Dostupni linkovi

Pozivi u Italiji za istragu o svešteničkom seksualnom zlostavljanju


Papa Franjo predvodi misu povodom Svjetskog dana mira, 1. januar 2022.
Papa Franjo predvodi misu povodom Svjetskog dana mira, 1. januar 2022.

Poslije niza istraga širom svijeta o slučajevima zlostavljanja koja su počinili katolički sveštenici, aktivisti u Italiji traže da se slična akcija sprovede i u toj zemlji koja se dosad opirala takvim pozivima i u kojoj Rimokatolička crkva ima posebnu težinu, pišu svjetski mediji.

Čitamo vam: Pozivi u Italiji za istragu o svešteničkom seksualnom zlostavljanju
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:06:28 0:00
Direktan link

'Pandorina kutija'

Italija je "Pandorina kutija" skrivenog seksualnog zlostavljanja kojeg su počinili sveštenici, tvrdi visoki zvaničnik Vatikana dok aktivisti traže istragu zbog sumnji da su sveštenici zlostavljali do milion žrtava, napisao je Tajms (The Times).

Devet grupa za borbu protiv zlostavljanja pokrenulo je kampanju za istragu pod nazivom "Iza velike tišine" koju vodi Frančesko Zanardi (Francesko), koga je sveštenik zlostavljao dok je bio tinejdžer, napisao je londonski list. On je rekao da je situacija kritična i da "ako Italija to ne učini sada, to se možda nikada neće dogoditi".

Poziv dolazi nedjeljama nakon što je istraga u Njemačkoj otkrila 497 slučajeva zlostavljanja od Drugog svjetskog rata. Prošle godine je, dodaje Tajms, francuska istraga izvijestila da je više od 200.000 djece zlostavljano od strane sveštenika u posljednjih sedam decenija.

"Francuska ima 20.000 sveštenika, Italija 52.000, a vjerujem da bi broj žrtava ovdje mogao da bude i do milion", upozorio je Zanardi posebno spomenuvši papu Benedikta koji je, kako je rekao, zatvarao oči pred sveštenicima zlostavljačima tokom svoje nadbiskupske službe u Njemačkoj od 1977. do 1982. godine.

Otac Hans Zolner, koji je glavni papin stručnjak koji se bavi pitanjima zlostavljanja u crkvi, rekao je da istrage u Francuskoj i Njemačkoj moraju biti popraćene sličnim akcijama u Italiji. "Potrebna je istraga, ali niko ne želi da otvori ovu Pandorinu kutiju", kazao je za Tajms.

Podjele među biskupima

Kampanja konzorcija italijanskih grupa je najnoviji potez u cijelom svijetu kojim se Katolička crkva prisiljava da utvrdi punu skalu svešteničkog seksualnog zlostavljanja koje ju je koštalo milione dolara odštete žrtvama, napisao je Rojters (Reuters) ističući da su biskupi u Italiji podijeljeni oko toga kakvu istragu treba provesti.

Grupe žrtava kažu da je hiljade slučajeva skriveno u crkvenim arhivima te se kampanjom pod heštegom #ItalyChurchToo želi izvršiti pritisak na talijansku vladu da istraži prošlo i sadašnje zlostavljanje u Crkvi ili da Crkva naruči nezavisnu istragu.

Iako su predstavnici žrtava i pojedini stručnjaci za pitanja zlostavljanja unutar Crkve upozorili da interna istraga neće biti ubjedljiva, neki biskupi tvrde da Crkva ima resurse, kao što su biskupijski odbori za borbu protiv zlostavljanja, te da treba sama da obavi posao.

U maju bi, dodaje Rojters, na plenarnoj sjednici trebala biti donesena odluka o izboru novog predsjednika Italijanske biskupske konferencije i svaka istraga bi se trebala provoditi tokom njegovog petogodišnjeg mandata.

Papa Franjo izrazio je sram zbog nesposobnosti Crkve da se nosi sa slučajevima seksualnog zlostavljanja i rekao da Crkva mora biti "sigurna kuća za sve". Bivši papa Benedikt priznao je da je došlo do grešaka u rješavanju slučajeva seksualnog zlostavljanja dok je bio nadbiskup u Minhenu i tražio je oprost.

