Zaposleni u institucijama na severu Kosova, koji plate dobijaju iz budžeta Vlade Srbije, ipak će moći da koriste svoje godišnje odmore, potvrđeno je u utorak za Radio Slobodna Evropa.
Radnici iz zdravstvenog i obrazovnog sektora, koji funkcionišu u sistemu Srbije, su 1. jula svedočili za RSE da im je stigla "usmena naredba" da zbog političke situacije do daljneg ne mogu da koriste svoje godišnje odmore.
Svi sagovornici RSE su insistirali na anonimnosti zbog straha da ne ugroze svoja radna mesta.
U međuvremenu je 5. jula jedan zaposleni u obrazovnom sistemu potvrdio da će prosvetni radnici biti slobodni da koriste godišnje odmore do 1. avgusta, a da će nakon toga morati da se javljaju na posao.
Isto su potvrdili i radnici iz zdravstvenog sektora.
Direktor Kliničko-bolničkog centra u Severnoj Mitrovici, Zlatan Elek, je 1. i 4. jula bio nedostupan za izjavu oko godišnjih odmora.
Međutim, u telefonskom razgovoru od 5. jula, Elek za RSE potvrđuje da radnici zdravstvenog sistema mogu da koriste godišnje odmore, dok je prethodna svedočenja zaposlenih o tome da ne mogu nazvao "dezinformacijama".
Cela situacija oko zabrane godišnjih odmora je nastala nakon što je Vlada Kosova 29. juna uvela Srbiji recipročne mere oko ličnih dokumenata, kao i odluku o preregistraciji automobila sa oznakama gradova na Kosovu koje izdaju organi Srbije – na RKS (Republika Kosovo) tablice.
Te tablice, koje su se uglavnom koristile na severu Kosova, zvanična Priština godinama je smatrala nelegalnim, ali ih je do prošle godine tolerisala.
Državni vrh Srbije je oštro je reagovao na ovu odluku Kosova, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ocenio da neće dopustiti progon Srba.
U međuvremenu je premijer Kosova Aljbin Kurti 3. jula pozvao sve pripadnike srpske zajednice da "ilegalne registarske tablice zamene legalnim RKS tablicama".
Podvukao je i neke olakšice pod kojima će se odvijati proces preregistracije kao što je registracija bez plaćanja carine i tehničkog pregleda.
Na to je odgovorio direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije Petar Petković uz poruku da "ova provokacija i pokušaj oduzimanja srpskih vozila neće proći".
Zdravstveni i obrazovni sektor u srpskim sredinama na Kosovu funkcioniše u sistemu Srbije, a zaposleni u tim institucijama često kao "radnu obavezu" imaju odlazak na proteste zbog političke situacije ili na barikade, pa čak i na kosovske izbore, kada su uglavnom trebali da podrže Srpsku listu, vodeću srpsku političku partiju na Kosovu.
Srpska lista je formirana uz podršku Beograda 2013. godine i od tada učestvuje u svim lokalnim i centralnim institucijama Kosova, dok je druge opozicione partije gotovo eliminisala.
Veliki broj Srba na Kosovu je zaposlen u institucijama Srbije, odnosno njihova egzistencija zavisi od plata koje obezbeđuje Beograd.
Iz bužeta Srbije za 2021. godinu za Kosovo je izdvojeno oko 91,8 miliona evra, a većina od tog iznosa, oko 67,7 miliona evra, ide Kancelariji za Kosovo.