciju prema "separatističkim aktivnostima" na Tajvanu i potvrdila da će silom zauzeti to ostrvo ako bude potrebno.
Iz kineske vojske su takođe saopštili da su izvršili "različite zadatke" oko Tajvana, ali da će nadalje sprovoditi redovne patrole.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je ukupno 17 kineskih borbenih aviona preletelo 10. avgusta srednju liniju Tajvanskog moreuza, usred nastavka vojnih vježbi u blizini ostrva.
Kineska kancelarija za poslove sa Tajvanom objavila je 10. avgusta bijelu knjigu u kojoj se navodi kako namerava da na ostrvu realizuje niz ekonomskih podsticaja i izvrši vojni pritisak.
Kina je zadnji put izdala bijelu knjigu o Tajvanu 2000. godine.
Tajvansko Vijeće za kopnene poslove, glavno ostrvsko tijelo za donošenje politike o Kini, odbacilo je dokument i reklo da je dokument "pun laži koje su 'pune težnji i zanemaruju činjenice'".
Tajvansko ministarstvo vanjskih poslova pridružilo se u četvrtak Vijeću u odbijanju modela "jedna zemlja, dva sistema" koji je Peking predložio za ostrvo.
Od kasnih 1990-ih, Tajvan se transformisao iz autokratije u demokratiju, a izrazitiji tajvanski identitet se učvrstio.
Izvor: AFP