Mađarski premijer Viktor Orban ostao je pri svom antiimigrantskom stavu u četvrtak, 28 jula, ali je insistirao da on nije ukorenjen u rasizmu, nakon što su njegovni komentari da Mađari ne žele da postanu "narodi mešovite rase" izazvale žestoke reakcije u zemlji i inostranstvu.
Orban je ranije govorio o održavanju "etničke homogenosti" u Mađarskoj, zauzimajući tvrd stav o imigraciji od 2015. godine.
Ali njegovi komentari u subotu, 23. jula, u rumunskoj regiji Transilvanija, gde živi značajna etnička mađarska manjina, da za razliku od zapadnoevropskog "sveta mešovitih rasa" gde su ljudi pomešani sa neevropljanima koji dolaze, Mađarska nije zemlja mešane rase – izazvali su osudu Sjedinjenih Država, Evropske unije, jevrejskih organizacija i intelektualaca.
Tokom istog govora u subotu, Orban je takođe aludirao na gasne komore nacističke Nemačke kada je kritikovao plan Brisela da smanji potražnju za gasom u Evropi za 15 odsto nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Na primer, postoji najnoviji predlog Komisije EU da bi svi treba da smanje potrošnju gasa za 15 odsto. Ne vidim kako bi to trebalo da se sprovede, iako za to postoji nemačko znanje…mislim iz prošlosti", rekao je Orban.
Mađarska je bila jedina članica EU koja se protivila planu za smanjenje gasa, koji je ove nedelje usvojen većinom glasova.
"Ja sam jedini političar u EU koji se zalaže za otvorenu antiimigracionu politiku", rekao je Orban na zajedničkom brifingu sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom u Beču.
"Ovo za nas nije rasno pitanje, ovo je pitanje kulture", dodao je on.
"Dešava se ponekad da kažem nešto na način koji može biti pogrešno shvaćen, ali ... pozicija za koju se zalažem je kulturološki, civilizacijski (zasnovan) stav," istakao je mađarski premijer.
Nehamer je rekao da su njih dvojica razgovarali o Orbanovom govoru.
"Bilo mi je veoma važno da jasno kažem da mi u Austriji u potpunosti odbacujemo bilo kakvo banalizovanje rasizma ili čak antisemitizma," kazao je austrijski kancelar.
Američka ambasada u Budimpešti kasno u sredu objavila je saopštenje u kojem nije pominjala Orbana, ali je navela da osuđuje "sve ideologije, politike i retoriku koji daju kiseonik doktrinama mržnje i podela".
Ranije ove nedelje, potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans je na Tviteru napisao da nema mesta "otrovnom" rasizmu u Evropi koja svoju snagu crpi iz različitosti.
Jevrejske organizacije u Mađarskoj su reagovale u ponedeljak, pozivajući na sastanak sa Orbanom.
Glavni budimpeštanski rabin Zoltan Radnoti rekao je Rojtersu da je bilo kakva komunikacija koja "govori o rasama, čistim rasama i mešanju rasa" neprihvatljiva.
Predsednik Udruženja mađarskih jevrejskih opština Slomo Koveš je kritikovao Orbanov jezik, ali ne veruje da je njegov govor rasistički.
"On je prikazao određeni, vrlo legitiman konzervativni pogled na evropsku i svetsku politiku", rekao je Koveš. Zabrinutost oko povlačenja zapadne civilizacije ili nekontrolisane masovne ilegalne imigracije sa Bliskog istoka bili su deo toga, rekao je predsednik Udruženja mađarskih jevrejskih opština.
Nazvavši Orbanov govor "glupim i opasnim", Međunarodni komitet Aušvica pozvao je EU da nastavi da se distancira od "Orbanovog rasističkog tona i da jasno stavi do znanja svetu da gospodin Orban nema budućnost u Evropi".
Govor podseća preživele Holokausta "na mračna vremena njihovog isključivanja i progona", rekao je potpredsednik organizacije Kristof Hojbner u saopštenju od 26. jula.
Više od pola miliona mađarskih Jevreja sistematski je istrebljeno tokom nacističkog holokausta u Drugom svetskom ratu.
Hojbner je pozvao EU, a posebno austrijskog premijera Nehamera, da zauzme stav uoči posete mađarskog premijera i distancira se od "Orbanovih rasističkih tonova".
U utorak je njegova dugogodišnja savetnica Žuža Hegeduš podnela ostavku, nazvavši njegov govor "čistim nacističkim tekstom", a u četvrtak više od 60 članova Mađarske akademije nauka objavilo je peticiju u kojoj kritikuje njegove opaske o "mešanju rasa".
Tokom brifinga za novinare, Orban je ponovio stavove iz svog otvorenog pisma Žuži Hegeduš, rekavši da njegova vlada ima "nultu toleranciju" prema rasizmu i antisemitizmu.
Austrija je prva zemlja EU koja je ugostila Orbana otkako je u aprilu ubedljivo osvojio četvrti mandat uzastopno.
Mađarski premijer je u prošlosti targetirao migrante iz Afrike i Bliskog istoka, kao i na nevladine organizacije koje ih podržavaju, ograničavajući njihovo pravo na traženje azila i postavljajući barijere na granicama.
Izvor: Reuters