"Ne osećam se dužan državi što mi je dala novac". Tako student psihologije iz Beograda Živan Radosavljević gleda na 'poklon novac' koji vlasti u Srbiji iz budžeta isplaćuju mladim ljudima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će država po drugi put zainteresovanim mladim ljudima od 16 do 29 godina isplatiti po 100 evra.
Ovo je drugi put u dva meseca da država isplaćuje mlade ljude u Srbiji, a za prethodnih 100 evra, prema zvaničnim podacima, prijavilo se preko milion građana.
Prema rečima Vučića, novih 100 evra biće isplaćeno zainteresovanima posle izbora koji su najavljeni za 3. april.
On je naveo da je to "način da pokažemo brigu za mlade".
Novac im je dobrodošao, kažu mladi sagovornici Radija Slobodna Evropa (RSE) iz Beograda, ali smatraju da država i njene institucije građanima treba da pruže mnogo više.
"Mi smo studenti i oboje radimo. Ne zato što volimo već zato što moramo. Da bismo imali više od pukog ručka u menzi i hemijske olovke da podvučemo iskopiranu knjigu", rekli su sagovornici RSE.
Živan Radosavljević studira psihologiju u Beogradu i usput radi sa ocem u porodičnoj firmi. Njegova drugarica Ivona Stojković iz okoline Šapca popodne radi u poslastičarnici, a pre podne studira fakultet bezbednosti.
"Pomoć države sam potrošio na tekuće stvari, ništa mi to značajno nije pomoglo. Ne osećam se dužan državi što mi je dala novac, mislim da je država dužna meni i da treba da mi da mnogo više. Živimo u državi u kojoj se ne osećamo sigurno, država više treba da se stara o svojim građanima svakog dana", rekao je Živan.
Pod sloganom "Da klikneš od sreće" država je pravo da se za 100 evra pomoći prijave dala svim građanima Srbije od 16 do 29 godina. Potrebno je bilo da odu na portal Uprave za trezor, ostave svoj JMBG, broj lične karte, ime banke i broj bankovnog računa.
Tako se prijavila i Milica Končar, studentkinja Likovne akademije iz Beograda, koja kaže da joj pomoć nije bila neophodna, ali je dobro došla.
"Značilo mi je kao dodatni džeparac da ne smaram roditelje. Pošto se bavim umetnošću, kupila sam sebi neke kurseve, markere, boje i super mi je što ću opet moći sebi da uzmem još materijala. Država je uplaćivala pomoć građanima i za vreme karantina i mislim da u tome nema ništa sporno", rekla je ona.
Prema podacima objavljenim na sajtu Republičkog zavoda za statistiku, prosečna mesečna neto zarada u Srbiji iznosila je 590 evra, u poslednjem zvanično obračunatom mesecu, novembru 2021.
"Niko ne može da nas kupi"
Nakon prvih zvaničnih najava isplate državne pomoći mladima, u delu javnosti se pokrenula debata o tome da li predsednik Srbije, ujedno i lider vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), na taj način želi da utiče na glasove mladih na predstojećim izborima.
Zlatko Minić iz organizacije Transparentnost Srbija napisao je 25. januara u svom autorskom tekstu na portalu Peščanik da bi najava predsednika Srbije mogla zainteresovati istražne organe.
Minić je ukazao na sumnju da se takvim obećanjima krši Zakon o finansiranju političkih aktivnosti, koji definiše povrede izbornog prava i navodi da svako ko ponudi, daje, obećava nagradu, poklon ili drugu korist biračima u zamenu za glasanje ili neglasanje na izborima, odnosno da glasaju za određene opcije, rizikuje novčanu ili kaznu zatvora do tri godine.
"Pomoć je uslovljena pobedom naprednjaka i Vučića na izborima", ukazao je Minić.
On je naveo takođe da bi Vučićevo obećanje moglo voditi ka sumnji za zloupotrebu službenog položaja i trgovinu uticajem.
Vanredni parlamentarni, redovni predsednički i lokalni izbori za Beograd, najavljeni su u Srbiji za nedelju, 3. april.
"To nema veza sa izborima, jer smo to mogli da uradimo još jedanput, pre izbora", rekao je Vučić i objasnio da je nova mera pomoći već dogovorena sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić i ministrom finansija Sinišom Malim.
Mladi sa kojima je RSE razgovarao kažu da ne veruju predsedniku.
