Dostupni linkovi

Poslije ruske invazije ni na Međunarodnoj svemirskoj stanici nije isto


Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS/ISS) koju su snimili članovi posade Ekspedicije 56 iz svemirskog broda Sojuz nakon iskopčavanja, 4. oktobra 2018.
Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS/ISS) koju su snimili članovi posade Ekspedicije 56 iz svemirskog broda Sojuz nakon iskopčavanja, 4. oktobra 2018.

Uprkos dvodecenijskoj saradnji SAD i Rusije na izgradnji i održavanju Međunarodne svemirske stanice, ruska invazija na Ukrajinu i geopolitiče tenzije povezane s agresijom doveli su u pitanje budućnost svemirske laboratorije, pišu svjetski mediji.

Poruke šefa Roskosmosa

Kao odgovor na američke kritike ruske invazije na Ukrajinu, Dmitrij Rogozin, političar i direktor Roskosmosa, prijetio da će srušiti Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS) u SAD i rekao da bi NASA mogla da "leti u svemiru na svojim metlama", piše londonski Tajms (The Times).

NASA je pokušala da smiri uznemirenost nakon što je ruska državna novinska agencija objavila video za koji tvrdi da ga je napravio Roskosmos, a koji prikazuje kosmonaute kako otkidaju svoj segment sa MSS-a i mašu zbogom američkom kolegi kojeg treba da prevezu kući kasnije ovog mjeseca.

Rusija i SAD su primarni partneri u savezu 15 zemalja koji upravlja MSS-om i na kojoj su, ukazuje Tajms, održavali neprekidno prisustvo posade već 21 godinu, uzdižući se iznad geopolitičkog haosa i diplomatskih tenzija. Međutim, dok NASA-ini kontrolori leta u svemirskom centru Džonson u Hjustonu (Johnson Space Centre) izvještavaju o nastavku mirnih i prijateljskih odnosa sa kolegama u Moskvi, Rogozin se javno oglasio.

U jednoj od svojih objava na aplikaciji Telegram sugerisao je da bi sankcije mogle da okončaju sposobnost Rusije da obezbijedi sisteme za kontrolu pogona za MSS. To bi, kako je rekao, uzrokovalo pad "u more ili na kopno" uz šta je priložio mapu regiona koji su navodno u opasnosti od udara MSS-a. Rogozin se također podsmijavao NATO-u, postavljajući na Tviteru (Twitter) crtani film Toma i Džerija koji prikazuje Rusiju kao grabežljivu mačku i NATO kao preplašenog miša.

U stvarnosti, ukazuje Tajms, budućnost Rusije u svemiru je nesigurna, dok NASA-ina nije. Svemirski program Roskosmosa koji je zastario godinama je osujećen korupcijom i sputan tehnološkom stagnacijom. NASA, koja se nekada oslanjala isključivo na Rusiju za prevoz američkih astronauta u svemir, sada računa da će ih u budućnosti prevoziti SpaceX Crew Dragon.

Vraćanje ordena Rusiji

Video koji prikazuje ruske kosmonaute kako napuštaju američkog astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici izazvao je talas razmjene poruka bivšeg astronauta NASA-e i šefa ruskog svemirskog programa na društvenim mrežama prošle sedmice, napisao je Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).

Bivši astronaut američke Nacionalne uprave za aeronautiku i svemir Skot Keli (Scott Kelly), koji je proveo skoro godinu dana na MSS-u, rekao je da je uvrijeđen prošlosedmičnim video snimkom koji je, prema saopštenju ruske državne novinske agencije napravio Roskosmos.

Rasprava je okončana tako što je šef Roskosmosa, Dmitrij Rogozin blokirao Kelija na svom Tviter nalogu, nakon čega je, dodaje list, Keli odlučio da ruskoj ambasadi u Vašingtonu vrati orden koji mu je 2011. dodijelio tadašnji predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev za "Zasluge u istraživanju svermira".

"Molim vas dajte to jednoj ruskoj majci čiji je sin poginuo u ovom nepravednom ratu", napisao je Keli na ruskom jeziku.

Roskosmos, koji igra vitalnu ulogu u podršci laboratorije u orbiti, gdje astronauti i kosmonauti sprovode istraživanja, nedavno je iznio sumnju u svoje buduće učešće u MSS dok je, ističe Volstrit džurnal, Rusija također objavila da obustavlja isporuke raketnih motora za SAD.

Na MSS-u se trenutno nalazi sedam ljudi: kosmonauti Roskosmosa Anton Škaplerov i Pjotr Dubrov; astronaut Evropske svemirske agencije Matijas Maurer (Matthias), te NASA-ini astronauti Radža Čari (Raja Chari), Tomas Maršbern (Thomas Marshburn), Kajila Baron (Kaila Barron) i Mark Vande Hei.

