Tekst Temeljnog ugovora prije potpisivanja sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) biće predstavljen stručnoj javnosti Crne Gore, kako bi se provjerila njegova usaglašenost sa pravnim sistemom i time otklonile sve nedoumice.
To je poručeno nakon sastanka predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića i premijera Dritana Abazovića 19. jula povodom konsultacija oko Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC) koji je doveo do krize vlasti ali i tenzija u društvu.
"U interesu Crne Gore i njene evropske budućnosti da se sačuva politička stabilnost i unaprijedi funkcionalnost institucija sistema, kako bi država ispunila prioritetne obaveze iz evropske agende", kaže se u zajedničkom saopštenju Abazovića i Đukanovića.
Podsjetimo, Vlada Crne Gore je na sjednici 18. jula verifikovala Temeljni ugovor koji je usvojila 8. jula, iako su iz Socijaldemokratske partije (SDP) i Demokratske partije socijalista (DPS) najavili povlačenje svoje podrške ukoliko se to desi.
Zbog usvojenog Ugovora ispred Vlade je održano više protesta.
Ipak, sagovornici su se danas saglasili da je politički fokus potrebno usmjeriti na dijalog svih parlamentarnih partija o obezbjeđivanju potrebnog konsenzusa za izbor članova Sudskog savjeta, sudija Ustavnog suda i pokretanje procedura za izbor VDT-a.
"To bi bio i najbolji prilog stabilnosti i ukupnom prosperitetu crnogorske države i društva", ocijenjeno je na sastanku.
DPS i SDP su, kao i značajan dio civilnog sektora i javnosti Crne Gore, zahtijevali da se prije usvajanja Temeljnog ugovora obave široke konsultacije i javna rasprava, te da se čuje riječ struke.
Ipak, Vlada je za samo desetak dana usvojila tekst nakon što se Abazović u Srbiji sastao 30. juna sa patrijarhom SPC Porfirijem, koji je izjavio "da je u razgovorima sa Vladom Crne Gore postignuta saglasnost oko Temeljnog ugovora".
U Ugovoru se, između ostalog, za SPC priznaje pravni subjektivitet i kontinuitet od 1219. godine, SPC se daju javno-pravna ovlašćenja, a država se obavezala da uknjiži i neupisane nepokretnosti u vlasništvu eparhija te crkve u Crnoj Gori.
Takođe je otvorena mogućnost uvođenja vjeronauke u javnim obrazovnim ustanovama.
Manjinska Vlada premijera Dritana Abazovića je izglasana 28. aprila glasovima 16 poslanika partija – URA, prosrpske Socijalističke narodne partije, Socijaldemokratske partije i nacionalnih stranaka Albanaca, Bošnjaka i Hrvata.
Podržava je i 29 poslanika Demokratske partije socijalista predsjednika Đukanovića, koja nema svoje predstavnike u Vladi.
Vladu je podržalo 45 od ukupno 81 poslanika.