"Mislim da je laž da država na ovaj način ne kupuje glasove mladih. Mislim da je to jedan način da kupi glasove, ali ne znam da li će uspeti. Mislim da to ne može da se kupi. Mislim da mladi neće prihvatiti da glasaju za nekoga samo da bi dobili 100 evra koje ni ne znače baš toliko".
Leontina Brkić, studentkinja prve godine psihologije, u Beograd je došla iz Ljubovije. Kaže da za 100 evra koje je već dobila ništa sebi nije uspela da kupi, već je morala da plati račune.
Gostujući na televiziji Pink 25. januara, ministar finansija Siniša Mali rekao je da je davanje novca mladima sasvim opravdana ekonomska mera i da je država pogodila "pravu metu".
"Cilj nam je bio da stvorimo lepu atmosferu, da širimo optimizam među mladima, i da vide da je država tu za njih, da smo jaki, stabilni, da imamo snage da pomognemo i njima. Neko će uložiti u kriptovalute, neko će kupiti knjige, platiti ispite, kurs jezika, neko će izvesti devojku na večeru", rekao je tada Mali.
Raško Karaman iz Novog Sada, studira biologiju u Beogradu i za RSE kaže da mu je "sto evrića dobro došlo za piće i hranu", ali da ima problem sa "moralnim aspektom cele priče".
"Meni pomoć odgovara jer mi još više povećava budžet. Ali što se tiče tog moralnog aspekta, mislim da je to neka vrsta podmićivanja. Ali mladi osećaju toliku odbojnost prema ovom sistemu, da teško da će ove mere uroditi plodom. Većina nas prihvata taj novac samo jer nam je potreban, ali neće nas privoleti da damo glas sigurno", rekao je Raško.
"To je još oko 102 miliona evra koje ćemo izdvojiti za mlade ljude", rekao je 7. februara na televiziji Happy predsednik Vučić, odgovarajući na pitanje koliko je do sada ukupno država izdvojila novca za pomoć mladima.
"Primio sam svojih sto evra i značilo mi je. Kupio sam odeću sebi", rekao je za RSE Nemanja Pavić, rodom iz Požarevca.
"Deluje mi kao da se ovim kupuju glasovi i sigurno će vlast uspeti da time utiče na određen broj mladih ljudi. Mladi su apolitični, svejedno im je u tom nekom smislu, a trebalo bi više da promišljaju".
Da će novčana pomoć države uticati na određen broj mladih u Srbiji smatra i Milica Milovanović koja na beogradskom Filološkom fakultetu studira holandski jezik.
Za pomoć države ju je, kaže, prijavio otac, iako ona to nije želela.
"Moji su u fazonu, ako država nešto daje, a već nam odmaže, apsolutno uzmi sve što ti se pruža", rekla je ona u razgovoru za RSE.
"Od tih para kupila sam majci poklon za rođendan. Eto, bar sam ih uložila u nešto što volim".
Smatra da je "tajming" za isplatu novčane pomoći mladima "čudan".
"U mom slučaju to nije uspešan metod, ne osećam se kao da je neko pokušao da me kupi. Ali mislim da se moji vršnjaci, na žalost, sve više kategorizuju kao apolitični. To mi jako smeta, jer mladi moraju da promišljaju i odlučuju o svojoj budućnosti".
Da bi ovakva pomoć bila pravno moguća, ranije su, 11. januara, poslanici Skupštine Srbije usvojili zakon kojim je omogućena isplata novčane podrške mladim državljanima Srbije, u iznosu od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti.
Tad je usvojen Zakon o privremenom registru državljana Srbije od 16 do 29 godina, kojima se uplaćuje novčana pomoć za ublažavanje posledica pandemije COVID-19.
Međutim, nisu samo mladi državljani Srbije dobili pomoć od države.
Vlada Srbije je u aprilu i oktobru 2021. svim punoletnim građanima isplatila po 30 evra, a u decembru još 20. Penzioneri su u septembru iste godine dobili 50 evra, a u decembru još 20. Pomoć u vrednosti od 60 evra dobili su sredinom juna i svi nezaposleni.
Bili su nagrađeni i svi koji su primili vakcinu protiv korona virusa. Ukupno 2.5 miliona građana koji su se vakcinisali do 31. maja prošle godine dobilo je na poklon po 25 evra.
Deljenje pomoći nastaviće se i u ovoj godini, pa je tako pored isplate još 100 evra za mlade, predsednik Vučić najavio i isplatu pomoći za sve zdravstvene radnike u iznosu od 90 evra u januaru, a zatim i isplatu pomoći od 170 evra za sve penzionere u februaru.