Povratak američkog astronauta kući

Američki astronaut Mark Vande Hei preživio je skoro godinu dana u svemiru, ali sada se suočava sa onim što bi mogao da bude njegov najzahtjevniji zadatak: vožnja ruskom kapsulom nazad na Zemlju usred produbljivanja tenzija između dvije zemlje, piše Asošiejtid pres (Associated Press).

NASA insistira na tome da povratak Vande Heia kući 30. marta ostaje nepromijenjen, iako je ruska invazija na Ukrajinu rezultirala otkazanim lansiranjima, raskinutim ugovorima i eskalirajućim ratom riječima lidera ruske svemirske agencije.

Dok SpaceX nije počeo da lansira astronaute 2020., Amerikanci su se vozili ruskim kapsulama Sojuz za desetine miliona dolara po mjestu, ističe AP i dodaje da je Vande Hei stigao na MSS prošlog aprila lansiranjem Sojuza iz Kazahstana sa Pjotrom Dubrovom i još jednim Rusom. On i Dubrov su u oktobru ostali duplo duže nego obično, zbog ruske filmske ekipe koja je tamo snimala film.

Kako se situacija 416 kilometara ispod intenzivirala prošlog mjeseca, Vande Hei je priznao da izbjegava razgovore o Ukrajini sa Dubrovom i Antonom Škaplerovom, njihovim ruskim komandantom. "Nismo o tome previše pričali. Nisam siguran da zaista želimo da se bavimo time", rekao je Vande Hei koji je u utorak, 15. marta oborio američki rekord boravka u svemiru od 340 dana.

NASA, kao i svemirske agencije Evrope, Japana i Kanade, žele da Međunarodna svemirska stanica radi do 2030. godine dok se, ističu AP, Rusi nisu obavezali dalje od prvobitnog plana o završetku njenog rada, 2024.

Simbol saradnje ali i diplomatske poluge

Iako je ruska invazija na Ukrajinu povećala tenzije između Sjedinjenih Država i Rusije na nivoe koji nisu viđeni od Hladnog rata to, prema pisanju Vašington posta (The Washington Post), nije uticalo na partnerstvo zemalja u svemiru, koje traje više od dvije decenije.

"Sve te aktivnosti nastavljene su 20 godina i ništa se nije promijenilo u posljednja tri nedjelje", rekao je 14. marta Džoel Montalbano (Joel), voditelj programa NASA-ine svemirske stanice odbacujući svaku pretpostavku da Vande Hei neće letjeti kući sa svojim ruskim kolegama prema rasporedu.

Na pitanje priprema li se NASA za raskid partnerstva, Montalbano nije dao direktan odgovor, rekavši samo da u ovom trenutku nema naznaka da ruske kolege "žele učiniti nešto drugačije".

"Timovi nastavljaju da rade zajedno", rekao je Montalbano. "Da li su svjesni šta se dešava na Zemlji? Apsolutno. Ali timovi su profesionalni. Astronauti i kosmonauti su neke od najprofesionalnijih grupa koje ste ikada vidjeli. (…) I zaista nema tenzija unutar tima. To je ono za šta su oni obučeni da rade, i oni gore rade taj posao."

Ipak, nekoliko savjetnika NASA-e pozvalo je agenciju da razmisli o planovima za vanredne situacije koji bi bili potrebni u najgorem slučaju. Šef Instituta za svemirsku politiku na Univerzitetu Džordž Vašington (George Washington University) smatra da bi NASA i Bijela kuća trebale razmišljati o alternativama, jer partnerstvo "nije neranjivo".

Sličan stav iznio je Homer Hikmen (Hickam), bivši NASA-in inženjer i savjetnik američkog Nacionalnog svemirskog vijeća, koji je u rubrici "Mišljenja" Vašington posta napisao da Međunarodna svemirska stanica ne smije biti imuna na oštre sankcije Zapada prema Rusiji.

Vrijeme je za prekid partnerstva s Rusijom - čak i ako bi, kao što se čini gotovo izvjesnim, to značilo prijevremeno zatvaranje i razgradnju svemirske stanice, napisao je Hikmen, dodajući kako je trenutna realpolitika MSS-a takva da ona nije samo simbol saradnje između SAD i Rusa, već pruža i određenu dozu diplomatske poluge te da je činjenica da je Rusiji MSS potrebna puno više nego SAD.

"Više od dvije decenije partnerstvo je vrlo dobro funkcionisalo - svaka strana je imala koristi od znanja druge strane, a između američkih i ruskih inženjera te astronauta i kosmonauta izrasla su mnoga prijateljstva. Međutim sada, s bezobzirnim ratom jednog od glavnih partnera MSS-a, NASA jednostavno ne može da nastavi kao da je sve normalno - jer jednostavno nije", napisao je Hikmen u rubrici "Mišljenja" za Vašington post.

XS
SM
MD
LG