Dostupni linkovi

Američki ambasador u Srbiji razočaran optužbama premijerke Srbije


Ambasador SAD-a u Srbiji Entoni Godfri i premijerka Srbije Ana Brnabić na ceremoniji u decembru 2021.
Ambasador SAD-a u Srbiji Entoni Godfri i premijerka Srbije Ana Brnabić na ceremoniji u decembru 2021.

Odlažeći ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri (Anthony Godfrey) izjavio je za Nedeljnik da je bio razočaran optužbama premijerke Srbije da su SAD finansirale ekološke proteste u Srbiji.

Izdvojeni su milioni dolara kako bi Srbija lakše stigla do ciljeva koje je sama postavila pred sebe, a to je da brže napreduje do Evropske unije, dodao je on.

"Zato sam bio veoma razočaran kada sam čuo te optužbe. Posebno me je razočaralo što je to izgovorila premijerka (Ana) Brnabić, koja je bila sjajna partnerka na nekoliko projekata", izjavio je Godfri i dodao da takve izjave počinju da liče na početak političke kampanje.

Vanredni parlamentarni, redovni predsednički i lokalni izbori za Beograd, najavljeni su u Srbiji za 3. april.

Premijerka Ana Brnabić je na konferenciji za medije 20. januara rekla da nema reči „kojima bi opisala licemerje stranaca koji finansiraju ove (ekološke, prim. aut.) organizacije i proteste“. Ona je precizirala da je reč o "organizacijama iz Amerike, Nemačke, Velike Britanije".

Brnabić je ovo izjavila na konferenciji za novinare na kojoj je objavila da je donela odluku o prekidu saradnje sa međunarodnom rudarskom kompanijom "Rio Tinto" koja je planirala izgradnju rudnika litijuma i bora u zapadnoj Srbiji, a nakon više protesta i blokada saobraćajnica koje su organizovale ekološke organizacije.

Više međunarodnih organizacija je nakon te izjave za Radio Slobodna Evropa (RSE) demantovalo da finansiraju ekološke i opozicione proteste u Srbiji.

Kada je reč o protestima protiv rudarske kompanije Rio Tinto, Godfri je naveo da dozvola za iskopavanje na teritoriji Srbije treba da bude odluka građana i vlasti, ali da je jadarit "neverovatna" šansa za Srbiju.

Dodao je i da je bio razočaran što se ekološki protesti nisu osvrnuli i na, kako je ocenio, mnogo realističnije probleme poput struje koja se dobija od lignitnog uglja, deponija, i kanalizacije koja se izliva u reke.

"Odmah su počele da mi se javljaju američke kompanije, da me pitaju šta ovo znači za njihove planove i kako investirati tamo gde je nepredvidivo. I u pravu su. Reputaciju zemlje koja privlači investicije je teško steći, a mnogo lako izgubiti. Ponavljam, zato se nadam da ova priča nije završena, ali da će ta odluka svakako biti na građanima Srbije i vladi", naveo je Godfri.

On je izrazio zabrinutost i zbog stanja u medijima u Srbiji zbog polarizacije, ali i zbog toga što se, kako je naveo, mediji koriste za sticanje nepravedne prednosti, za napade na političke protivnike, za širenje netačnih informacija ili dezinformacija.

Godfri je ocenio i da je Srbija "zemlja koja i dalje traga za svojim putem".

XS
SM
MD
LG