Vlada Srbije usvojila je Uredbu o privremenoj meri ograničavanja cene gasa, saopšteno je iz Vlade.
Kako se navodi u saopštenju 3. marta, usvojena je odluka čiji pun naziv je Uredba o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Republici Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu prirodnog gasa.
"Uredba ima za cilj otklanjanje posledica skoka cene prirodnog gasa kako bi se obezbedilo normalno snabdevanje svih potrošača ovim energentom", dodaje se.
Vlada navodi da je ta uredba doneta usled globalnog poremećaja na tržištu prirodnog gasa i naglog skoka cene ovog energenta u Evropi, a u cilju sigurnog snabdevanja, zaštite privrede i građana koji koriste taj energent.
"Bilo je neophodno da se subjektima koji obavljaju delatnost snabdevanja prirodnim gasom obezbediti pravo na nadoknadu razlike u ceni tog energenta nabavljenog iz uvoza i cene iz uvoza koja se koristila za obračun za dalju prodaju snabdevačima i kupcima za novembar 2021.", saopšteno je.
Dodaje se da je bilo potrebno obezbediti i pravo na nadoknadu razlike u trenutnoj ceni prirodnog gasa proizvedenog u Srbiji u odnosu na novembar 2021.
"Ti energetski subjekti prinuđeni su da ovaj energent uvoze po višestruko višoj ceni od cene koja je bila tog meseca", zaključila je Vlada.
Na sednici Vlade 3. marta Miroslav Tomašević imenovan je za vršioca dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije.
Takođe, usvojen je Zaključak o potrebi formiranja radnih grupa za praćenje stanja na privrednom i finansijskom tržištu i stabilnog, kontinuiranog snabdevanja hranom i energentima.
Po podacima Agencije za energetiku, Srbija iz domaće proizvodnje podmiruje oko 13 odsto potreba za prirodnim gasom, dok ostatak uvozi iz Rusije od Gasproma.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nakon službene posete Rusiji 25. novembra da će u narednih šest meseci cena ruskog gasa za Srbiju neće biti nepromenjena - 270 dolara za hiljadu kubnih metara.
Posle invazije Rusije na Ukrajinu koja traje od 24. februara, sankcija Moskvi od strane Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država i odluke Nemačke da ne pokrene gasovod Severni tok 2, cena gasa u Evropi 2. marta porasla je 60 odsto i premašila 2.200 dolara za hiljadu kubnih metara.