Ukrajina kaže da je teretni brod koji je prevozio ukradeni ukrajinski ječam i brašno pristao u Libanonu, a ambasador Ukrajine upozorio je zvanični Bejrut da ne kupuje ukradenu robu.
Ukrajinski ambasador Ihor Ostash sastao se 28. jula s libanonskim predsjednikom Michelom Aounom o teretnom brodu pod sirijskom zastavom koji je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.
"Libanonske vlasti obećale su provesti istragu", rekli su za AP iz ukrajinske ambasade. "Nadamo se da će poduzeti druge pravne radnje."
Prema amabasadi, teretni brod Laodicea pristao je u luci Tripoli. Prevozi 5.000 tona brašna i 5.000 tona ječma za koje se sumnja da su uzeti iz ukrajinskih zaliha, priopćila je ambasada.
Brod je isplovio iz krimske luke koja je zatvorena za međunarodnu plovidbu, saopćila je ambasada, prenosi Reuters.
Ministarstvo financija SAD-a sankcioniralo je Laodiceju 2015. godine zbog njezine povezanosti sa sirijskom vladom predsjednika Bašara al-Asada.
Ukrajina je optužila Rusiju za pljačku žita i čelika s njenog teritorija otkako je Moskva napala zemlju krajem februara.
Ukrajinska ambasada u Bejrutu nije dala detalje o tome kako je ječam navodno ukraden iz Ukrajine.
Marine Traffic, web-stranica koja prati promet i lokaciju brodova na moru, potvrdila je da je Laodicea pristala ispred Tripolija 28. jula.
Brod Laodicea isprva je išao prema Siriji, ali je iz nepoznatih razloga preusmjeren u Libanon. Nije bilo jasno iskrcava li se teret u Tripoliju.
Ukrajina je obećala izvoziti pšenicu u Libanon, koji trenutno prolazi kroz sigurnost hrane i gospodarsku krizu koja je usporila uvoz subvencionirane pšenice.
Prema Svjetskom programu za hranu, otprilike polovica stanovništva Libanona nema prehrambene uvjete.
Libanon je uvozio oko 60 posto svoje pšenice iz Ukrajine, ali su te isporuke prekinute invazijom Rusije i blokadom crnomorskih luka.
Brašno u Libanonu nije ukradeno iz Ukrajine, kaže izvor iz uvozne tvrtke
Službenik turske tvrtke za trgovinu žitaricama negirao je u petak da su ječam i brašno na brodu usidrenom u libanonskoj luci ukradeni iz Ukrajine, rekavši da je izvor brašna Rusija.
Dužnosnik tvrtke Loyal Agro Co LTD, koji je odbio otkriti identitet, rekao je Reutersu da je tvrtka željela uvesti 5.000 tona brašna brodom u Libanon kako bi ga prodala privatnim kupcima, a ne libanonskoj vladi.
Reuters nije mogao dobiti odgovor od dužnosnika libanonske vlade za komentar.
Ruska ambasada u Bejrutu priopćila je da nema "nikakvih informacija o sirijskom brodu ili teretu koji je u Libanon dopremila privatna tvrtka".
Rusija je ranije odbacila ukrajinske optužbe da je ukrala ukrajinsko žito.
Dužnosnik tvrtke rekao je da teret nije istovaren i da libanonska carina još nije izdala dozvolu za uvoz jer je carina u procesu istrage ukrajinskih tvrdnji da je Rusija ukrala brašno iz Ukrajine nakon invazije Moskve na zemlju.
Službenik je rekao da je tvrtka dostavila libanonskoj carini dokumentaciju koja pokazuje da je izvor tereta legitiman.
Reutersu su odbili dati dokumente.
Carinik i brodski izvor rekli su Reutersu u četvrtak da luka u Tripoliju nije iskrcala brod zbog sumnje da prevozi ukradenu robu.
Turski, ruski i ukrajinski vojni dužnosnici radili su 28. jula s timom UN-a u Zajedničkom koordinacijskom centru u Istanbulu u okviru sporazuma koji su četiri strane dogovorile prošle sedmice o početku isporuke žita.
Šef humanitarne pomoći UN-a Martin Griffiths rekao je da se nada da bi prva pošiljka iz ukrajinske crnomorske luke mogla isploviti već 29. jula, ali je priznao da se "ključni" detalji za siguran prolaz brodova još uvijek razrađuju.