Dostupni linkovi

Rusija tvrdi da se skoro 1.000 Ukrajinaca 'predalo' u Mariupolju


Ukrajinski vojnici u autobusu nakon što su 17. maja izvučeni iz čeličane Azovstal na teritorij koju drže separatisti u istočnoj Ukrajini.
Ukrajinski vojnici u autobusu nakon što su 17. maja izvučeni iz čeličane Azovstal na teritorij koju drže separatisti u istočnoj Ukrajini.

Rusija kaže da se skoro 1.000 ukrajinskih boraca skrivenih u čeličani Azovstal -- njihovom posljednjem uporištu u opkoljenom južnom ukrajinskom lučkom gradu Mariupolju -- predalo.

Portparol Ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov rekao je 18. maja da su se 694 ukrajinska borca na Azovstalu "predala" u protekla 24 sata, uključujući 29 ranjenih vojnika.

Konašenkov je rekao da je 265 ukrajinskih vojnika, uključujući 51 ranjenog, položilo oružje u prethodna 24 sata.

Time je ukupan broj ukrajinskih vojnika koji su napustili fabriku ove sedmice 959. Svi su navodno prebačeni na teritoriju u istočnoj Ukrajini koju kontrolišu separatisti koje podržava Kremlj.

Ukrajinske vlasti nisu potvrdile te brojke.

Dana 17. maja, zamjenica ukrajinskog ministra odbrane Hanna Malyar rekla je da su pregovori za oslobađanje boraca u toku, kao i planovi za izvlačenje onih koji su još uvijek unutar velike čeličane.

Ona je dodala da Kijev neće otkriti koliko je boraca ostalo unutra dok svi ne budu sigurni.

Mariupolj je bio mjesto nekih od najtežih borbi otkako je Rusija 24. februara započela svoj rat protiv Ukrajine.

Kijev je rekao da se nada da će razmijeniti predate ukrajinske borce za ruske ratne zarobljenike. Rusija tek treba da potvrdi da li će vojnici biti dio razmjene zarobljenika, ali neki poslanici u Moskvi oštro su bili protiv takvog poteza.

Izvještaji procjenjuju da je čak 2.000 ukrajinskih boraca bilo skriveno u Azovstalovom prostranom lavirintu tunela i bunkera.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da su u trenutne pregovore "uključeni najutjecajniji međunarodni posrednici".

Na osnovu izvještaja AP, Reutersa, AFP-a i dpa

XS
SM
MD
LG