Sumnje u podatke

Predstavnici žrtava seksualnog zlostavljanja u italijanskim crkvama priznali su da je za razliku od istraga u drugim evropskim država, kontekst daleko komplikovaniji u Italiji s obzirom na ogromnu političku, ekonomsku i društvenu težinu koju crkva ima u papinom dvorištu, napisao je Asošiejtid pres (The Associated Press).

Uticaj crkve rezultirao je oklijevanjem tužilaca da istraže slučajeve svešteničkog zlostavljanja, odbijanjem poslanika da podrže parlamentarne istrage i nezainteresovanošću italijanske javnosti, rekli su organizatori kampanje #ItalyChurchToo.

Osjećajući sve veći pritisak, italijanska biskupska konferencija je počela da raspravlja o nekoj vrsti istrage. Međutim, dodaje AP, odlazeći šef konferencije, kardinal Galtiero Baseti (Gualtiero Basseti), smanjio je ta očekivanja, insistirajući više na "kvalitativnoj" istrazi nego na kvantitativnoj, naglašavajući da se konferencija u cjelini mora složiti sa tim.

Organizatori kampanje #ItalyChurchToo rekli su da sumnjaju da će bilo kakva istraga koju je preduzela italijanska crkva dati prave brojke. Sadašnji prijedlog bi obuhvatio podatke po novom eparhijskom programu za saslušanje žrtava, dok program vode italijanski biskupi i vjerski poglavari.

"Pošto nisu nezavisni, to ne može biti izvor podataka", rekla je Paola Lazarini (Lazzarini) iz udruženja Žene za crkvu koje učestvuje u kampanji, dodajući kako ipak postoji nada da će s "promjenom predsjedništva (biskupske konferencije) doći do drugačijeg prijedloga".

Korak ka pravdi

Italija se do sada opirala pozivima na nezavisnu istragu o tome kako je Rimokatolička crkva postupala u slučajevima seksualnog zlostavljanja, ističe Njujork tajms (The News York Times).

U brojnim zemljama — uključujući Australiju, Francusku, Irsku i Sjedinjene Države — crkva je dozvolila izvjesnu kontrolu njenih postupaka. Ali do sada se Crkva u Italiji odupirala pozivima na nezavisnu istragu, čak i nakon što je papa Franjo 2019. održao značajan sastanak o seksualnom zlostavljanju i pozvao na "okrutnu borbu protiv zlostavljanja maloljetnika".

Istraga bi bila "prvi korak ka pravdi na koju žrtve i porodice imaju pravo", rekla je Ludovika Euđenio (Ludovica Eugenio), novinarka katoličkog nedeljnika koji je dio novoformirane grupe koja u kampanji koristi hashtag #ItalyChurchToo.

Govoreći na konferenciji za novinare 15. februara, Euđenio je rekla da preživjeli, advokati i aktivisti žele da Crkva u Italiji "preuzme odgovornost za zlostavljanja, zataškavanje i napuštanje žrtava" koje nisu saslušane niti im je data kompenzacija. Pozvala je italijanski parlament da poboljša postojeće i izradi nove zakone kako bi se olakšalo prijavljivanje i suđenje slučajeva svešteničkog zlostavljanja.

Nekoliko žrtava zlostavljanja koji su govorili na konferenciji za novinare u utorak je reklo da u prošlosti crkveni zvaničnici nisu slušali njihove žalbe, da im nisu vjerovali ili su pokušali da ih podmite kako bi odustali od nastojanja da nasilnike privedu pravdi.

Komitet Ujedinjenih nacija (UN) za prava djeteta je 2019. godine kritikovao Italiju zbog nedovoljne zaštite maloljetnika od seksualne eksploatacije. Komitet je posebno izrazio zabrinutost "zbog brojnih slučajeva seksualnog zlostavljanja djece od strane vjerskog osoblja Katoličke crkve" i "malog broja istraga i krivičnog gonjenja" tih zločina.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG