Dostupni linkovi

Lažna dojava o bombi u kliničkom centru u Banjaluci okvalifikovana kao terorizam


Univerzitetsko-klinički centar u Banjaluci, 14. februar 2019.
Univerzitetsko-klinički centar u Banjaluci, 14. februar 2019.

Dojava o postavljenoj bombi u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske (UKC RS) je dežurni tužilac Okružnog tužilaštva Banjaluka okvalifikovao kao terorizam, saopšteno je iz Policijske uprave Banjaluka u četvrtak, 2. juna.

Ova zdravstvena ustanova je u četvrtak ujutro, 2. juna, dobila prijetnju da je u njoj postavljena bomba, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) u ovoj PU.

Iz uprave je potvrđeno da su policijski službenici protivdiverzionim pregledom UKC utvrdili da nema prijetnji po bezbjednost.

O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog tužilaštva Banjaluka, koji je događaj kvalifikovao kao krivično djelo terorizam.

UKC RS se vratio normalnom radu, nakon što je policija pregledom prostorija ustanovila da je dojava o postavljenoj bombi lažna, rekao je novinarima Vlado Đajić, direktor UKC RS.

Većina bolesnika i zdravstvenih radnika je morala da napusti prostorije UKC, ali su se nakon što je utvrđeno da je dojava lažna, vratili u zgradu.

Đajić je istakao da sve ambulante, sale, odjeljenja i kabineti rade normalno.

"Ostaje gorčina i zgroženost svih zdravstvenih radnika da se, pored škola, napadi i prijetnje upućuju i zdravstvenim ustanovama. Nadam se da ovo neće ponoviti", rekao je Đajić na konferenciji za novinare.

Pohvalio je svoje saradnike i pripadnike MUP-a, dodajući da su nakon dojave o eksplozivnoj napravi, evakuisani zdravstveni radnici i pacijenti koji su mogli da se evakuišu.

Napomenuo je da nijedan pacijent nije bio ugrožen i da su svi teški bolesnici koji su zahtijevali kiseonik i prisustvo ljekara i sestara imali zdravstvene radnike uz sebe.

Sve češće dojave o postavljenim bombama

Dan ranije, 1. juna, na području Republike Srpske, entiteta u Bosni i Hercegovini, policiji je prijavljeno da je u 429 osnovnih i srednjih škola širom tog entiteta zaprimilo e-mail s porukom prijetećeg sadržaja.

Policija je saopštila da je utvrđeno nekoliko IP adresa iz inostranstva.

Policiji Kantona Sarajevo dojavljeno je da su postavljene bombe u zgradi Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH), kao i zgradama Vrhovnog suda Federacije BiH (jednog od dva bh. entiteta) i Kantonalnog suda u Sarajevu, saopšteno je iz ove institucije u četvrtak, 2. juna.

Dan ranije, dojave o podmetnutim bombama upućene su i na adrese policijskih uprava Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo (KS), jednog od 10 kantona u entitetu Federacija BiH.

Naknadno je policija saopštila da su dojave bile lažne.

Krajem maja, dojave o bombama su stigle i na adrese više od 110 osnovnih i srednjih škola u Kantonu Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo, Opštine Centar Sarajevo i Opštinskog suda u Sarajevu.

U Srbiji su u posljednjih nekoliko sedmica učestale lažne dojave o bombama. Pripadnici tamošnjih bezbjednosnih službi su identifikovali više zemalja iz kojih su stizale prijeteće poruke i lažne dojave o bombama na adrese javnih objekata u Srbiji, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije 18. maja.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG