Završen je prvi dan 20. redovne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), na kojoj su poslanici raspravljali, između ostalog, o dopunama Zakona o republičkoj upravi - koji predviđa osnivanje agencije za lijekove i medicinska sredstva ovog bosanskohercegovačkog entiteta.
Sjednica se nastavlja 9. februara u 10 časova. Iz NSRS je najavljeno da će poslanici glasati o svim tačkama dnevnog reda u četvrtak, 10. februara.
Ovaj zakon je neustavan, jer njime RS pokušava da prenese nadležnost u ovoj oblasti sa Bosne i Hercegovine (BiH) na entitet, što prema Ustavu BiH ni jedan od dva entiteta ne može samostalno da radi.
Senka Jujić, ministarka uprave i lokalne samouprave RS, pojasnila je u uvodnoj riječi na sjednici parlamenta RS da se prvim članom zakonskih izmjena reguliše osnivanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva RS, drugim poslovi te Agencije, a trećim njihovo stupanje na snagu.
"Ukazala se potreba za usklađivanjem predloženih izmjena zakona o republičkoj upravi sa zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima", istakla je ministarka Jujić.
O ovom prijedlogu zakona se raspravlja po hitnom postupku.
Jelena Trivić, poslanik opozicione Partije demokratskog progresa (PDP) u NSRS, istakla je da se pitanje osnivanja entitetske agencije za lijekove pojavilo nakon navoda o upotrebi tehničkog kiseonika u RS.
"Ti razlozi za donošenje zakona nisu vezani za vraćanje nadležnosti, nego za način da se prevaziđe to. Mislim da se ovdje neko igra politički, a da će se odraziti na stvarni život ljudi", upozorila je Trivić.
Ona je u skupštinskoj raspravi podsjetila da su sporazum o formiranju Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH sa Federacijom BiH prije više od 10 godina potpisali funkcioneri SNSD-a, uključujući i Milorada Dodika, tadašnjeg premijera RS.
BiH od 2009. ima državnu Agenciju za lijekove i medicinska sredstva, jedinstveno regulatorno tijelo koje je preuzelo većinu poslova iz oblasti farmacije koje su do tada obavljali entiteti.
Osnovana je nakon što je Parlamentarna skupština BiH usvojila Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima.
Šmit će razgovarati sa ambasadorima PIC-a o potezima NSRS
Poslanici u NSRS-u će tokom ovog skupštinskog zasjedanja da raspravljaju i o Nacrtu zakona o VSTS-u koji predviđa osnivanje entitetskog visokog sudskog i tužilačkog savjeta.
Ovaj zakon je takođe neustavan, jer prenosi nadležnosti sa državnog na entitetski nivo, što je moguće učiniti samo u bh. parlamentu.
Od 2004. funkcioniše VSTS BiH, koji imenuje sudije i tužioce, te uspostavlja i čuva nezavisno, efikasno i odgovorno pravosuđe na svim nivoima vlasti.
Visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit (Christian Schmidt) je govoreći o nacrtu zakona, poručio da će o ovom pitanju i njegovim posljedicama razgovarati sa ambasadorima Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira (PIC).
Podsjetio je da su država BiH i oba entiteta u martu 2004. godine donijeli jednoglasnu odluku o uspostavi jedinstvenog VSTS-a za BiH.
Istovremeno, reagovali su i lideri opozicije u RS.
Mirko Šarović, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) poručio je u utorak 8. februara, nakon sjednice Predsjedništva te stranke, da je najavljeni zakon o VSTS RS doprinos novom haosu i pravnoj praznini.
"Nije rečeno da li se ukida VSTS BiH, ne znamo šta će se pojaviti u praksi sutra kada na scenu stupe i jedan i drugi zakon, koji će gdje važiti, šta ćemo raditi u takvim slučajevima, ništa od toga nema", istakao je Šarović nakon sjednice održane u Banjaluci.
On je poručio da njegova stranka ne treba da na bilo koji način bude "saučesnik nekvalitetnih i nepripremljenih poteza čija je svrha da pomognu jednoj političkoj opciji da pridobije naklonost glasača".
Nenad Nešić, lider Demokratskog narodnog saveza (DNS), u saopštenju ističe da "očekuje da vlast u Republici Srpskoj počne donositi zakone koji će početi važiti 2100. godine.
Podsjeća da se zakonom dijele nadležnosti između RS i BiH.
Zabrinutost Vašingtona i Brisela zbog VSTS-a
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH i Evropska unija (EU) pozvali su sve lidere da odbiju raspravu o Nacrtu zakona o VSTS-u.
"Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije", navodi se u odgovoru za RSE iz Ambasade SAD-u BiH 7. februara.
"Usvajanje ovog zakona u RS-u predstavljalo bi neprihvatljivo miješanje u nezavisnost pravosuđa BiH, a rezultiralo bi nazadovanjem zemlje prema evropskim standardima", navodi se iz EK u odgovoru za RSE.
"Transparency International" BiH se takođe oglasio po pitanju zakona o VSTS-u, i upozorio je da bi se usvajanjem Zakona o visokom sudskom i tužilačkom savjetu entiteta Republika Srpska stvorio "opasan presedan koji bi doveo do pravne nesigurnosti".
Prema zaključcima od 10. decembra, NSRS je zadužila entitetsku Vladu da u roku od šest mjeseci uputi parlamentu na razmatranje zakon o porezu na dodatnu vrijednost, zakon o akcizama, zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti, kao i zakon o VSTS-u – koji je prvi došao na red.
Početkom januara, američka administracija uvela je sankcije Miloradu Dodiku, članu Predsjedništva BiH i lideru SNSD-a.
Facebook Forum