Dostupni linkovi

Zvaničnik NATO-a kaže da vazdušni prostor iznad Kosova ostaje otvoren


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Vazdušni prostor iznad Kosova ostaje otvoren - kazao je zvaničnik NATO-a za Radio Slobodna Evropa (RSE).

"Komandant KFOR-a [Međunarodne snaga na Kosovu pod vođstvom NATO-a] zadržava primarna ovlašćenja za korišćenje donjeg vazdušnog prostora iznad Kosova, u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 iz 1999. godine", naveo je zvaničnik NATO-a.

"KFOR ostaje", dodaje se, "u potpunosti fokusiran na svakodnevnu implementaciju svog mandata UN-a kako bi obezbedio sigurno i bezbedno okruženje i slobodu pokreta za sve zajednice koje žive na Kosovu".

Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu 24. februara, Evropska unija je 27. februara uvela ekonomske sankcije Moskvi, uključujući zatvaranje vazdušnog prostora.

Isto su odlučile i Sjedinjene Države 2. marta

Od zemalja Zapadnog Balkana, vazdušni prostor Rusiji su zabranile Albanija i Severna Makedonija.

Crna Gora je pokrenula proceduru za donošenje odluke o zatvaranju vazdušnog prostora za ruske avione, dok su Srbija i Bosna i Hercegovina protiv takve odluke.

Za bezbednost vazdušnog prostora Kosova odgovoran je komandant Misije KFOR-a, odnosno NATO, u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN-a i Vojno-tehničkim sporazumom iz 1999. godine.

Niskim vazdušnim prostorom Kosova upravlja Kosovska agencija za vazdušne navigacijske usluge, koja pruža usluge civilnim letovima iznad vazdušnog prostora Kosova tokom sletanja i poletanja sa prištinskog aerodroma.

Visoki vazdušni prostor iznad 6.250 metara je otvoren za civilne letove 2014. i pod kontrolom je Mađarske, odnosno HungaroControla, koji pruža tehničke usluge za kontrolu saobraćaja na toj visini.

HungaroControl je najpre imao petogodišnji sporazum za kontrolu visokog vazdušnog prostora Kosova, a s obzirom da Kosovo u međuvremenu nije uspelo da ispuni uslove, taj sporazum je produžen na neodređeni period, u dogovoru sa NATO-om.

XS
SM
MD
LG